Այսօր առաջնահերթ խնդիրներ է ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացի մեկնարկն է, ինչպես նաեւ տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Մենք ելնում ենք եռակողմ պայմանավորվածությունների լիարժեք իրականացման անհրաժեշտությունից, որոնք ամրագրված են Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի հայտարարություններում։ Այսօր առաջնահերթ խնդիրներն ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացի մեկնարկն է, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը։ Առաջընթացն այս ոլորտներում հնարավորություն կտա էական առաջընթաց գրանցել Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործում»։
Նրա խոսքով` Մոսկվան կողմ է նրան, որպեսզի նրանք բոլորը, ովքեր ցանկանում է միանալ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, կայունության եւ անվտանգության ապահովմանը Հարավային Կովկասում, չգործեն զրոյական խաղի սկզբունքով, այլ ելնեն կողմերի շահերից եւ հաշվի առնեն Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունները:
«Մենք հետեւողական ջանքեր ենք գործադրում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի սահմանին տիրող իրավիճակի կարգավորման համար, որտեղ, ցավոք, ժամանակ առ ժամանակ զենքի կիրառմամբ միջադեպեր են տեղի ունենում, լինում են մարդկային զոհեր։ Անհրաժեշտ է շուտափույթ ձեւավորել եւ սկսել ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման եւ հետագա սահմանագծման երկկողմ հանձնաժողովի աշխատանքը: Մենք պատրաստ ենք խորհրդատվական օգնություն ցուցաբերել Բաքվին եւ Երեւանին այս գործընթացում։
Ինչ վերաբերում է գերիների խնդրին, ապա Ռուսաստանն ակտիվորեն մասնակցում է դրա լուծմանը։ Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի դեկտեմբերի 2-ից ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ վերադարձվեց ընդհանուր 146 պահվող անձ, 127-ը՝ հայկական, 19-ը՝ ադրբեջանական կողմին»:
Լավրովը նշել է, որ այս տարի լրանում է Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ երկրների մեծ մասի, այդ թվում՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։ «Մենք հոբելյանական միջոցառումների շարք ենք պատրաստում յուրաքանչյուր երկրի հետ։ Հաշվի առնելով, որ մի շարք միջոցառումներ մշակութային եւ կրթական բնույթ են կրելու, ելնում ենք նրանից, որ դրանք հետաքրքիչ կլինեն նաեւ հանրության համար»,- ասել է նա։

We proceed from the need for full implementation of the trilateral agreements which are enshrined in the statements by the leaders of Azerbaijan, Armenia, and Russia on November 9, 2020, January 11, 2021, and November 26, 2021, Russian MFA stated.
"Today the priority tasks are the start of the delimitation and demarcation process of the Azerbaijani-Armenian border, as well as the unblocking of transport and economic ties in the region. Progress in these domains will enable to achieve considerable progress in the normalization of relations between Baku and Yerevan," the MFA added.
According to him, Russia is in favor that all those who want to join the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, as well as to ensure stability and security in the South Caucasus, do not act on the principle of zero game, but in the interests of the parties and take into account the trilateral agreements between the leaders of Armenia, Azerbaijan, and Russia.
"We are making consistent efforts to resolve the situation on the border between Azerbaijan and Armenia, where, unfortunately, from time to time there are incidents with the use of weapons, there are human casualties. It is necessary to form and start, as soon as possible, the work of the bilateral commission on the delimitation and demarcation of the Azerbaijani-Armenian border. We [i.e., Moscow] are ready to provide consulting assistance to Baku and Yerevan in this process.
As for the issue of captives, Russia is actively participating in its solution. Let us recall that that ever since December 2, 2020, a total of 146 detainees were returned, through the mediation of Russian peacekeepers—127 to the Armenian, and 19 to the Azerbaijani side,” the Russian MFA said.
Lavrov noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Russia and most of the other CIS countries, including Azerbaijan and Armenia.
"We [i.e., Russia] are preparing a series of [respective] anniversary events with each country. Taking into account that a number of events will be cultural and education, we proceed from the fact that they will be interesting for the public as well," the statement concluded.