Ճապոնական գլխավոր Հոնսյու կղզու հյուսիսարեւելյան ափերի մոտ 7,3 մագնիտուդով ուժգին երկրաշարժ է տեղի ունեցել, հայտարարվել է ցունամիի վտանգ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Ազգային օդերեւութաբանական վարչությունը։
Ստորգետնյա ցնցումների էպիկենտրոնը գտնվել է Ֆուկուսիմա պրեֆեկտուրայի ափերի մոտ, օջախը գտնվել է մոտ 60 կմ խորության վրա: Ֆուկուսիմա եւ Միյագի պրեֆեկտուրաներում մինչեւ 1 մետր բարձրությամբ ցունամիներ են կանխատեսվում։ Մոտ մեկ րոպե տեւողությամբ ուժեղ ցնցումներ են զգացվել նաեւ Տոկիոյում։
Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդայի գրասենյակին կից ստեղծվել է ինֆորմացիայի հավաքագրման արտակարգ իրավիճակների շտաբ։

Сильное землетрясение магнитудой 7,3 произошло возле северо-восточного побережья главного японского острова Хонсю, объявлена угроза цунами, сообщает ТАСС со ссылкой на национальное метеорологическое управление.
Эпицентр подземных толчков находился возле побережья префектуры Фукусима, очаг залегал на глубине примерно 60 км под океанским дном. В префектурах Фукусима и Мияги прогнозируют цунами высотой до 1 метра. Сильные колебания, длившиеся около минуты, ощущались и в Токио - в домах сильно раскачивались стены, с полок попадали мелкие предметы.
При канцелярии премьер-министра Японии Фумио Кисиды создан экстренный штаб по сбору информации. Через несколько минут после первого толчка сработала система оповещения о возможности еще одного землетрясения, однако его не произошло.