Չինաստանը հայտարարել է, որ առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում կամրապնդի իր տիեզերական կառավարումը, որպեսզի ավելի լավ պաշտպանի իր ակտիվներն ու շահերը, այդ թվում՝ Երկրին մոտեցող օբյեկտների պաշտպանության համակարգ կառուցելու ծրագրերը եւ համագործակցությունն այլ երկրների հետ:
Չինաստանի կառավարության կողմից հրապարակված Սպիտակ գրքի համաձայն՝ Չինաստանը նաեւ կուժեղացնի տիեզերական երթեւեկության վերահսկողությունը, կբարելավի տիեզերական աղբի մոնիտորինգի իր համակարգը եւ  տիեզերական կլիմայի մոնիտորինգի ինտեգրված համակարգ  կկառուցի:
Միեւնույն ժամանակ, Չինաստանը կձգտի ակտիվորեն մասնակցել ՄԱԿ-ի շրջանակներում միջազգային տիեզերական կանոնակարգերի մշակմանը եւ աշխատել այլ երկրների հետ՝ արտաքին տիեզերական գործունեության երկարաժամկետ կայունության հետ կապված խնդիրները լուծելու համար:
«Չինաստանն ակտիվորեն կմասնակցի միջազգային հարցերի քննարկումներին եւ համապատասխան մեխանիզմների մշակմանը, ինչպիսիք են տիեզերական միջավայրի կառավարումը, մերձերկրյա օբյեկտների դիտարկումը եւ արձագանքումը, մոլորակների պաշտպանությունը, տիեզերական երթեւեկության կառավարումը եւ տիեզերական ռեսուրսների զարգացումն ու օգտագործումը»,- ասվում է պաշտոնական փաստաթղթում։
Երկր ներսում Չինաստանը կարագացնի տիեզերքի մասին ազգային օրենքի մշակումը եւ օրենքի վրա հիմնված իրավական համակարգ  կստեղծի՝ տիեզերական արդյունաբերության օրինական կառավարումը խթանելու համար:

China has said it will strengthen its space governance over the next five years to better protect its assets and interests, including exploring plans to build a near-Earth object protection system and cooperating with other countries.
According to a white paper released by the Chinese government, China will also strengthen its space traffic control, improve its space debris monitoring system, and build an integrated space climate monitoring system.
At the same time, China will strive to actively participate in the development of international space regulations within the framework of the United Nations and work together with other countries to solve problems related to the long-term sustainability of outer space activities.
China will actively participate in discussions on international issues and the development of relevant mechanisms, such as space environment management, near-Earth object observation and response, planetary protection, space traffic management, and the development and use of space resources, the official document says.
Domestically, China will accelerate the development of a national space law and establish a legal system based on law to promote the legal management of the space industry.