Հնդկաստանի հեռավոր Հիմալայներում հայտնաբերվել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին անհետացած ինքնաթիռ
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ անհետացած ինքնաթիռը հայտնաբերվել է մոտ 80 տարի անց այն բանից հետո, երբ այն կործանվել է որոնողական աշխատանքներից հետո, որոնք հանգեցրել են երեք զբոսավարների մահվան, հաղորդում է AFP-ը:
C-46 տրանսպորտային ինքնաթիռը տեղափոխում էր 13 մարդ հարավային Չինաստանի Կունմինից, երբ անհետացավ փոթորկոտ եղանակին Արունաչալ Պրադեշի լեռնային հատվածում 1945 թվականի առաջին շաբաթվա ընթացքում:
«Այլեւս ոչինչ չի լսվել այս ինքնաթիռի մասին: Այն պարզապես անհետացել է»,- ասել է ամերիկացի Քլեյթոն Քուլեսը, ով ղեկավարել է որոնողական առաքելությունը։

A missing World War II plane has been identified in India’s remote Himalayas nearly 80 years after it crashed with no survivors, following a treacherous search that led to the death of three guides.
The C-46 transport aircraft was carrying 13 people from Kunming in southern China when it disappeared in stormy weather over a mountainous stretch of Arunachal Pradesh state in the first week of 1945.
“This aircraft was never heard from again. It simply disappeared,” said Clayton Kuhles, a US adventurer who led the mission after a request from the son of one of those on board the doomed flight.
The team finally stumbled upon the plane on a snow-clad mountain top last month, where they were able to identify the wreckage by the tail number.