Եվրախորհրդարանը նոր նախագահ ունի՝ Ռոբերտա Մեցոլան։ Որոշումը կայացվել է հունվարի 18-ին կայացած հանդիպման ժամանակ, որը հեռարձակվել է Եվրախորհրդարանի կայքում։
Ստրասբուրգում կայացած լիագումար նիստում քվեարկության առաջին փուլում ընտրությունը կանգ է առել պահպանողական ԵԺԿ խմբակցության թեկնածուի վրա։
Ընտրությունները նշանակվել են Եվրախորհրդարանի նախկին ղեկավար Դեյվիդ Սասոլիի մահից հետո, ով մահացել է հունվարի 11-ին իմունային համակարգի հետ կապված լուրջ խնդիրների պատճառով։Մինչ այդ նա հիվանդանոցում էր մի քանի շաբաթ։

Deputy Speaker Roberta Metsola was elected as the new speaker of the European Parliament. This decision was made at a meeting on January 18, the EP website broadcast.
The choice fell on a candidate from the faction of the conservative European People's Party during the first round of voting at the plenary session in Strasbourg.
The elections were called after the death of the former head of the EP, David Sassoli, who died on January 11 due to serious problems with the immune system - before that he had been in the hospital for several weeks.