Կորեայի Հանրապետության նախագահ Մուն Չժե Ինը հրաժարվել է ամենամյա մամուլի ասուլիս հրավիրելուց, որպեսզի կենտրոնանա երկրում կորոնավիրուսային վարակի տարածման դեմ պայքարի վրա։ Այս մասին երկուշաբթի լրագրողներին տեղեկացրել է Հարավային Կորեայի ղեկավարի աշխատակազմի ներկայացուցիչ Փակ Սու Հյոնը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այն իրավիճակում, երբ օմիկրոնը դարձել է ամենատարածված շտամը, դժվար կլինի ամանորյա մամուլի ասուլիս անցկացնել, քանի որ անհրաժեշտ է կենտրոնանալ վարակի դեմ պայքարի ուղղությամբ»,- ընդգծել է պաշտոնյան։ Նա նաեւ նշել է, որ չարժե խոսել այդ միջոցառման չեղարկման մասին, քանի որ աշխատակազմը պաշտոնապես չէր հայտարարել դրա անցկացման մասին։ Այնուամենայնիվ, մամուլի ասուլիսի (որը նախատեսվում էր իրականացնել փետրվարի սկզբին) նախապատրաստական աշխատանքն արդեն վարվում էր։
Երկուշաբթի ավելի վաղ կառավարությունը տեղեկացրել էր, որ անցած շաբաթ երկրում կորոնավիրուսով վարակման բոլոր դեպքերի 50,3 տոկոսը կապված է եղել օմիկրոն շտամի հետ։ Այս առնչությամբ առողջապահության մարմիններն անցնում են արձագանքման նոր համակարգի, որպեսզի ավելի արագ հաղթահարեն համավարակը։
COVID-19-ի թեստավորման կենտրոններում ներդրվում են հակագենների էքսպրես-թեստեր, իսկ պոլիմերազային շղթայական ռեակցիայի (ՊՇՌ) թեստերը կկիրառվեն միայն բարձր ռիսկի խմբերում։ Միաժամանակ, ինքնամեկուսացման շրջանը տասից կրճատվում է յոթ օրվա։
Անցած շաբաթ Հարավային Կորեայում վարակվածների միջին օրական թիվը ավելացել է գրեթե կրկնակի։ Շաբաթվա սկզբին այն կազմում էր մոտ չորս հազար, իսկ հունվարի 20-ին գերազանցեց 6 հազար մարդը։ Հունվարի 23-ին երկրում գրանցվել է վարակման 7 513 նոր դեպք։

Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин отказался от проведения ежегодной пресс-конференции, чтобы сконцентрироваться на борьбе с распространением коронавирусной инфекции в стране. Об этом сообщил журналистам в понедельник представитель администрации южнокорейского лидера Пак Су Хён, передает ТАСС.
«В ситуации, когда «омикрон» стал доминирующим штаммом, сложно будет провести новогоднюю пресс-конференцию, поскольку необходимо сфокусироваться на борьбе с инфекцией», - подчеркнул чиновник. При этом он отметил, что не стоит говорить об отмене этого мероприятия, поскольку администрация официально не объявляла о его проведении. Тем не менее, предварительная подготовка к пресс-конференции, которую планировалось провести в начале февраля, уже велась.
Ранее в понедельник правительство сообщило, что на прошлой неделе из всех случаев заражения коронавирусом в стране 50,3% связаны со штаммом «омикрон». В этой связи органы здравоохранения переходят на новую систему реагирования, чтобы быстрее преодолеть пандемию.
В центрах тестирования на COVID-19 внедряются экспресс-тесты на антиген, а тесты полимеразной цепной реакции (ПЦР) будут применяться только в группах высокого риска. Одновременно период самоизоляции сокращается с десяти до семи дней.
На прошлой неделе среднесуточное число инфицированных в Южной Корее увеличилось почти вдвое. В начале недели оно составляло около четырех тысяч, а 20 января превысило 6 тыс. человек. За сутки 23 января в стране было зарегистрировано 7 513 новых случаев заражения.