Միայն պաշտոնական տվյալներով՝ Ղազախստանը ցնցած հունվարյան իրադարձությունների հետեւանքով զոհվել է առնվազն 227 մարդ, վիրավորվել՝ ավելի քան հազարը։ Ակորդան, հայտարարելով, որ երկիրը հարձակման է ենթարկվել «արտերկրում պատրաստություն անցած ահաբեկիչների» եւ «զինված ավազակների» կողմից, հրաման տվեց «առանց նախազգուշացման կրակ բացել» եւ դիմեց ՀԱՊԿ-ի օգնությանը։ Քաղաքացիական հասարակությունը եւ միջազգային կազմակերպությունները քննադատեցին իշխանություններին՝ «անհամաչափ ուժի կիրառման» համար եւ կոչ արեցին մարդկային զոհերի հանգեցրած իրադարձությունների բաց եւ անկախ հետաքննություն անցկացնել։ Մեկ ամիս անց հունվարյան արյունահեղության վերաբերյալ բազմաթիվ հարցեր շարունակում են անպատասխան մնալ, գրում է «Ռադիո Ազատիկ»-ը:
ԱՆՊԱՏԱՍԽԱՆ ՀԱՐՑԵՐ. Քանի՞ խաղաղ բնակիչ է գնդակահարվել հունվարյան անկարգությունների ժամանակ. ինչո՞ւ են իշխանությունները ձգձգում այդ տեղեկատվության հրապարակումը։
Նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը հունվարի 7-ին ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում ասաց, որ Ղազախստանը հարձակման է ենթարկվել «արտերկրում պատրաստություն անցած ահաբեկիչների» եւ «զինված ավազակների» կողմից։ Նույն ելույթում նա ասաց, որ ինքն «առանց նախազգուշացման կրակ բացելու» հրաման է տվել։ Նախագահը հայտարարեց, որ «ավազակների» հետ խաղաղ բանակցություններ չեն լինելու։ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը, ով դրանից 10 օր առաջ ստորագրեց երկրում մահապատժի վերացման մասին օրենսդրության փոփոխությունները, քննադատության ենթարկվեց ինչպես ղազախական հասարակության, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների եւ արեւմտյան երկրների կողմից։
Հունվարի 10-ին ՀԱՊԿ առցանց գագաթնաժողովին Տոկաեւն ասաց. «Մենք խաղաղ ցուցարարների դեմ երբեք զինված ուժ չենք կիրառել եւ չենք կիրառելու»։ Փետրվարի 7-ին՝ «մահաբեր հրամանից» մեկ ամիս անց, պետքարտուղար Երլան Կարինը տեղական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում կրկնեց. «Հունվարի 6-ին անվտանգության ուժերն Ալմաթիում կրակ չեն բացել խաղաղ բնակիչների վրա»։
Սակայն այս խոսքերը չեն համընկնում անկարգությունների օրերին զոհված բնակիչների հարազատների հայտարարությունների հետ։ Նրանցից ոմանք պնդում են, որ իրենց հարազատներին զինվորականներն են սպանել։ Ավելի վաղ «Ազատիկ»-ը գրել էր հունվարի 5-ին Թալդիկորգանի ծայրամասում գտնվող զորամասի մոտ գնդակահարված անասնաբույծ Երնազար Կիրիկբաեւի,  հունվարի 7-ին տուն վերադառնալիս կրակի տակ հայտնված ամուսիններ Կուատ Բիթկենբաեւի եւ Գուլզիպա Կուլսուլթանովայի մահվան եւ այլ քաղաքացիական անձանց մասին, ովքեր մահացան հունվարի 6-ին Ալմաթիի Հանրապետության հրապարակում, երբ զինվորական համազգեստով տղամարդիկ կրակ բացեցին ամբոխի վրա:
ԱՆՊԱՏԱՍԽ ՀԱՐՑԵՐ. Որտե՞ղ են Տոկաեւի նշած «20000 ահաբեկիչները». ո՞ր ահաբեկչական խմբին են նրանք պատկանում եւ որտե՞ղ են «արտասահմանյան վերապատրաստում» անցել։
Նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը հունվարի 6-ի գիշերն Անվտանգության խորհրդի օպերատիվ նիստին առաջին անգամ արտասանեց «ահաբեկիչներ» բառը։ «Ղազախստանի վրա հարձակված ուժերը, ըստ էության, իրական ահաբեկչական ուժեր են։ Այս կապակցությամբ մենք պետք է հակաահաբեկչական օպերացիա իրականացնենք՝ նրանց հետ մղելու համար»,- ասել էր նա։ Նախագահն ասաց, որ այդ «ահաբեկչական խմբավորումները», ըստ էության, «միջազգային են», նրանք լրջորեն վերապատրաստվել են արտերկրում, եւ նրանց հարձակումը Ղազախստանի վրա պետք է որպես ագրեսիայի ակտ դիտարկել։ «Այս առումով, հիմնվելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի վրա, այսօր ես դիմեցի ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարներին՝ ահաբեկչական այս սպառնալիքի հաղթահարման հարցում Ղազախստանին աջակցություն ցուցաբերելու համար»:
Հունվարի 7-ին նախագահը հայտարարեց, որ «միայն Ալմաթիի վրա հարձակվել է 20 հազար ահաբեկիչ»։ Ավելի ուշ նա հայտարարեց, որ «ահաբեկիչները ժամանել էին միջինասիական մեկ քաղաքից», իսկ թե որ երկրից կամ քաղաքից, դեռ հայտնի չէ։
Ձերբակալվածների մեջ «ահաբեկիչ» գտնելու փորձն անհաջողությամբ ավարտվեց: Պետական ​​ալիքները ցուցադրեցին Ղրղզստանից «ահաբեկչի» մասին սյուժեն, որում հայրենակիցները ճանաչեցին հայտնի ջազմեն Վիկրամ Ռուզախունովին, ով Ալմաթի էր ժամանել համերգով։ Երաժիշտը պատմեց, որ կալանքի տակ գտնվելու ժամանակ իրեն ստիպել են «իր դեմ ցուցմունք տալ»՝ փրկվելու համար։
ԱՆՊԱՏԱՍԽԱՆ ՀԱՐՑԵՐ. Ինչպե՞ս է Ալմաթիում, որտեղ արտակարգ դրություն էր հայտարարվել, ռազմավարական նշանակության օբյեկտ հանդիսացող օդանավակայանը առանց պաշտպանության մնացել։ Իսկ ինչպե՞ս, ի՞նչ չվերթով, ո՞ր ժամին են ժամանել եւ մեկնել Տոկաեւի նշած «գաստարբայտեր-հրամանատարները»։
Հունվարի 29-ին պետական ​​Khabar հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նախագահ Տոկաեւը պնդել է, որ օդանավակայանը գրավել են հունվարի 5-ին, որպեսզի թույլ տան «կենտրոնասիական քաղաքից» քաղաքացիների անցումն այնտեղով: «Դրանք պատրաստված գրոհայիններ էին, որոնք, իհարկե, ժամանել են գաստարբայտերների անվան տակ, նրանց անցկացրել են սահմանային կետերով, թույլ են տվել մտնել քաղաք, ինչից հետո նրանք անցել են օպերացիայի ղեկավարմանը»,- ասել է նա: Տոկաեեւը հավելել է, որ երբ իշխանությունները վերահսկողություն սահմանելցին օդանավակայանի նկատմամբ, «զինյալները տարհանվեցին Ալմաթիի օդանավակայանով»։
«Ազատիկ» ռադիոկայանի լրագրողներն արձանագրել են, որ հունվարի 5-ի առավոտյան Ալմաթիի օդանավակայանը գտնվում էր զինվորականների հսկողության տակ։ Երկու ինքնաթիռ՝ Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդից եւ մեկը Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեից, վայրէջք կատարեցին Ալմաթիում, նախքան օդանավակայանը, ըստ պնդումների, կգրավվեր «զինյալների» կողմից։ Այդ մասին են վկայում առցանց ռեսուրսների տվյալները, որոնք իրական ժամանակում հետեւում են օդային երթեւեկությանը։ Բացի այդ, նույն օրը ժամը 13:30-ին Ալմաթիից մայրաքաղաք է թռել Airbus A330-243 Prestije ինքնաթիռը, որով պարբերաբար թռիչքներ էր կատարում Ղազախստանի նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը։ Երեկոյան ժամը 20-ից հետո, երբ օդանավակայանը, իբր, գրավվեց «զինյալների» կողմից, Կենտրոնական Ասիայից դեպի Ալմաթի եւ հակառակ ուղղությամբ չվերթներ չեն եղել:
ԱՆՊԱՏԱՍԽԱՆ ՀԱՐՑԵՐ. Տոկաեւը հայտարարեց «հեղաշրջման փորձի մասին». կոնկրետ ովքե՞ր էին ուզում «պետական ​​հեղաշրջում» իրականացնել, ովքե՞ր են «փորձել զավթել իշխանությունը» եւ արդյո՞ք այդ փաստերն անմիջականորեն կապված են անկարգությունների հետ։
Հունվարի 10-ին ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին նախագահ Տոկաեւը հայտարարեց «Ղազախստանում հեղաշրջման փորձի» եւ «կենտրոնից գրոհայինների գործողությունների համակարգման մասին»։ Դրանք «կրոնական արմատականներ, քրեական տարրեր, ավազակներ են, ովքեր ցուցարարներին որպես կենդանի վահան օգտագործեցին, առանձնակի դաժանությամբ ծեծեցին զինվորականներին եւ ոստիկաններին եւ կտրեցին երկու զինվորականների գլուխները»,- ասաց նախագահը գագաթնաժողովին։
Արյունալի իրադարձություններից երկու օր անց իշխանությունները տեղեկատվություն հրապարակեցին հունվարի 6-ին աշխատանքից ազատված Ղազախստանի Ազգային անվտանգության կոմիտեի նախկին նախագահ Քարիմ Մասիմովի կալանավորման մասին։ Նա երկար տարիներ նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի «վստահելի անձն» էր։ Հաղորդվեց, որ քրեական գործը գտնվում է «Հույժ գաղտնի» վերտառության տակ։ Ղազախստանի երկու անգամ նախկին վարչապետ 56-ամյա Մասիմովը ձերբակալվեց «պետական ​​դավաճանության» կասկածանքով։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել «իշխանության բռնազավթման» եւ «պաշտոնեական դիրքի չարաշահման» համար։ Մասիմովի հետ ձերբակալվեցին նրա երկու տեղակալները։ Հաղորդվեց նաեւ, որ նախկին նախագահ Նազարբաեւի եղբորորդին՝ ԱԱԿ-ի նախագահի առաջին տեղակալ Սամաթ Աբիշը, «արձակուրդ է գնացել», ապա «ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից»:
ԱՆՊԱՏԱՍԽԱՆ ՀԱՐՑԵՐ. Ե՞րբ եւ ո՞ր դիահերձարանների վրա են հարձակվել Ալմաթիում «դիակներ գողացած ահաբեկիչները», որոնց մասին հայտարարեցին Տոկաեւը եւ Թայմերդենովը: Քանի՞ դիակ են դուրս բերել եւ ո՞ր դիահերձարանից. Հայտնի՞ է, թե ովքեր են այդ մահացածները: Ո՞վ է նրանց դիահերձարաններ բերել:
Հունվարի 10-ին ելույթ ունենալով ՀԱՊԿ պետությունների ղեկավարների արտահերթ գագաթնաժողովին՝ նախագահ Տոկաեւն ասաց, որ Ալմաթիում ահաբեկիչները «գիշերը հարձակվել են դիահերձարանների վրա, տարել են իրենց զոհված հանցակիցների մարմինները»։ «Նրանք նաեւ տանում էին զինյալներին անմիջապես մարտի դաշտից։ Մահացածներին չէին թողնում, իսկ գիշերը տանում էին նրանց»,- ասաց նա։ Ալմաթի քաղաքի ոստիկանական բաժանմունքի ղեկավար Կանատ Թայմերդենովը հայտնեց, որ «այդ օրերին դիահերձարանի վրա յոթ հարձակում է տեղի ունեցել, որոնց ժամանակ անհայտ անձինք գողացել են մահացածների 41 դի»։ Ալմաթի քաղաքի ոստիկանական բաժանմունքի ներկայացուցիչ Սալթանաթ Ազերբեկն ավելի ուշ հաստատեց ենթադրյալ անկարգությունների մասնակիցների գերեզմանոցի հայտնաբերումը, սակայն չհստակեցրեց, թե որտեղ եւ քանի դի է հայտնաբերվել:
«Արյունոտ հունվար»-ի տարեգրությունը
Տարեսկզբին բողոքի ցույցերը, որոնք սկսվեցին երկրի արեւմուտքում գտնվող Ժանաոզեն քաղաքում՝ հեղուկ գազի գների բարձրացման պատճառով, տարածվեցին Մանգիստաու նահանգի մի քանի այլ բնակավայրում: Գործազրկությունից, թանկացումներից ու աղքատությունից հոգնած բնակիչները դուրս էին եկել փողոց՝ իրենց պահանջներն իշխանություններին հասցնելու համար։ Ի աջակցություն Ժանաոզենի բնակիչների ցույցեր անցկացվեցին երկրի տասնյակ քաղաքներում, մարզային ու թաղային կենտրոններում, նույնիսկ՝ հեռավոր գյուղերում։
Սկզբում թվում էր, թե բնակիչների պահանջները կատարվեցին. գազի սակագինը իջեցվեց, կառավարությունը պաշտոնանկ արվեց (այդ կաբինետի շատ անդամներ հետո միացան նորին)։ Ցուցարարները չցրվեցին՝ արդեն քաղաքական պահանջներով հանդես գալով։ Հանրահավաքի մասնակիցները հայտարարեցին, որ Ղազախստանը մոտ 30 տարի ղեկավարած Նուրսուլթան Նազարբաեւը, չնայած 2019 թվականի հրաժարականին, շարունակում է ազդել պետական ​​ապարատի վրա, իսկ նրա ստեղծած ավտորիտար համակարգը ժողովրդին զրկել է ընտրության իրավունքից։ Կարծիքներ էին հնչում, որ մարդկանց մի փոքր խումբ յուրացրել է ազգային հարստությունը, երկրում բարգավաճում է կոռուպցիան, շարքային քաղաքացիները չեն կարող օգտվել Սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքներից ու ազատություններից։
Շատ մարզերում իշխանությունները նախընտրեցին ցուցարարների հետ «փոխգործակցել» ուժային մարմինների օգնությամբ, այլ ոչ թե բաց երկխոսության միջոցով։ Հունվարի 5-ի գիշերը մի քանի քաղաքներում բողոքի ցույցերը սկսեցին զուգորդվել անկարգություններով, որոնք ավարտվեցին կառավարական օբյեկտների վրա հարձակումներով, առեւտրային օբյեկտների թալանով, ջարդերով եւ այլոց ունեցվածքի ոչնչացմամբ:

Только по официальным данным, по меньшей мере 227 человек погибли и более тысячи получили ранения в январских событиях, потрясших Казахстан. Акорда, заявив, что страна подверглась нападению «террористов, прошедших подготовку за рубежом»  и «вооруженных бандитов», отдала приказ «стрелять без предупреждения» и обратилась за помощью к ОДКБ. Гражданское общество и международные организации подвергли власти критике за «чрезмерное применение силы» и призвали к открытому и независимому расследованию событий, повлекших гибель людей. Месяц спустя многие вопросы о январском кровопролитии всё еще остаются без ответов, пишет «Радио Азаттык»
С начала январских беспорядков прошел месяц, но до сих пор множество вопросов о том, что же произошло в первые дни января в Казахстане, остается без ответов.
ВОПРОСЫ БЕЗ ОТВЕТА: Сколько мирных жителей застрелено во время январских беспорядков? Почему власти затягивают с публикацией этой информации?
Президент Касым-Жомарт Токаев 7 января в своем обращении к народу заявил, что на Казахстан напали «террористы, прошедшие обучение за рубежом» и «вооруженные бандиты». В этом же выступлении он сообщил, что отдал приказ «стрелять на поражение без предупреждения». Президент заявил, что мирных переговоров с «бандитами» не будет. Касым-Жомарт Токаев, за десять дней до этого подписавший поправки к законодательству об отмене смертной казни в стране, подвергся критике и в казахстанском обществе, и со стороны международных организаций, стран Запада.
10 января на онлайн-саммите ОДКБ Токаев заявил: «Мы никогда не применяли и не будем применять вооружённую силу против мирных демонстрантов». 7 февраля, спустя месяц после «смертельного приказа», госсекретарь Ерлан Карин в интервью местным СМИ повторил: «6 января в Алматы силовики не открывали огонь против мирных жителей».
Однако эти слова не сходятся с теми, что заявляют родные умерших в дни беспорядков жителей. Некоторые из них настаивают на том, что их близких застрелили военные. Ранее Азаттык писал о гибели скотовода Ерназара Кырыкбаева, который был застрелен 5 января возле воинской части на окраине Талдыкоргана; о гибели супружеской пары Куата Биткенбаева и Гульзипы Кулсултановой 7 января, возвращавшихся домой и попавших под обстрел; и других мирных жителях, погибших 6 января на площади Республики в Алматы, когда по толпе открыли огонь люди в военной форме.
ВОПРОСЫ БЕЗ ОТВЕТА: Где упомянутые Токаевым «20 тысяч террористов»? К какой террористической группировке они принадлежат и где проходили «зарубежную подготовку»?
Президент Касым-Жомарт Токаев впервые произнес слово «террористы» на оперативном заседании Совета безопасности в ночь на 6 января. «Силы, напавшие на Казахстан, по сути являются настоящими террористическими силами. В этой связи нам необходимо провести контртеррористическую операцию с целью дать им отпор», — сказал он. Президент заявил, что данные «террористические банды» являются по сути дела «международными», они прошли серьезную подготовку за рубежом и их нападение на Казахстан нужно рассматривать как акт агрессии. «В связи с этим, полагаясь на Договор о Коллективной безопасности, я сегодня обратился к главам государств ОДКБ оказать помощь Казахстану в преодолении этой террористической угрозы».
7 января президент заявил, что «только на Алматы напали 20 тысяч террористов». Позднее он заявил, что «террористы прибыли из одного центральноазиатского города», но из какой именно страны или города, до сих пор неизвестно.
Попытка найти «террориста» среди задержанных закончилась провалом. Госканалы показали сюжет о признании «террориста» из Кыргызстана, в котором соотечественники узнали известного джазмена Викрама Рузахунова, приехавшего в Алматы с концертом. Музыкант заявил, что, находясь под стражей, был вынужден «оговорить себя», чтобы спастись.
ВОПРОСЫ БЕЗ ОТВЕТА: Как в Алматы, где объявили режим ЧП, аэропорт, являющийся стратегическим объектом, остался без охраны и защиты? И как, каким рейсом, в какое время прилетели и улетели упомянутые Токаевым «гастарбайтеры-командиры»?
В интервью государственному телеканалу «Хабар» 29 января президент Токаев утверждал, что 5 января аэропорт был захвачен для того, чтобы обеспечить проход через него граждан, прилетевших из «одного центральноазиатского города». «Это были подготовленные боевики, которые, естественно, прилетели под видом гастарбайтеров, их провели через пограничные стойки, запустили в город и приступили к руководству операции», — сказал он. Токаев добавил, что после того, как власти установили контроль над аэропортом, «боевики были эвакуированы через аэропорт» Алматы.
Репортеры Азаттыка зафиксировали, что утром 5 января аэропорт Алматы находился под усиленной охраной военнослужащих. Два самолета из столицы Узбекистана Ташкента и один из столицы Таджикистана Душанбе приземлились в Алматы до того, как аэропорт, согласно утверждениям, был захвачен «боевиками». Об этом свидетельствуют данные онлайн-ресурсов, отслеживающих авиатрафик в реальном времени. Кроме того, в 13:30 того же дня из Алматы в столицу вылетел Airbus A330-243 Prestije, на котором регулярно летал бывший президент Казахстана Нурсултан Назарбаев. После 8 часов вечера, когда аэропорт был якобы занят «боевиками», рейсов из Центральной Азии в Алматы и в обратном направлении не было.
ВОПРОСЫ БЕЗ ОТВЕТА: Токаев заявил о «попытке государственного переворота». Кто именно хотел совершить «государственный переворот», кто «пытался захватить власть» и связаны ли эти факты непосредственно с беспорядками?
На саммите ОДКБ 10 января президент Токаев заявил о «попытке госпереворота в Казахстане» и «координации действий боевиков из центра». Это «религиозные радикалы, преступные элементы, бандиты, которые воспользовались митингующими как живым щитом, с особой жесткостью избивали военных и полицейских, а двум военным отсекли головы», заявил президент на саммите.
Через два дня после кровопролитных событий власти обнародовали информацию о задержании Карима Масимова, бывшего председателя Комитета национальной безопасности Казахстана, уволенного 6 января. Он на протяжении многих лет являлся «доверенным лицом» бывшего президента Нурсултана Назарбаева. Сообщалось, что уголовное дело проходит под грифом «Совершенно секретно». 56-летний Масимов, дважды бывший глава правительства Казахстана, был арестован по подозрению в «государственной измене». Позднее стало известно, что ему были предъявлены обвинения в действиях, направленных на «насильственный захват власти», и в «превышении должностных полномочий». Вместе с Масимовым были арестованы два его заместителя. Также сообщалось, что племянник бывшего президента Назарбаева, первый заместитель председателя КНБ Самат Абиш, «ушел в отпуск», а затем «освобожден от занимаемой должности».
ВОПРОСЫ БЕЗ ОТВЕТА: Когда и на какие морги в Алматы были совершены нападения «террористами, похищавшими трупы», о которых упоминали Токаев и Таймерденов? Сколько трупов было вывезено и из какого морга? Известно ли, кем являются эти погибшие? Кто их доставил в морги?
Выступая 10 января на внеочередном саммите глав стран ОДКБ, президент Токаев заявил, что террористы в Алматы «нападали по ночам на морги, забирали и увозили тела своих погибших подельников». «Они также забирали боевиков прямо с поля боя. Не оставляли мертвых, а ночью увозили их», — заявил он. Начальник департамента полиции города Алматы Канат Таймерденов заявил, что «в эти дни было семь нападений на морг, в ходе которых 41 тело погибших было похищено неизвестными лицами». Позднее представитель департамента полиции города Алматы Салтанат Азербек подтвердила обнаружение места захоронения предполагаемых участников беспорядков, но не уточнила, где и сколько тел было найдено.
Хроника «Кровавого января»
Протесты в начале года, начавшиеся в городе Жанаозене на западе страны из-за роста цен на сжиженный газ, распространились на несколько других населенных пунктов Мангистауской области. Жители, уставшие от безработицы, высоких цен и бедности, вышли на улицы, чтобы довести свои требования до властей. В десятках городов, областных и районных центрах страны и даже в отдаленных селах прошли митинги в поддержку жанаозенцев.
Сначала казалось, что к требованиям жителей прислушались: цены на газ снизили, правительство было отправлено в отставку (многие члены этого кабинета позже вошли в состав нового). Протестующие не расходились, выступая уже с политическими требованиями. Участники митингов заявляли, что руководивший Казахстаном около 30 лет Нурсултан Назарбаев, несмотря на отставку в 2019 году, продолжает влиять на госаппарат, а созданная им авторитарная система лишила народ права выбора. Высказывались мнения, что небольшая группа людей присвоила себе национальные богатства, в стране процветает коррупция, рядовые граждане не могут пользоваться правами и свободами, гарантированными Конституцией.
Во многих регионах власти предпочитали «взаимодействовать» с протестующими с помощью силовых структур, а не посредством открытого диалога. В ночь на 5 января в нескольких городах протесты стали сочетаться с беспорядками, кульминацией которых стали нападения на государственные объекты, разграбление объектов коммерции, погромы и уничтожение чужого имущества.
В Казахстане задержали экс-главу МВД по делу о массовых беспорядках
Учитывая, что в уголовном деле имеются сведения, составляющие государственные секреты, другие данные досудебного расследования не подлежат разглашению…