Georgian Airways-ը չեղարկել է այսօր նախատեսված Թբիլիսի-Մոսկվա-Թբիլիսի ուղիղ չարտերային չվերթը, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիան»՝ Մտավարի հեռուստաընկերության վրա հղումով։
Վրացական ավիաընկերության ինքնաթիռը պետք է մեկնարկեր թռիչքը Թբիլիսիի օդանավակայանից տեղական ժամանակով ժամը 10:00-ին եւ վայրէջք կատարեր Վնուկովո օդանավակայանում՝ Մոսկվայի ժամանակով 11:30-ին։ Մտավարի հեռուստաընկերությունը պնդում է, որ «Մոսկվան մերժել է» Georgian Airways-ին վերջին պահին։
Ավիաընկերության հիմնադիր Թամազ Գաիաշվիլին ասել է, որ չեղարկման պատճառը «ԶԼՄ-ներում աժիոտաժն» է եւ նրանց կողմից ընթացակարգերի խախտումը։
«Լրագրողների ակտիվության պատճառով աղմուկ է բարձրացել, չվերթի թույլտվություն չեն տվել, եւ այն չեղարկվել է։ Որոշ ընթացակարգեր չեն պահպանվել, ուստի թույլտվություն չի եղել»,- ասել է Գաիաշվիլին։
Վրաստանի քաղաքացիական ավիացիայի գործակալությունից դեռ պաշտոնական մեկնաբանություններ չկան։
Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ուղիղ չվերթերի բացակայության պայմաններում Georgian Airways-ը թույլտվություն է ստացել իրականացնել երկու չարտերային չվերթ՝ կապված Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների հետ՝ հունվարի 8-ին եւ 28-ին։ Ավիաընկերությունն իրականացրել է Թբիլիսի-Մոսկվա-Թբիլիսի առաջին չարտերային չվերթը։
Ռուսաստանը 2019 թվականի ամռանն արգելել է ուղիղ չվերթները դեպի Վրաստան՝ ի պատասխան Պետդումայի պատգամավոր Սերգեյ Գավրիլովի՝ Վրաստան ժամանման հետ կապված զանգվածային բողոքի։
Անցյալ շաբաթ ՌԴ ԱԳՆ-ն նշել է Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ուղիղ ավիաչվերթների վերականգնման պայմանները, որոնք են՝ Վրաստանում իրավիճակի կայունացում, ռուսաֆոբ արշավի դադարեցում եւ ՌԴ քաղաքացիների անվտանգության սպառնալիքների վերացում։
Ի պատասխան՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն ասել է, որ Թբիլիսին միշտ պատրաստ է վերսկսել թռիչքները։ Նա նշել է, որ Վրաստանում ռուսներին ոչինչ չի սպառնում, եւ հարցի լուծումը կախված է Մոսկվայի դիրքորոշումից, ինչպես նաեւ կորոնավիրուսի համաճարակի հետ կապված իրավիճակից։

Georgian Airways has canceled the Tbilisi-Moscow-Tbilisi direct charter flight scheduled for today, Novosti-Georgia reports with reference to the Mtavari TV company.
The plane of the Georgian airline was supposed to take off from Tbilisi airport at 10:00 local time and land at Vnukovo airport at 11:30 Moscow time. Mtavari claims that "Moscow turned down" Georgian Airways at the last minute.
The founder of the airline, Tamaz Gaiashvili, said that the reason for the cancellation was "media hype" and violation of procedures on their part.
There have been no official comments from the airline or the Georgian Civil Aviation Agency yet.
In the absence of direct flights between Georgia and Russia, Georgian Airways received permission to operate two charter flights in connection with the New Year and Christmas holidays - January 8 and 28. The airline performed the first charter flight Tbilisi-Moscow-Tbilisi.
Russia banned direct flights to Georgia in the summer of 2019 in response to mass protests caused by the arrival of State Duma deputy Sergei Gavrilov in Georgia.
Last week, the Russian Foreign Ministry named the conditions for the restoration of direct flights between Georgia and Russia - this is the stabilization of the situation in Georgia, the cessation of the Russophobic campaign and the disappearance of threats to the security of Russian citizens.