Մեծ Բրիտանիան սկսել է հակատանկային զենք մատակարարել Ուկրաինային` «Ռուսաստանի հետ առճակատման ժամանակ հնարավոր ներխուժումից» պաշտպանվելու գործում օգնելու համար, հաղորդում է Reuters-ը:
«Մենք որոշում ենք կայացրել թեթեւ հակատանկային պաշտպանական սպառազինության համակարգեր մատակարարել Ուկրաինային»,- ասել է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Բեն Ուոլեսը խորհրդարանին՝ ասելով, որ առաջին համակարգերն արդեն մատակարարվել են, եւ բրիտանական անձնակազմի մի փոքր մասն ուսուցում կանցկացնի: Նա չի նշել ոչ ուղարկված զենքի քանակը, ոչ տեսակը։
«Դա ռազմավարական զենք չէ եւ վտանգ չի ներկայացնում Ռուսաստանի համար։ Նախատեսված է ինքնապաշտպանության համար։ Դրանք կարճ հեռահարության են... բայց, այնուամենայնիվ, դա մարդկանց կստիպի մտածել, թե ինչ են իրենք անում, եւ եթե տանկերը ներխուժեին Ուկրաինա, ներխուժեին այնտեղ, ապա դրանք պաշտպանական մեխանիզմի մաս կլինեին։
Ուոլեսը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուին հրավիրել է առաջիկա մի քանի շաբաթների ընթացքում այցելել Լոնդոն: «Ներկայիս խզումը մեծ է, բայց` ոչ անհաղթահարելի»,- ասել է Ուոլեսը՝ հույս հայտնելով, որ դիվանագիտությունը կհաղթի եւ հավելելով. «Սա նախագահ (Վլադիմիր) Պուտինի ընտրությունն է»։

The UK has begun supplying Ukraine with anti-tank weapons to help it defend itself against "a potential invasion during its confrontation with Russia, Reuters reported.
“We have taken the decision to supply Ukraine with light anti-armour defensive weapon systems,” British Defence Secretary Ben Wallace told parliament, saying the first systems were already delivered on Monday and a small number of British personnel would provide training for a short period of time.
He did not specify the number or type of weapons that were being sent, but said: “They are not strategic weapons and pose no threat to Russia. They are to use in self-defence.”
“These are short-range …. but nevertheless it would make people pause and think what they were doing and if tanks were to roll into Ukraine, invade it, then they would be part of the defence mechanism.”
Wallace said he invited Russian Defense Minister Sergei Shoigu to visit London in the next few weeks. “The current gap is wide but not unbridgeable. I still remain hopefully that diplomacy will prevail. It is President (Vladimir) Putin’s choice,” Wallace said.