Ռուսաստանի, Իրանի եւ Չինաստանի ռազմանավերը կմասնակցեն համատեղ ռազմածովային զորավարժություններին։ Այս մասին երեքշաբթի հայտնել են Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի Արեւելյան ռազմական օկրուգի (ԱՌՕ) մամուլի ծառայությունում։
««Վարյագ» հրթիռային հածանավի Նախիմովի պահակային շքանշանի կազմում Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի (Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի) նավերի ջոկատը, որը բաղկացած է, «Ադմիրալ Տրիբուց» մեծ հակասուզանավային նավից եւ «Բորիս Բուտոմա» խոշոր ծովային տանկերից, խարսխվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Չախբահար նավահանգստում: Նավահանգստում ՌԴ ռազմածովային ուժերի պաշտոնական պատվիրակությունը կմասնակցի Ռուսաստանի, Իրանի եւ Չինաստանի ռազմանավերի համատեղ ռազմածովային զորավարժությունների անցկացման հարցով նախատեսվող համաժողովին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ ռուսական նավերը կհամալրեն նաեւ սննդի, ջրի եւ վառելիքի պաշարները։
Մամուլի ծառայությունը հիշեցրել են, որ Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի նավերի ջոկատը երկար ճանապարհորդության է դուրս եկել Վլադիվոստոկից 2022 թվականի սկզբից մի քանի օր առաջ։ Նախատեսվում է, որ առաջադրանքների կատարման ընթացքում նավերը կայցելեն մի շարք պետությունների նավահանգիստներ, այդ թվում՝ Սեյշելյան կղզիների Հանրապետություն։ Մուտքը կհամընկնի ռուսական նավատորմի «Վարյագ» զրահապատ հածանավի` Սեյշելյան կղզիների Վիկտորիա նավահանգիստ այցի 105-ամյակի հետ։ Արշավի ընթացքում տարբեր շրջաններում ռազմանավերի ջոկատի կազմում պլանային վարժանքներ կանցկացվեն, այդ թվում՝ միջազգային։

Боевые корабли России, Ирана и Китая примут участие в совместных военно-морские учениях. Об этом сообщили во вторник в пресс-службе Восточного военного округа (ВВО) по Тихоокеанскому флоту.
«Отряд кораблей Тихоокеанского флота (ТОФ) в составе гвардейского ордена Нахимова ракетного крейсера «Варяг», большого противолодочного корабля «Адмирал Трибуц» и большого морского танкера «Борис Бутома», стал на якорную стоянку на рейде порта Чахбехар Исламской Республики Иран. В порту официальная делегация ВМФ России примет участие в планирующейся конференции по проведению совместных военно-морских учений боевых кораблей России, Ирана и Китая», - говорится в сообщении.
В нем отмечается, что также российские корабли пополнят запасы продовольствия, воды и топлива.
В пресс-службе напомнили, что отряд кораблей Тихоокеанского флота вышел в дальний поход из Владивостока за несколько дней до наступления 2022 года. Планируется, что в период выполнения задач корабли посетят с заходами порты ряда государств, в том числе Республики Сейшельские Острова. Заход будет приурочен к 105-й годовщине посещения бронепалубным крейсером «Варяг» российского флота порта Виктория Сейшельских островов. За время похода будут проведены плановые, в том числе международные, учения в составе отряда боевых кораблей в различных районах.