ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն իր իտալացի գործընկեր Լուիջի դի Մայոյին տեղեկացրել է ԼՂ հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակի մասին: Այս մասին Միրզոյանը ԶԼՄ-ներին հայտնել է դի Մայոյի հետ հանդիպման ավարտին:
«Այսօր մենք մանրամասն քննարկել ենք միջազգային եւ տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության հարցերը: ԵՍ ներկայացրել եմ իրավիճակը, որն առաջացել է ադրբեջանական ուժերի՝ Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղ ներխուժման, հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտման եւ Արցախում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն ուղղված քայլերի, էթնիկ զտումներ իրականացնելու ադրբեջանական քաղաքականության եւ այլ դրսեւորումների հետեւանքով:
Կարծում ենք, որ միջազգային հանրությունը պետք է աջակցի Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերին»,- հայտարարել է նախարարը:
ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրներն արդեն հստակ եւ հասցեական արձագանք են տվել վերջին սրումներին՝ արձանագրելով, որ դա ադրբեջանական զորքերի առաջխաղացման միջոց է դարձել:
Նախարարը հաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը խաղաղ բանակցություններին եւ խաղաղության համաձայնագրին՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մանդատի ներքո: Նա եւս մեկ անգամ ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմից առաջարկներ են եղել, որոնք Հայաստանում ընդունելի են համարել, սակայն կիսով չափ, եւ լրացրել են իրենց առաջարկներով՝ հայտարարելով բանակցություններ վարելու պատրաստակամության մասին՝ ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում լրացուցիչ առաջարկների հիման վրա:
«Անդրադարձել ենք նաեւ մինչ օրս չլուծված հումանիտար հարցերին: Դա, առաջին հերթին հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությունն է»,- ընդգծել է նախարարը:
Միեւնույն ժամանակ նա բարձր է գնահատել անցյալ տարվա մարտին Իտալիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձեւը:
Նախարարը մտահագություն է հայտնել հայկական հուշարձանների ճակատագրով, որոնք մնացել են Ադրբեջանի վերահսկողությանն անցած տարածքներում: Այս համատեքստում երկրի ԱԳ ղեկավարն ընդգծել է տարածաշրջանում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության կազմակերպման կարեւորությունը:

Глава МИД Армении Арарат Мирзоян проинформировал своего итальянского коллегу Луиджи ди Майо о ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта. Об этом Мирзоян сообщил СМИ по итогам встречи с ди Майо.
«Сегодня мы подробно обсудили вопросы международных и региональных мира и стабильности. Я представил ситуацию, создавшуюся вследствие вторжения азербайджанских сил в село Парух в Нагорном Карабахе, периодического нарушения режима перемирия в зоне конфликта, шагах, направленных на создание гуманитарного кризиса в Арцахе, политике Азербайджана по организации этнических чисток в Нагорном Карабахе и иных проявлений.
Считаем, что международное сообщество должно дать адекватную и адресную реакцию действиям азербайджанской стороны и содействовать усилиям по установлению мира на Южном Кавказе», - заявил министр.
Глава МИД отметил, что страны-сопредседатели МГ ОБСЕ уже дали четкую и адресную реакцию на последнее обострение, констатировав, что оно стало следствием продвижения азербайджанских войск.
Министр подтвердил готовность армянской стороны к мирным переговорам и мирному соглашению под мандатом сопредседательства МГ ОБСЕ. Он вновь отметил, что с азербайджанской стороны были предложения, которые в Армении сочли приемлемым, но неполным, и дополнили своими предложениями, заявив о готовности к переговорам на основании дополненных предложений в рамках МГ ОБСЕ.
«Также коснулись создавшихся и нерешенных по сей день гуманитарных вопросов. Это в первую очередь необходимость немедленного освобождения пленных армян», - подчеркнул министр.
Одновременно он высоко оценил  принятую в марте прошлого года парламентом Италии резолюцию.
Министр выразил обеспокоенность судьбой армянских памятников, оставшихся на подконтрольных Азербайджану территориях. В этом контексте глава МИД подчеркнул важность организации миссии ЮНЕСКО в регион. В заключение глава МИД приветствовал принятие около пятидесятью окружными и городскими советами Италии документов в защиту народа Нагорного Карабаха.