Պետք է հասնել ԼՂ հակամարտության արդար եւ երկարաժամկետ հանգուցալուծման։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ ելույթ ունենալով Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի 2022 թվականի ձմեռային նստաշրջանում:
«Հունվարի 24-ին մեկնարկած նստաշրջանի աշխատանքներն անցկացվել են անմիջական մասնակցության եւ առցանց ձեւաչափով՝ ներառելով ելույթներ, քննարկումներ եւ բանավեճեր:
Նստաշրջանի բացմանը Վեհաժողովի նախագահ է ընտրվել Փինի Կոքսը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, սկսելով «Ժողովրդավարական հաստատությունների գործունեությունը Հայաստանում» առցանց ելույթը, շնորհավորել է Վեհաժողովի նորընտիր նախագահին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է խորհրդարանական վեհաժողովի եւ Եվրոպայի խորհրդի կողմից Հայաստանում ժողովրդավարական զարգացումների առաջընթացի դրական գնահատականը: Նա շեշտել է, որ Հայաստանն առաջնահերթ է համարում ժողովրդավարական հաստատությունների, օրենքի գերակայության զարգացումը, մարդու իրավունքների առաջխաղացումը եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարը:
Ալեն Սիմոնյանն ընգծել է, որ վերջին երեք տարիներին երկու անգամ Հայաստանը վերահաստատվել է ժողովրդավարական արժեքների հանդեպ իր հանձնառությունը՝ 2018 թվականին ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության միջոցով եւ 2021 թվականին ավերիչ 44-օրյա պատերազմից հետո: Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստին, որ Հայաստանն անցել է ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության վճռորոշ փորձության միջով՝ հաջողությամբ իրականացնելով 2021 թվականի հունիսի 20-ի խորհրդարանական ընտրությունները:
ԱԺ նախագահը Վեհաժողովի բարձր ամբիոնից խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ծանրագույն հետեւանքների մասին: Նրա խոսքով՝ ամենամեծ մարտահրավերը մնում է մեր երկրի անվտանգությունը: Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է, որ հայ ժողովուրդը եւ մեր ժողովրդավարական նվաճումները մշտական սպառնալիքի տակ են եղել սկսած 2020 թվականի սեպտեմբերից: Խորհրդարանի ղեկավարն ասել է, որ միայն խաղաղությունը կարող է ապահովել երկարաժամկետ անվտանգություն եւ կայունություն, որի վերջնական իրագործումը կախված է նաեւ տարածաշրջանի այլ երկրներից, եվրոպական հաստատությունների տրամադրած աջակցությունից: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահն ընդգծել է ԵԱՀԿ-ն եւ Եվրոպայի խորհուրդը՝ հաստատելով, որ պետք է հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդար եւ երկարաժամկետ հանգուցալուծման, այդ թվում՝ հայ ռազմագերիների եւ այլ պատանդների ապահով վերադարձն իրականացնելով:
Ալեն Սիմոնյանը եվրոպացի գործընկերներին տեղեկացրել է, որ շարունակում են իրականացվել բարեփոխումներ՝ ուղղված ընտրական գործընթացի ամրապնդմանը: Մեկնարկել է քննարկումների նոր փուլ՝ նորաստեղծ Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի շրջանակում:
Ելույթում ծավալուն անդրադարձ է եղել նաեւ դատական իշխանությունների բարեփոխմանը եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի քաղաքականությանը:
Հունվարի 27-ի նիստի օրակարգում են եղել «Անվտանգության վերջին մարտահրավերները Եվրոպայում. որն է Եվրոպայի խորհրդի դերը» խորագրով մի շարք քննարկումներ: Առցանց տիրույթում գործընկերներն անդրադարձել են ճգնաժամի ընթացքում զանգվածային լրատվության միջոցների դերին, մարդու իրավունքներին, ժողովրդավարությանը եւ համավարակին առնչվող օրակարգային հարցերի»,- հայտնում են ՀՀ ԱԺ հաղորդակցության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:

Необходимо добиться справедливого и долгосрочного решения нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян, выступая на зимней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы.
Председателем Ассамблеи, на открытии сессии, был избран Пини Кокс.
Симонян в начале онлайн-выступление по теме «Деятельность демократических институтов в Армении», поздравил новоизбранного председателя Ассамблеи.
Он подчеркнул важность положительных оценок, озвученных Парламентской ассамблеей и Советом Европы по части прогресса в области демократических преобразований, достигнутых за последние годы в Армении. Он подчеркнул, что Армения считает приоритетным развитие демократических институтов, верховенство закона, продвижение прав человека и борьбу с коррупцией.
Спикер парламента подчеркнул, что за последние три года Армения дважды подтвердила свою приверженность демократическим ценностям. Это и ненасильственная бархатная революция 2018 года, и события, развернувшиеся в стране в 2021 году после разрушительной 44-дневной войны в Карабахе.
Выступая с высокой трибуны Ассамблеи, Симонян не обошел стороной и тяжелые последствия, возникшие, после развязанной Азербайджаном против Нагорного Карабаха войны. По его словам, самым большим вызовом для Армении все еще остается вопрос обеспечения безопасности. Ален Симонян подчеркнул, что армянский народ и его демократические достижения, начиная с сентября 2020 года, находятся под постоянной угрозой. Председатель парламента заявил, что только мир может обеспечить долгосрочную безопасность и стабильность, окончательная реализация которого зависит и от других стран региона. При этом, как считает Симонян, поддержка европейских институтов в данном процессе также очень важна. В этом контексте глава НС подчеркнул важность позиций ОБСЕ и Совета Европы, которые подтвердили необходимость справедливого и долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также безопасного возвращения всех армянских военнопленных и других незаконно удерживаемых лиц.
Помимо этого, Ален Симонян коснулся и других тем. Он, в частности, сообщил своим европейским коллегам о реформах, направленных на усиление избирательного процесса. По словам спикера парламента, они продолжаются.
В ходе выступления он также затронул тему реформ в судебной системе и антикоррупционную политику государства.