Արեւմուտքը միասին կպայքարի հանուն ժողովրդավարության բռնապետությունների դեմ, որոնք «ավելի համարձակ են, քան երբեւէ Սառը պատերազմից հետո»: Այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Լիզ Թրասը, փոխանցում է Reuters-ը։
Նրա խոսքով` Արեւմուտքը պետք է համատեղ արձագանքի գլոբալ սպառնալիքներին, խորացնի կապերը հնդխաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի ժողովրդավարական երկրների հետ եւ «հետ մղի համաշխարհային ագրեսորներին»: «Գլոբալ ագրեսորներն այնքան համարձակ են դարձել, ինչպիսին չեն Սառը պատերազմից հետո», - ասել է Թրասը Սիդնեյի Լոուի ինստիտուտում ունեցած իր ելույթում: «Նրանք ձգտում են դիկտատուրան որպես ծառայություն արտահանել աշխարհով մեկ: Ահա թե ինչու Բելառուսի, Հյուսիսային Կորեայի եւ Մյանմայի նման ռեժիմներն իրենց ամենամոտ դաշնակիցներին գտնում են Մոսկվայում եւ Պեկինում»։
Նա նշել է, որ Արեւմուտքը պետք է աշխատի դաշնակիցների հետ, ինչպիսիք են Ավստրալիան, Իսրայելը, Հնդկաստանը, Ճապոնիան են Ինդոնեզիան՝ «գլոբալ ագրեսորներին հետ մղելու համար», հատկապես` Խաղաղ օվկիանոսի տարածաշրջանում. «Ժամանակն է, որպեսզի ազատ աշխարհը նորից ոտքի կանգնի»:
Թրասը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին հորդորել է «հետ քաշվել Ուկրաինայից՝ նախքան մեծ ռազմավարական սխալ թույլ տալը»: «Կրեմլը պատմությունից դասեր չի քաղել» եւ «ներխուժումը միայն սարսափելի ողբերգության եւ մարդկային կորուստների կհանգեցնի, ինչպես մենք գիտենք խորհրդային-աֆղանական պատերազմից եւ Չեչնիայում հակամարտությունից»:

Запад будет вместе бороться за демократию против диктатур, которые, стали «более смелыми, чем когда-либо со времен холодной войны». Об этом заявила министр иностранных дел Великобритании Лиз Трасс, передает Reuters.
По ее словам, Запад должен сообща реагировать на глобальные угрозы, углублять связи с демократиями в Индо-Тихоокеанском регионе и «дать отпор глобальным агрессорам». «Глобальные агрессоры так осмелели, чего мы не видели со времен холодной войны», — сказал Трасс в своем выступлении в Институте Лоуи в Сиднее. «Они стремятся экспортировать диктатуру как услугу по всему миру. Вот почему такие режимы, как Беларусь, Северная Корея и Мьянма, находят своих ближайших союзников в Москве и Пекине».
Она отметила, что Запад должен сотрудничать с такими союзниками, как Австралия, Израиль, Индия, Япония и Индонезия, чтобы «дать отпор глобальным агрессорам», особенно в Тихоокеанском регионе. «Свободному миру пора встать на ноги», — Трасс.
Трасс призвала президента РФ Владимира Путина, «отступить от Украины, прежде чем он совершит крупную стратегическую ошибку». «Кремль не усвоил уроков истории» и «вторжение приведет лишь к ужасной трагедии и человеческим жертвам, как мы знаем из советско-афганской войны и конфликта в Чечне».