Իրավապաշտպաններն Ալմաթիում ուժայիններից պահանջում են դադարեցնել բողոքներից հետո ձերբակալված մարդկանց կտտանքները. նրանց մեղադրում են զանգվածային անկարգությունների կազմակերպման մեջ եւ կորզում են խոստովանական ցուցմունքներ։ Տասնյակ ձերբակալվածների հարազատները հայտարարել են իրենց մերձավորներին ծեծի ենթարկելու եւ նրանց հանդեպ դաժան վերաբերմունքի բազմաթիվ դեպքերի մասին, իսկ գլխավոր դատախազությունում հաստատել են, որ շատ կալանավորների հանդեպ իսկապես ուժ է կիրառվել, գրում է «Настоящее время»-ն։
Քաղաքացիական ակտիվիստ Դարխան Ուալիեւի կինը կարողացել է տեսակցություն ստանալ նրա հետ ձերբակալությունից տասը օր հետո միայն։ Բուլբուլի խոսքով՝ նրա ամուսնուն դաժանաբար ծեծել են ոստիկանության վարչության շենքում 11 ժամ՝ խոստովանական ցուցմունքներ պահանջելով։
Դարխան Ուալիեւը Ալմաթիի Հանրապետության հրապարակում է եղել հունվարի 5-ին։ Կան վկաների ցուցմունքներ, որ նա չի մասնակցել բողոքներին, այլ օգնել է ներքին զորքերի վիրավոր զինվորներին։ Բայց, չնայած դրան, արդյունքում, միեւնույն է, ձերբակալվել է եւ մեղադրվել ահաբեկչության մեջ։ Նրան սպառնում է 15 տարվա ազատազրկումից մինչեւ ցմահ բանտարկություն։
«Երբ ես նրան տեսա առաջին անգամ, դեմքն ամբողջովին այտուցված եւ կապտուկների մեջ էր, շարժումներն ազատ չէին,- պատմում է Դարխան Ուալիեւի կինը՝ Բուլբուլ Բերդիկոժանովան։- Բայց չէ՞ որ մենք տասն օր հետո էինք տեսնվել, արդեն մեկուսարանում, իսկ նրան դեռեւս ոստիկանությունում էին ծեծել։ Ոչ մի բժշկական օգնություն ոչ ոք նրան չի ցուցաբերել։ Արդյունքում՝ նա ստորագրել էր թուղթ, որը մատուցել էին նրան, բայց թե ինչ էր գրված այնտեղ՝ նա արդեն չի կարողացել կարդալ։ Նրան տանջել են էլեկտրաշոկերով, ինչից նա անգամ գիտակցությունն է կորցրել։ Ես դիմում եմ գրել դատախազությանը, բայց առայժմ ինձ պատասխան չեն տվել»։
Քաղաքացիական ակտիվիստների խոսքով՝ Դարխանը միակը չէ, որ Ալմաթիում ծեծի ու կտտանքների է ենթարկվել կալանավորումից հետո։ Այսօր ակտիվիստների խումբը եկել է Ալմաթիի դատախազության շենքի մոտ, որպեսզի պահանջի դադարեցնել դաժան վերաբերմունքը կալանավորվածների հանդեպ։ Նրանց խոսքով՝ կալանավորվածների մեծ մասը ոչ մի կապ չունի տեղի ունեցած անկարգությունների եւ թալանի հետ, եւ եթե նրանք խոստովանական ցուցմունքներ են ստորագրում, ապա դա անում են կտտանքներից եւ վախից։
«Մենք պահանջում ենք բաց թողնել անմեղ կալանավորված տղաներին։ Ես ինքս անձամբ եղել եմ հրապարակում եւ տեսել, որ այժմ կալանավորվածներից ոչ մեկը զենքով չի եկել հրապարակ,- ասում է քաղաքացիական ակտիվիստ Սագիլա Ժամալդինկզին։- Նրանք բոլորը խաղաղ ցույցի մասնակիցներ են եղել։ Նրանց ենթարկում են կտտանքների եւ ծեծի, ինչի մասին բազմաթիվ վկայություններ ենք ստանում։ Այդպես չպետք է լինի։ Մենք առանց այդ էլ շատ երիտասարդներ ենք կորցրել այդ բոլոր իրադարձությունների ժամանակ»։
Ղազախստանի գլխավոր դատախազությունում հաստատել են, որ Ալմաթիի քննչական մեկուսարաններում իսկապես կան մարմնական վնասվածքներով կալանավորվածներ։ Հսկիչ մարմնի ներկայացուցիչը հաշվել է 73 մարդ, որոնք կարող էին ծեծի ենթարկված լինել կալանքի վերցվելուց հետո։ Երեք ձերբակալվածի խափանման միջոցն արդեն փոխել են եւ ազատ արձակել։ 29 մարդ, որոնք հրազենային վիրավորում են ունեցել, դատախազների միջամտությունից հետո հոսպիտալացվել է քաղաքային հիվանդանոցներում։
Ընդհանուր առմամբ, Ղազախստանի դատախազությունում ստացվել է հունվարյան իրադարձություններից հետո կալանավորվածների հանդեպ ուժայինների դաժան վերաբերմունքի 91 բողոք։ Ընդ որում՝ գերատեսչությունում տեղեկացնում են, որ 19 դեպքերում խախտումները «չեն հաստատվել»։ 56 դեպքերի ստուգումները շարունակվում են։ Ամբողջ Ղազախստանում հարուցվել է 16 քրեական գործ ուժայինների կողմից լիազորությունների չարաշահման եւ կալանավորվածներին խոշտանգելու փաստերով։ Ամբողջ հանրապետությունում ընդհանուր առմամբ հարուցվել է 819 քրեական գործ՝ կապված հունվարյան իրադարձությունների հետ։

Правозащитники требуют от силовиков в Алматы прекратить пытать людей, задержанных после протестов: их обвиняют в участии и организации массовых беспорядков и выбивают показательные признания. Родные десятков арестованных заявили о многочисленных избиениях и жестоком обращении с их близкими, а в Генпрокуратуре подтвердили, что ко многим задержанным действительно применялась сила, пишет «Настоящее время».
Супруга арестованного гражданского активиста Дархана Уалиева смогла добиться разрешения на свидание с ним лишь через десять дней после ареста. По словам Булбул, ее мужа жестоко избивали в здании департамента полиции на протяжении 11 часов, требуя признательных показаний.
Дархан Уалиев отправился на площадь Республики в Алматы 5 января. Есть свидетельские показания, что он не участвовал в протестах, а помогал раненым солдатам внутренних войск. Но, несмотря на это, в итоге все равно был арестован и обвинен в терроризме. Ему грозит от 15 лет лишения свободы до пожизненного заключения.
«Когда я его в первый раз увидела, у него все лицо было в кровоподтеках и синяках, движения затруднены, – рассказывает Булбул Бердыкожанова, супруга Дархана Уалиева. – А ведь мы увиделись только спустя десять дней, уже в изоляторе, а избивали его еще в полиции. Никакой медицинской помощи ему никто не оказал. В итоге он подписал бумагу, которую ему поднесли, но что там было написано, он прочесть уже не смог. Его пытали электрошокером, от чего он даже потерял сознание. Я написала заявление в прокуратуру, но пока ответа мне не дали».
По словам гражданских активистов, Дархан – не единственный, кто подвергся в Алматы избиению и пыткам после задержания. Сегодня группа активистов пришла к зданию прокуратуры Алматы, чтобы потребовать остановить жестокое обращение с заключенными. По их словам, большая часть задержанных не имеют никакого отношения к случившимся беспорядкам и мародерствам, и если и подписывают признательные показания, то делают это под пытками и из страха.
«Мы требуем отпустить невинно задержанных ребят. Я сама лично была на площади и видела, что никто из тех, кого сейчас задержали, не пришел на площадь с оружием, – требует гражданская активистка Сагила Жамалдинкызы. – Это все участники мирной акции. Их подвергают пыткам и избиениям, о чем мы получаем многочисленные свидетельства. Так не должно быть. Мы и так потеряли много молодых ребят во время всех этих событий».
В Генеральной прокуратуре Казахстана подтвердили, что в следственных изоляторах Алматы действительно есть задержанные с телесными повреждениями. Представители надзорного органа насчитали 73 человека, которые могли быть избиты после заключения под стражу. Троим арестованным меру пресечения уже изменили и отпустили их на свободу. 29 человек, у которых были огнестрельные ранения, после вмешательства прокуроров были госпитализированы в городские больницы.
В общей сложности в прокуратуру Казахстана поступила 91 жалоба на жестокое обращение силовиков с задержанными после январских событий. При этом в ведомстве заявляют, что в 19 случаях нарушения «не подтвердились». По 56 случаям проверки продолжаются. По всему Казахстану возбуждено уже 16 уголовных дел по факту превышения силовиками полномочий и пыток задержанных. Всего же по всей республике возбуждено 819 уголовных дел, связанных с январскими событиями.