Պապուա-Նոր Գվինեայի խորհրդարանը չեղարկել է մահապատժի մասին օրենքը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Post-Courier թերթին։
Նրա տվյալներով՝ այժմ ծանր հանցագործությունների համար կնախատեսվի ցմահ բանտարկություն մահապատժի փոխարեն։ Մասնավորապես, դիտավորյալ սպանության, ծանրացուցիչ հանգամանքներով ուղեկցվող բռնաբարության, բռնության կիրառմամբ թալանի, պետական դավաճանության եւ ծովահենության համար։
Նշվում է, որ դատապարտյալները, որոնք մինչ այժմ դատապարտվել էին մահապատժի, չեղարկումից հետո 30 տարի պայմանական-ժամանակից շուտ ազատման իրավունք չեն ունենա։
Ինչպես տեղեկացնում է թերթը, երկրի իշխանությունները մահապատիժը հանել են այն ի կատար ածելու վարչական մեխանիզմների եւ ենթակառուցվածքի բացակայության պատճառով։ Վերջին անգամ մահապատիժ երկրում կիրառվել է 1954թ.։

The Parliament of Papua New Guinea has repealed the law on the death penalty in the country, the Post-Courier newspaper reported.
According to it, now the punishment for serious crimes will include life imprisonment instead of the death penalty. In particular, for premeditated murder, aggravated rape, robbery with violence, high treason, and piracy.
Convicts who were previously sentenced to death will not be eligible for parole for 30 years from the date of its abolition.
According to the newspaper, the country's authorities have abolished the death penalty due to the lack of administrative mechanisms and infrastructure for its implementation. The last time the death penalty was used in the country was in 1954.