ԱՄՆ-ը կրկին ռեֆլեքսորեն սահմանափակող գործիքներ է կիրառում, որոնք անարդյունավետ են սեփական շահերի տեսանկյունից։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ կապված Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթի հետ։ ՌԴ ԱԳՆ-ի հայտարարության տեքստը հրապարակվել է Telegam-ում։
«Չնայած երկար տարիներ մեր տնտեսության զարգացմանը խոչընդոտելուն ուղղված ջանքերի ակնհայտ անարդյունավետությանը՝ ԱՄՆ-ը կրկին ռեֆլեքսորեն կիրառում է սահմանափակող գործիքներ, որոնք անարդյունավետ են ամերիկյան շահերի տեսանկյունից»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաեւ, որ ԱՄՆ-ի վարչակազմի հայտարարած պատժամիջոցների փաթեթը՝ արդեն թվով 101-րդը, համահունչ է Ռուսաստանի ուղին փոխելու Վաշինգտոնի անդադար փորձերին։
«Կասկած չպետք է լինի, որ պատժամիջոցներին կտրվի խիստ պատասխան՝ պարտադիր չէ, որ այն համաչափ լինի, բայց կլինի զգայուն»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների «առաջին տրանշի» մասին։

США вновь рефлекторно хватаются за ограничительные инструменты, которые неэффективны и контрпродуктивны с точки зрения их же интересов, заявил МИД РФ в связи с новым пакетом санкций против России. Текст заявления российского внешнеполитического ведомства опубликован на Telegam-канале РИА Новости.
«Несмотря на очевидную тщетность усилий, предпринимавшихся на протяжении многих лет с целью помешать развитию нашей экономики, США вновь рефлекторно хватаются за ограничительные инструменты, которые неэффективны и контрпродуктивны с точки зрения американских же интересов», - говорится в сообщении.
Также отмечается, что объявленный администрацией США пакет санкционных мер, уже 101-й по счету, идет в русле непрекращающихся попыток Вашингтона изменить курс России.
«Сомнений быть не должно – на санции будет дан сильный ответ, не обязательно симметричный, но выверенный и чувствительный для американской стороны», - говорится в заявлении МИД РФ.