Թալիբների վարչապետը մահմեդական երկրներին կոչ է արել առաջինը պաշտոնապես ճանաչել իրենց կառավարությունը, քանի որ օգնությունից կախված Աֆղանստանը տնտեսական փլուզման է բախվում, հաղորդում է AFP-ն:
Ոչ մի երկիր դեռ չի ճանաչել «Թալիբան»-ին, եւ մեծամասնությունը հետեւում է, թե ինչպես են արմատական իսլամիստները սահմանափակում ազատությունները:
«Ես կոչ եմ անում մահմեդական երկրներին իրենց վրա նախաձեռնություն վերցնել եւ պաշտոնապես ճանաչել մեզ: Այդ ժամանակ ես հույս ունեմ, որ մենք կարող ենք արագ զարգանալ»,- ասել է Մուհամմադ Հասան Ախունդը երկրի տնտեսական լուրջ խնդիրներին նվիրված համաժողովում, որը կայացել է Քաբուլում։ «Մենք դա ցանկանում ենք մեր հասարակության համար»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ թալիբները կատարել են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները՝ վերականգնելով խաղաղությունն ու անվտանգությունը։
Աֆղանստանը գտնվում է հումանիտար աղետի ճիրաններում, որը սրվել է իշխանության զավթման պատճառով, ինչը դրդել է արեւմտյան երկրներին սառեցնել միջազգային օգնությունը եւ արտերկրում պահվող միլիարդավոր դոլարների ակտիվների հասանելիությունը:
ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող նախորդ կառավարության օրոք երկիրը գրեթե ամբողջությամբ կախված էր արտաքին օգնությունից, սակայն աշխատատեղերը վերջացել են, եւ պետական աշխատողների մեծ մասը ամիսներ շարունակ չեն վարձատրվում:
Չորեքշաբթի օրը Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը հայտնել է, որ կես միլիոն աֆղանցիներ 2021 թվականի երրորդ եռամսյակում կորցրել են իրենց աշխատանքը, եւ սպասվում է, որ այդ թիվը մինչեւ այս տարվա կեսերը կհասնի 900 000-ի, ընդ որում՝ կանայք անհամաչափ տուժեն:

Премьер-министр талибов призвал мусульманские страны первыми официально признать правительство, поскольку зависимый от помощи Афганистан сталкивается с экономическим коллапсом, передает AFP.
Ни одна страна еще не признала Талибан, и большинство наблюдают за тем, как радикальные исламисты ограничивают свободы.
«Я призываю мусульманские страны взять на себя инициативу и официально признать нас. Тогда я надеюсь, что мы сможем быстро развиваться», — сказал Мохаммад Хасан Ахунд на конференции в Кабуле, посвященной серьезным экономическим проблемам страны. «Мы хотим этого для нашей общественности», — сказал он, добавив, что талибы выполнили все необходимые условия, восстановив мир и безопасность.
Афганистан находится в тисках гуманитарной катастрофы, усугубленной захватом власти, что побудило западные страны заморозить международную помощь и доступ к активам на миллиарды долларов, хранящимся за границей.
Страна почти полностью зависела от иностранной помощи при предыдущем правительстве, поддерживаемом США, но рабочие места иссякли, а большинству государственных служащих месяцами не платят.
В среду Международная организация труда заявила, что полмиллиона афганцев потеряли работу в третьем квартале 2021 года, и ожидается, что к середине этого года их число вырастет до 900 000, причем женщины пострадают непропорционально.