Georgian Airways-ը չեղարկել է այսօր նախատեսված Թբիլիսի-Մոսկվա-Թբիլիսի ուղիղ չարտերային չվերթը, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիան»՝ Մտավարի հեռուստաընկերության վրա հղումով։
Վրացական ավիաընկերության ինքնաթիռը պետք է մեկնարկեր թռիչքը Թբիլիսիի օդանավակայանից տեղական ժամանակով ժամը 10:00-ին եւ վայրէջք կատարեր Վնուկովո օդանավակայանում՝ Մոսկվայի ժամանակով 11:30-ին։ Մտավարի հեռուստաընկերությունը պնդում է, որ «Մոսկվան մերժել է» Georgian Airways-ին վերջին պահին։
Ավիաընկերության հիմնադիր Թամազ Գաիաշվիլին ասել է, որ չեղարկման պատճառը «ԶԼՄ-ներում աժիոտաժն» է եւ նրանց կողմից ընթացակարգերի խախտումը։
«Լրագրողների ակտիվության պատճառով աղմուկ է բարձրացել, չվերթի թույլտվություն չեն տվել, եւ այն չեղարկվել է։ Որոշ ընթացակարգեր չեն պահպանվել, ուստի թույլտվություն չի եղել»,- ասել է Գաիաշվիլին։
Վրաստանի քաղաքացիական ավիացիայի գործակալությունից դեռ պաշտոնական մեկնաբանություններ չկան։
Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ուղիղ չվերթերի բացակայության պայմաններում Georgian Airways-ը թույլտվություն է ստացել իրականացնել երկու չարտերային չվերթ՝ կապված Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների հետ՝ հունվարի 8-ին եւ 28-ին։ Ավիաընկերությունն իրականացրել է Թբիլիսի-Մոսկվա-Թբիլիսի առաջին չարտերային չվերթը։
Ռուսաստանը 2019 թվականի ամռանն արգելել է ուղիղ չվերթները դեպի Վրաստան՝ ի պատասխան Պետդումայի պատգամավոր Սերգեյ Գավրիլովի՝ Վրաստան ժամանման հետ կապված զանգվածային բողոքի։
Անցյալ շաբաթ ՌԴ ԱԳՆ-ն նշել է Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ուղիղ ավիաչվերթների վերականգնման պայմանները, որոնք են՝ Վրաստանում իրավիճակի կայունացում, ռուսաֆոբ արշավի դադարեցում եւ ՌԴ քաղաքացիների անվտանգության սպառնալիքների վերացում։
Ի պատասխան՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն ասել է, որ Թբիլիսին միշտ պատրաստ է վերսկսել թռիչքները։ Նա նշել է, որ Վրաստանում ռուսներին ոչինչ չի սպառնում, եւ հարցի լուծումը կախված է Մոսկվայի դիրքորոշումից, ինչպես նաեւ կորոնավիրուսի համաճարակի հետ կապված իրավիճակից։

Авиакомпания Georgian Airways отменила прямой чартерный рейс Тбилиси-Москва-Тбилиси, назначенный на сегодня, сообщает Новости-Грузия со ссылкой на телекомпанию «Мтавари».
Самолет грузинской авиакомпании должен был вылететь из Тбилисского аэропорта в 10:00 по местному времени и приземлиться в аэропорту Внуково в 11:30 по московскому времени. «Мтавари» утверждает, что «Москва в последнюю минуту отказала» Georgian Airways.
Основатель авиакомпании Тамаз Гаиашвили заявил, что причиной отмены послужили «ажиотаж в СМИ» и нарушение процедур с их стороны.
«Ажиотаж был поднят такой, что это вызвало серьезные проблемы. Из-за активности журналистов вспыхнул ажиотаж, разрешение на рейс не выдали, и он был отменен. Не были соблюдены какие-то процедуры, поэтому разрешение не пришло», — сказал Гаиашвили.
Официальных комментариев авиакомпании или Агентства гражданской авиации Грузии пока не поступало.
В условиях отсутствия прямого авиасообщения между Грузией и Россией, Georgian Airways получила разрешение на выполнение двух чартерных рейсов в связи с новогодними и рождественскими праздниками – 8 и 28 января. Первый чартерный рейс Тбилиси-Москва-Тбилиси авиакомпания выполнила.
Россия запретила прямое авиасообщение с Грузией летом 2019 года в ответ на массовые акции протеста, вызванные приездом в Грузию депутата Госдумы Сергея Гаврилова.
На прошлой неделе МИД РФ назвал условия восстановления прямых авиарейсов между Грузией и Россией – это стабилизация ситуации в Грузии, прекращение русофобской кампании и исчезновение угроз для безопасности граждан России.
В ответ на это спецпредь премьера Грузии по урегулированию отношений с РФ Зураб Абашидзе заявил, что Тбилиси всегда готов к возобновлению рейсов. Он указал, что россиянам в Грузии ничего не угрожает, и разрешение вопроса зависит от позиции Москвы, а также от ситуации с пандемией коронавируса.