Մինչ միջազգային իրավապաշտպան և լրագրողական կազմակերպություններն ամենաբարձր մակարդակով մտահոգություններ են հայտնում Հայաստանում խոսքի ու մամուլի ազատության իրավիճակի խիստ վատթարացման կապակցությամբ, ՀՀ իշխանություններն ամենացածր մակարդակով շարունակում են լրատվամիջոցների և լրագրողների թիրախավորումը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Իշխանության առանձին ներկայացուցիչներ (հաճախ՝ նաև նախկին լրագրողներ) իրենց անպարկեշտ խոսքով, լրագրողներին պիտակավորելու ցածրարժեք ու գռեհիկ ելույթներով, անցնելով բարեկրթության բոլոր սահմանները, կարծես բացահայտում են իշխանությունների, անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի իրական վերաբերմունքը մամուլի և ընդհանրապես ազատ խոսքի նկատմամբ։
Տևական ժամանակ է՝ իշխանություններն ամենատարբեր հարթակներից ու ամենատարբեր ձևաչափերով տոտալ հարձակում են սկսել Զանգվածային լրատվամիջոցների դեմ, և իշխող կուսակցության առանձին ներկայացուցիչների ելույթները սոսկ դրա արտահայտությունն են։
Ազատ խոսքն ու մամուլը, բոլոր թերություններով հանդերձ, մնացել են այն եզակի ինստիտուտները, որոնք փորձում են հակակշռել ու զսպել օրեցօր դեպի բռնապետություն գնացող իշխանությանը։
Իշխանությունների այս հակաժողովրդական և հակաժողովրդավարական գործելաոճին երբեմն նպաստում են նաև լրագրողական համայնքում առկա միասնականության և մասնագիտական համերաշխության՝ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով պայմանավորված ցածր մակարդակը, որոշ դեպքերում՝ նաև էթիկայի կանոնները խախտելու որոշ դրսևորումները։
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը խոստորեն դատապարտում է իշխող խմբակցության ներկայացուցիչների կողմից մամուլի դեմ ուղղված հակաէսթետիկ հայտարարությունները՝ իշխանություններից պահանջելով կարգի հրավիրել թիմակից խոսափողներին և կանխել քաղաքակրթության դեգրադացիան երկրում:
Լրատվամիջոցներին ու լրագրողներին կոչ ենք անում չտրվել սադրանքներին, սադրիչ հայտարարություններին և գործողություններին, և նույնիսկ ամենածանր իրավիճակներում հավատարիմ մնալ մասնագիտական բարձր առաքելությանը։

В то время как международные правозащитные и журналистские организации выражают на самом высоком уровне крайнюю обеспокоенность ухудшением ситуации со свободой слова и прессы в Армении, власти РА на самом низком уровне продолжают держать под прицелом СМИ и журналистов. Об этом говорится в заявлении, распространенном Союзом журналистов Армении.
«Отдельные представители власти (часто также бывшие журналисты) своими непристойными высказываниями, низкопробными и вульгарными выступлениями и навешиванием ярлыков на журналистов, переходят все рамки благопристойности, кажется разоблачают реальное отношение властей, и лично Никола Пашиняна, к прессе, и в целом к свободе слова.
Уже длительное время на многочисленных площадках и в самых разных форматах представители власти осуществляют тотальное нападение на СМИ, и выступления отдельных представителей правящей партии являются выражением как раз-таки всего этого.
Свобода слова и СМИ, вместе со всеми недостатками, остаются теми уникальными институтами, которые пытаются сбалансировать и сдержать скатывающуюся с каждым днем к диктатуре власть.
Этому антидемократическому и антинародному поведению властей иногда способствует также обусловленный объективными и субъективными причинами низкий уровень единства и профессиональной солидарности в журналистском сообществе, а в некоторых случаях также некоторые проявления нарушения правил этики.
Союз журналистов Армении строго осуждает антиэстетичные заявления представителей правящей фракции, направленные против СМИ, и требует от властей призвать к порядку своих товарищей по команде, а также предотвратить процесс деградации политики в стране.
Призываем средства массовой информации и журналистов не поддаваться на провокации, провокационные заявления, действия и даже в самых трудных ситуациях оставаться верным своей высокой профессиональной миссии».