Հնդկաստանը դարձել է մարինացված վարունգների եւ կոռնիշոնների ամենամեծ արտահանողն աշխարհում՝ արտահանելով ավելի քան 123 հազար տոննա նման արտադրանք անցած տարի։ Այս մասին երկուշաբթի տեղեկացնում է The Economic Times թերթը՝ հղում կատարելով Հնդկաստանի առեւտրի եւ արդյունաբերության նախարարությունից ստացված տեղեկատվությանը։
«Հնդկաստանը 2021թ. ապրիլ-հոկտեմբերին արտահանել է 114 մլն դոլարի 123 846 տոննա մարինացված վարունգ եւ կոռնիշոն»,- ասվում է գերատեսչության հաղորդագրությունում։ Նրա տվյալներով՝ 2020-2021 ֆինանսական տարում (սկսվում է ապրիլի 1-ից) երկիրը արտահանման համար բեռնաթափել է 223 մլն դոլարի 223 515 տոննա վարունգ եւ կոռնիշոն։
Վարունգների աճեցումն ու արտադրությունը պահածոյացման համար, դրանց վերամշակումն ու արտահանումը Հնդկաստանում սկսվել են 1990-ականների սկզբին հարավային Քառնատակա նահանգում, իսկ հետո տարածվել հարեւան նահանգներում՝ Թամիլնադում, Անդհրա-Փրադեշում եւ Թելանգանայում։ Կոռնիշոնների աճեցման եւ համաշխարհային արտադրության մոտ 15 տոկոսն այսօր բաժին է ընկնում Հնդկաստանին, նշում է պարբերականը։
Ներկայում հնդկական կոռնիշոններն արտահանվում են ավելի քան 20 երկիր, հիմնական ուղղություններն են ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Ավստրալիան, Իսպանիան, Հարավային Կորեան, Կանադան, Ճապոնիան, Բելգիան, Ռուսաստանը, Չինաստանը, Շրի Լանկան եւ Իսրայելը, տեղեկացնում է The Economic Times-ը։

Индия стала крупнейшим экспортером маринованных консервированных огурцов и корнишонов в мире, поставив за рубеж более 123 тыс. тонн такой продукции в прошедшем году. Об этом сообщает в понедельник газета The Economic Times со ссылкой на информацию, полученную в Министерстве торговли и промышленности Индии.
«Индия экспортировала в период с апреля по октябрь 2021 года маринованные огурцы и корнишоны в объеме 123 846 метрических тонн на сумму $114 млн», - говорится в информации ведомства. По его данным, в 2020-2021 финансовом году (начинается 1 апреля) страна отгрузила на экспорт 223 515 метрических тонн огурцов и корнишонов на сумму $223 млн.
Выращивание, производство огурцов для консервирования, их переработка и экспорт начались в Индии в начале 1990-х годов в южном штате Карнатака, а затем распространились на соседние штаты - Тамилнад, Андхра-Прадеш и Телангана. Почти 15% мирового выращивания и производства корнишонов сегодня приходится на Индию, указывает издание.
В настоящее время корнишоны из Индии экспортируются более чем в 20 стран, основными направлениями являются США, Франция, Германия, Австралия, Испания, Южная Корея, Канада, Япония, Бельгия, Россия, Китай, Шри-Ланка и Израиль, сообщает The Economic Times.