Qualcomm-ը առանց ֆիզիկական SIM-քարտի սմարթֆոն է ստեղծել։ Այս մասին հաղորդվում է ընկերության կայքում, փոխանցում է LentaRu-ն։
Ամերիկյան ընկերության մասնագետները ներկայացրել են հեռախոսի նախատիպը, որը չունի ֆիզիկական SIM-քարտի բնիկ եւ ծրագրավորվող eSIM քարտ։ Տեխնոլոգիան մշակվել է Vodafone-ի եւ Thales-ի մասնագետների հետ համատեղ։ SIM-քարտի ինտեգրված մոդուլը (Integrated SIM, iSIM) ներկառուցվում է սմարթֆոնի հիմնական պրոցեսորի մեջ։ Հետագայում սպառողը կկարողանա անմիջապես չիպի վրա գրանցել իր ընթացիկ սակագինը։
Ընկերության ինժեներները կանխատեսում են, որ նման սարքեր մոտ ժամանակներս կհայտնվեն շուկայում։ iSIM սարքի նախատիպը ստեղծվել է Samsung Galaxy Z Flip3 5G սմարթֆոնի հիման վրա, SIM-քարտը ներկառուցվել է Qualcomm Snapdragon 888 պրոցեսորի մեջ: Ըստ մշակողների՝ այս լուծումը խնայում է գաջեթի այն տարածքը, որն այժմ զբաղեցնում է SIM-քարտի բնիկը կամ eSIM-ի առանձին մոդուլը:
«Լուծումը թույլ կտա մեր հաճախորդներին մի սարքի վրա բազմաթիվ հաշիվներ օգտագործել, իսկ օպերատորի տեսանկյունից դա կօգնի վերացնել առանձին SIM-քարտերի անհրաժեշտությունը եւ դրանց արտադրության համար պլաստիկի օգտագործումը»,- նշել է Vodafone-ի կոմերցիոն տնօրեն Ալեքս Ֆրոմանտ-Կուրտիլը։

Qualcomm создала смартфон без физической сим-карты. Об этом сообщается на сайте компании, передает «ЛентаРу».
Специалисты американской корпорации представили прототип телефона, который не имеет слота под физическую сим-карту и программируемую карту eSIM. Технология была разработана совместно со специалистами Vodafone и Thales. Модуль интегрированной сим-карты (Integrated SIM, iSIM) встраивается в основной процессор смартфона. В дальнейшем потребитель сможет записать свой актуальный тариф непосредственно на чип.
Инженеры компании предсказывают скорое появление подобных устройств на рынке. Прототип девайса с iSIM был создан на базе смартфона Samsung Galaxy Z Flip3 5G, сим-карта была встроена в процессор Qualcomm Snapdragon 888. По словам разработчиков, подобное решение экономит место в гаджете, которое сейчас занимает слот для сим-карты или отдельный модуль eSIM.
«Решение позволит нашим клиентам пользоваться несколькими учетными записями на одном устройстве, а с точки зрения оператора поможет устранить необходимость в отдельных сим-картах и расходе пластика на их производство», — отметил коммерческий директор Vodafone Алекс Фромант-Куртил.