Ռուսաստանի, Իրանի եւ Չինաստանի ռազմանավերը կմասնակցեն համատեղ ռազմածովային զորավարժություններին։ Այս մասին երեքշաբթի հայտնել են Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի Արեւելյան ռազմական օկրուգի (ԱՌՕ) մամուլի ծառայությունում։
««Վարյագ» հրթիռային հածանավի Նախիմովի պահակային շքանշանի կազմում Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի (Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի) նավերի ջոկատը, որը բաղկացած է, «Ադմիրալ Տրիբուց» մեծ հակասուզանավային նավից եւ «Բորիս Բուտոմա» խոշոր ծովային տանկերից, խարսխվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Չախբահար նավահանգստում: Նավահանգստում ՌԴ ռազմածովային ուժերի պաշտոնական պատվիրակությունը կմասնակցի Ռուսաստանի, Իրանի եւ Չինաստանի ռազմանավերի համատեղ ռազմածովային զորավարժությունների անցկացման հարցով նախատեսվող համաժողովին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ ռուսական նավերը կհամալրեն նաեւ սննդի, ջրի եւ վառելիքի պաշարները։
Մամուլի ծառայությունը հիշեցրել են, որ Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի նավերի ջոկատը երկար ճանապարհորդության է դուրս եկել Վլադիվոստոկից 2022 թվականի սկզբից մի քանի օր առաջ։ Նախատեսվում է, որ առաջադրանքների կատարման ընթացքում նավերը կայցելեն մի շարք պետությունների նավահանգիստներ, այդ թվում՝ Սեյշելյան կղզիների Հանրապետություն։ Մուտքը կհամընկնի ռուսական նավատորմի «Վարյագ» զրահապատ հածանավի` Սեյշելյան կղզիների Վիկտորիա նավահանգիստ այցի 105-ամյակի հետ։ Արշավի ընթացքում տարբեր շրջաններում ռազմանավերի ջոկատի կազմում պլանային վարժանքներ կանցկացվեն, այդ թվում՝ միջազգային։

Combat ships of Russia, Iran and China will hold joint naval exercises, the press service of the Eastern Military District for the Pacific Fleet reported.
"The Pacific Fleet’s naval group made up of the Guards Order of Nakhimov missile cruiser Varyag, the large anti-submarine warfare ship Admiral Tributs and the large sea tanker Boris Butoma has anchored in the roadstead of the Chabahar port in the Islamic Republic of Iran. In the port, the Russian Navy’s official delegation will take part in a planning conference on holding joint naval drills of combat ships of Russia, Iran and China," the Pacific Fleet’s press office reported.
It noted that Russian ships will also replenish food, water and fuel supplies.
The Pacific Fleet’s naval task force departed from Vladivostok and embarked on its long-distance deployment several days before the new year 2022.
It is planned that the ships will call at the ports of a number of countries, including the Republic of Seychelles. The port call will mark 105 years since the Imperial Russian Navy’s armored deck cruiser Varyag called at Port Victoria of the Seychelles Islands.
During its long-distance deployment, the Russian naval task force will hold scheduled drills, including international maneuvers as part of a group of combat ships in various parts of the Ocean.