Ժնեւում մեկնարկել են ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի բանակցությունները, որոնց, ինչպես ակնկալվում է, կքննարկվեն անվտանգության երաշխիքների հարցերը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ռուսական եւ ամերիկյան պատվիրակությունները Ժնեւ են ժամանել նախօրեին։ Սպասվում է, որ բանակցությունները կտեւեն մի քանի ժամ, որից հետո Լավրովն ու Բլինքենը առանձին մամուլի ասուլիսներ կանցկացնեն։ Դրանից հետո նախատեսված է նրանց հանդիպումը Շվեյցարիայի նախագահ Իգնացիո Կասիսի հետ հանդիպումը, ով զբաղեցնում է նաեւ երկրի արտգործնախարարի պաշտոնը։
Լավրովն ասել է, որ Բլինքենի հետ հանդիպումից առաջընթաց չի սպասում։ Ռուսաստանն ակնկալում է, որ Պետդեպարտամենտը կկենտրոնանա անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ ԱՄՆ առաջարկների վրա։

Talks between Russian Foreign Minister Sergei Lavrov and U.S. Secretary of State Antony Blinken, where the sides are expected to discuss security guarantees, have begun in Geneva, RIA Novosti reported.
The Russian and U.S. delegations arrived in Geneva the night before. The talks are expected to last several hours, after which Lavrov and Blinken will hold press conferences separately. After, they are scheduled to meet with Ignazio Cassis, the president of Switzerland, who also serves as the country's foreign minister.
Lavrov said he does not expect a breakthrough from the meeting with Blinken but is waiting for a response to Russian proposals. Russia expects the State Department to focus on U.S. proposals on security guarantees, Lavrov said.