«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը` ի դեմս Անդրանիկ Թեւանյանի, հայտարարության նախագիծ է շրջանառության մեջ դրել, որով առաջարկում է դատապարտել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ընդունած «Շուշիի հռչակագիրը», որը ստորագրվել է 2021 թ. հունիսի 15-ին` նախագահների կողմից, ապա վավերացվել Թուրքիայի պառլամենտում: Սա թուրք-ադրբեջանական ռազմաքաղաքական դաշինք է՝ «Մեկ ազգ, երկու պետություն» հայեցակարգի շրջանակներում, Ղարաբաղը ճանաչվում է Ադրբեջանի մաս, եւ պահանջ է դրվում, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը դուրս գա ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգից ու դառնա պատմաբանների քննարկման թեմա:
«Հռչակագրում տեղ գտած «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ ձեւակերպումները վկայում են, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը ձեռք են բերում հրապարակային պայմանավորվածություններ՝ համատեղ ծավալապաշտական ծրագրեր իրականացնելու համար»,- ասվում է նախագծում եւ նշվում, որ այն հակասում է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը, որով կողմերը պարտավորվել են թուլացնել լարվածությունը, կոմունիկացիաները գործարկել:
Ուշագրավ է, որ հռչակագիրը վավերացվել է հայ-թուրքական, իբրեւ թե, առանց նախապայմանների «խաղաղության դարաշրջանի» մեկնարկից հետո: Ընդդիմադիրները կարծում են, որ Երեւանի լռությունը համաձայնության նշան է, իսկ հայտարարությունը մեսիջ կլինի հայությանը, որ ՀՀ-ն կարմիր գծերից չի նահանջելու:
Նախագիծը ՔՊ-ին բարդ երկընտրանքի առջեւ է կանգնեցրել՝ ինչպես «ջրել» այս նուրբ թեման, որ դավաճանության մեջ չմեղադրվեն, իսկ հարեւաններին սիրաշահեն:
Ըստ ամենայնի` սահմանազատման հետ կապված նախագծի փորձը կկրկնեն, որը չընդունվեց օրակարգ, քանի որ պարունակում էր «ընդդիմադիր լեքսիկոն», անվստահություն ՀՀ լեգիտիմ իշխանության հանդեպ ու թուլացնում էր հայկական կողմի դիրքորոշումը բանակցություններում»:

YEREVAN. – Hraparak daily of the Republic of Armenia (RA) writes: The [opposition] "Armenia" Faction (…) of the NA [(National Assembly)] has put into circulation a draft statement whereby it proposes to condemn the "Shushi Declaration" adopted by Azerbaijan and Turkey, which was signed by the presidents [of the two countries] on June 15, 2021, and then ratified in the Turkish parliament. This is a Turkish-Azerbaijani military-political alliance within the framework of the "One Nation, Two States" concept, Karabakh is recognized as part of Azerbaijan, and a demand is made that the issue of the Armenian Genocide be removed from the RA foreign policy agenda and become a topic of discussion for historians.
"The wording regarding the ‘Zangezur Corridor’ in the declaration shows that Turkey and Azerbaijan are reaching a public agreement to implement joint expansionist plans," says the draft, and it is noted that it contradicts the November 9, 2020 statement, whereby by the parties have been obligated to ease tension, operate [regional] communications.
It is noteworthy that the declaration was ratified after the beginning of the so called Armenian-Turkish "era of peace" without preconditions. The oppositionists [of Armenia] believe that Yerevan's silence is a sign of agreement, and the [aforesaid draft] statement will be a message to the Armenians that the RA will not back away from the red lines.
The draft has left the [ruling] CC [i.e., the Civil Contract party of Armenia] facing a tough dilemma: how to "water down" this delicate topic so that they are not accused of treason and sweet-talk the neighbors.
Apparently, they [i.e., the Armenian authorities] will repeat the experience in connection with the [Armenia-Azerbaijan border] delimitation plan, which was not adopted on the agenda, as it contained an "opposition lexicon," distrust of the legitimate RA authorities, and weakened the position of the Armenian side in the negotiations.