Իսպանիայի կառավարությունը ամսական 250 եվրո կվճարի ցածր եկամուտ ունեցող երիտասարդներին, որպեսզի օգնի «կտրել պորտալարը», քանի որ տան վարձ վճարել չկարողանալու պատճառով ավելի ու ավելի շատ երիտասարդներ են ապրում իրենց ծնողների հետ, հայտնում է AP-ն:
Բնակարանաշինության նախարար Ռաքել Սանչեսն ասել է, որ, այս ամսից սկսած, մինչեւ 35 տարեկան եւ 24,318 եվրոյից ցածր տարեկան եկամուտ ունեցող իսպանացիները կարող են դիմել երկու տարով բնակարանների վարձակալության ամսական սուբսիդավորման համար:
Սուբսիդիան «կարեւոր տարր է՝ ապահովելու, որ բնակարանների գներն այլեւս խոչընդոտ չհանդիսանան երիտասարդության էմանսիպացիայի համար»,- ասել է նա:
Ըստ վերջին պաշտոնական տվյալների՝ Իսպանիան իրենց ծնողների հետ ապրող երիտասարդների ամենաբարձր մասնաբաժինն ունի Եվրոպայում։
Սա սերտորեն կապված է Իսպանիայի երիտասարդության գործազրկության էնդեմիկ բարձր մակարդակի հետ, որտեղ մինչեւ 25 տարեկան մարդկանց 29%-ը գրանցվում է որպես գործազուրկ:
Սակայն վարձավճարների ուղղակի սուբսիդիաները կարող են ավելի քիչ արդյունավետ լինել, քան ակնկալում է կառավարությունը, քանի որ փոքր բնակարանների բարձր պահանջարկը, հավանաբար, կհանգեցնի գների աճի, ասել է երկրում անշարժ գույքի Idealista ամենամեծ կայքի ներկայացուցիչ Ֆրանսիսկո Ինարետան:

Правительство Испании будет платить 250 евров месяц молодым людям с низким доходом, чтобы помочь им «перерезать пуповину», так как все больше и больше молодых людей живут со своими родителями, потому что они не могут позволить себе арендную плату, передает AP.
Министр жилищного строительства Ракель Санчес заявила, что, начиная с этого месяца, испанцы в возрасте до 35 лет и с годовым доходом ниже 24 318 евро могут запросить ежемесячную субсидию на аренду квартиры в течение двух лет.
Субсидия «является важным элементом для того, чтобы цены на жилье перестали быть  препятствием для эмансипации молодежи», — сказала она.
Согласно последним официальным данным, в Испании одна из самых высоких долей молодых людей, живущих с родителями в Европе.
Это  тесно связано с эндемически высоким уровнем безработицы среди молодежи в Испании, где 29% людей в возрасте до 25 лет регистрируются как безработные.
Однако прямые субсидии на оплату арендной платы могут быть менее эффективными, чем надеется правительство, поскольку повышенный спрос на небольшие квартиры, вероятно, приведет к росту цен, сказал Франсиско Инарета, представитель Idealista, крупнейшего в стране веб-сайта по недвижимости.