Պետք է հասնել ԼՂ հակամարտության արդար եւ երկարաժամկետ հանգուցալուծման։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ ելույթ ունենալով Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի 2022 թվականի ձմեռային նստաշրջանում:
«Հունվարի 24-ին մեկնարկած նստաշրջանի աշխատանքներն անցկացվել են անմիջական մասնակցության եւ առցանց ձեւաչափով՝ ներառելով ելույթներ, քննարկումներ եւ բանավեճեր:
Նստաշրջանի բացմանը Վեհաժողովի նախագահ է ընտրվել Փինի Կոքսը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, սկսելով «Ժողովրդավարական հաստատությունների գործունեությունը Հայաստանում» առցանց ելույթը, շնորհավորել է Վեհաժողովի նորընտիր նախագահին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է խորհրդարանական վեհաժողովի եւ Եվրոպայի խորհրդի կողմից Հայաստանում ժողովրդավարական զարգացումների առաջընթացի դրական գնահատականը: Նա շեշտել է, որ Հայաստանն առաջնահերթ է համարում ժողովրդավարական հաստատությունների, օրենքի գերակայության զարգացումը, մարդու իրավունքների առաջխաղացումը եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարը:
Ալեն Սիմոնյանն ընգծել է, որ վերջին երեք տարիներին երկու անգամ Հայաստանը վերահաստատվել է ժողովրդավարական արժեքների հանդեպ իր հանձնառությունը՝ 2018 թվականին ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության միջոցով եւ 2021 թվականին ավերիչ 44-օրյա պատերազմից հետո: Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստին, որ Հայաստանն անցել է ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության վճռորոշ փորձության միջով՝ հաջողությամբ իրականացնելով 2021 թվականի հունիսի 20-ի խորհրդարանական ընտրությունները:
ԱԺ նախագահը Վեհաժողովի բարձր ամբիոնից խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ծանրագույն հետեւանքների մասին: Նրա խոսքով՝ ամենամեծ մարտահրավերը մնում է մեր երկրի անվտանգությունը: Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է, որ հայ ժողովուրդը եւ մեր ժողովրդավարական նվաճումները մշտական սպառնալիքի տակ են եղել սկսած 2020 թվականի սեպտեմբերից: Խորհրդարանի ղեկավարն ասել է, որ միայն խաղաղությունը կարող է ապահովել երկարաժամկետ անվտանգություն եւ կայունություն, որի վերջնական իրագործումը կախված է նաեւ տարածաշրջանի այլ երկրներից, եվրոպական հաստատությունների տրամադրած աջակցությունից: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահն ընդգծել է ԵԱՀԿ-ն եւ Եվրոպայի խորհուրդը՝ հաստատելով, որ պետք է հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդար եւ երկարաժամկետ հանգուցալուծման, այդ թվում՝ հայ ռազմագերիների եւ այլ պատանդների ապահով վերադարձն իրականացնելով:
Ալեն Սիմոնյանը եվրոպացի գործընկերներին տեղեկացրել է, որ շարունակում են իրականացվել բարեփոխումներ՝ ուղղված ընտրական գործընթացի ամրապնդմանը: Մեկնարկել է քննարկումների նոր փուլ՝ նորաստեղծ Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի շրջանակում:
Ելույթում ծավալուն անդրադարձ է եղել նաեւ դատական իշխանությունների բարեփոխմանը եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի քաղաքականությանը:
Հունվարի 27-ի նիստի օրակարգում են եղել «Անվտանգության վերջին մարտահրավերները Եվրոպայում. որն է Եվրոպայի խորհրդի դերը» խորագրով մի շարք քննարկումներ: Առցանց տիրույթում գործընկերներն անդրադարձել են ճգնաժամի ընթացքում զանգվածային լրատվության միջոցների դերին, մարդու իրավունքներին, ժողովրդավարությանը եւ համավարակին առնչվող օրակարգային հարցերի»,- հայտնում են ՀՀ ԱԺ հաղորդակցության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:

YEREVAN. – Speaker Alen Simonyan of the National Assembly (NA) of Armenia on Thursday addressed the winter session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), the NA communication and public relations department reports.
In his online address, entitled "Activities of Democratic Institutions in Armenia," the parliament speaker highlighted the PACE and the Council of Europe’s positive assessment of the progress of democratic developments in Armenia. He stressed that Armenia prioritizes the development of democratic institutions, the rule of law, the promotion of human rights, and the fight against corruption.
Simonyan stressed that twice in the last three years, Armenia has reaffirmed—through the non-violent, velvet revolution in 2018 and after the devastating 44-day war in 2021—its commitment to democratic values. He drew attention to the fact that Armenia has passed the decisive test of democracy and the rule of law, successfully conducting the June 20, 2021 snap parliamentary elections.
The NA President spoke also about the grave consequences of the 44-day war unleashed against Artsakh (Nagorno-Karabakh). According to him, the biggest challenge remains Armenia's security. Alen Simonyan stressed that the Armenian people and their democratic achievements have been under constant threat since September 2020. The speaker of the Armenian parliament said that only peace can ensure long-term security and stability, the final implementation of which depends also on the other countries in the region and the assistance by European organizations. In this context, the NA speaker stressed the OSCE and the Council of Europe, reaffirming the need to achieve a fair and long-term settlement of the Nagorno-Karabakh conflict—including the safe return of Armenian prisoners of war and other detainees being kept in Azerbaijan.
Alen Simonyan informed his European colleagues that reforms aimed at strengthening the electoral process continue in Armenia. He noted that a new round of respective discussions has started within the framework of the newly established Constitutional Reform Council.
The address of the speaker of the Armenian legislature comprehensively touched also upon the reform of the judicial authorities and the anti-corruption policy of Armenia.