Թուրքիան եւ Ադրբեջանն այս տարի մտադիր են սկսել Նախիջեւանին մատակարարման համար գազատարի անցկացումը։
Նախագծի շրջանակում թուրքական կողմն այս տարի 100 մլն թուրքական լիրա (7,38 մլն դոլար) կներդնի, գրում է Sabah-ը։
Գազատարը կկառուցվի Նախիջեւանին բնական գազ մատակարարելու վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակում, որը ստորագրվել է էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզի եւ նրա ադրբեջանցի գործընկեր Փարվիզ Շահբազովի միջեւ 2020 թվականի վերջին։
Այն կկառուցվի որպես Իգդիր գազատարի գիծ։ Խողովակաշարը կունենա 82 կիլոմետր երկարություն եւ Ադրբեջանից ստացված բնական գազը կտեղափոխի Նախիջեւան։
Նախագիծը կիրականացվի Petroleum Pipeline Company (BOTAŞ) թուրքական ընկերության եւ ադրբեջանական SOCAR պետական նավթային ընկերության հետ համագործակցությամբ։
Թուրքիայի 2022 թվականի տարեկան ներդրումային ծրագրի համաձայն՝ նախագծին հատկացվող ընդհանուր ներդրումային բյուջեն կազմում է մոտ 185 միլիոն թուրքական լիրա, որը կներդրվի մինչեւ 2023 թվականը։

Turkey and Azerbaijan intend to start laying a gas pipeline to supply Nakhichevan this year, Sabah reported.
The Turkish side will invest 100 million Turkish Liras ($7.38 million) in the pipeline as part of the project.
The pipeline will be built as part of a memorandum of understanding (MoU) on the supply of natural gas to Nakhichevan, which was signed between Energy and Natural Resources Minister Fatih Donmez and his Azerbaijani counterpart Parviz Shahbazov in late 2020.
It will be built as a continuous line of Igdir gas pipeline, located in the eastern Turkish province of Igdir. The pipeline will be 82 kilometers long and will transport natural gas obtained from Azerbaijan to Nakhichevan.
The project will be implemented in cooperation with the Turkish Petroleum Pipeline Company (BOTAŞ) and the Azerbaijani state energy company SOCAR.
According to Turkey's Annual Investment Program for 2022, the total investment budget allocated to the project is about 185 million Turkish Liras, which will be invested until 2023.