Ավստրալիայի Երիտասարդական լիբերալ շարժումն ընդունել է 1915 թվականի հայերի, ասորիների և հույների ցեղասպանությունը, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության բնիկ հայ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելու բանաձև։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը:
Երիտասարդական լիբերալ շարժումը Ավստրալիայի լիբերալ կուսակցության երիտասարդական թևն է: Ավստրալիայի լիբերալ կուսակցությունը երկրի խոշոր քաղաքական ուժերից մեկն է և ներկայում դաշնային կառավարությունում է՝ վարչապետ Սքոթ Մորիսոնի գլխավորությամբ;
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ բանաձևի ընդունումը ցույց է տալիս Ավստրալիայի հասարակությունում 1915 թվականի ցեղասպանությունների ճանաչման աջակցող քննարկումների ընդլայնումը, ինչը հակասում է Մորիսոնի կառավարության քաղաքականությանը, որը շարունակում է խուսափել «ցեղասպանություն» բառն օգտագործելուց:
«Այս բանաձևը ցույց տվեց, որ ապագա առաջնորդները կոչ են անում իրենց ներկա առաջնորդներին միասնական և համերաշխություն հայտնել հայ-ավստրալական, ասորա-ավստրալական և հույն-ավստրալական համայնքներին՝ անդրադառնալով անցյալի և ներկա անարդարություններին, որոնք մնում են անպատիժ»,-նշել է Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը՝ ողջունելով Երիտասարդական լիբերալ շարժման որոշումը։
2020 թվականին երիտասարդ լիբերալները ընդունել էին համանման բանաձև, որը ճանաչել և դատապարտել է 1915 թվականի հայերի, ասորիների, հույների ցեղասպանությունները և Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքը։

The Young Liberal Movement of Australia has unanimously adopted a motion at its National Convention recognizing the 1915 Armenian, Assyrian, and Greek Genocides, as well as acknowledging the rights to self-determination of the indigenous Armenian people of Artsakh (Nagorno-Karabakh), reported the Armenian National Committee of Australia (ANC-AU).
The Young Liberal Movement is the youth wing of the Liberal Party of Australia, which is one of two major political parties in Australian politics and currently the party in Government federally, led by Prime Minister Scott Morrison.
The adoption of the motion demonstrates the growing discourse in Australian society supporting national recognition of the 1915 Genocides, which contrasts with the policy of the Morrison Government, who have continued to placate the denialist Turkish Government with the use of euphemisms instead of the word “genocide” when referring to the Ottoman massacres against the Empire’s Christian minorities.
Significantly, the motion also ensures the Young Liberals support the rights to self-determination of Artsakh, which is currently under occupation by Azerbaijan following their attacks on the independent Armenian-populated state in 2020 during the Nagorno-Karabakh War.
In August 2020, the ACT Young Liberals passed a similar resolution recognized and condemning the 1915 Armenian, Assyrian, and Greek Genocides, and the right to self-determination of Artsakh.