Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհուրդը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) միասնական շուկան սոցիալապես նշանակալի ապրանքներով հագեցմանն ուղղված միջոցառումների լրացուցիչ փաթեթ է ընդունել, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով ՌԴ Տնտեսական զարգացման նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Հանձնաժողովի խորհուրդը որոշում է կայացրել մինչեւ 2022 թվականի սեպտեմբերի 30-ը զրոյացնել 938 ապրանքատեսակների ներմուծման մաքսատուրքերի դրույքաչափերը, իսկ առանձին ապրանքատեսակների համար զրոյացման որոշումը կկայացվի ԵՏՀ Կոլեգիայի կողմից մոտ ապագայում։ Այս միջոցները թույլ կտան ապահովել ապրանքների անխափան մատակարարումը [Եվրասիական տնտեսական] միության ներքին շուկա»,- ասել է Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման փոխնախարար Վլադիմիր Իլյիչեւը։
Զրոյացված դիրքերի ներմուծման ծավալը տարեկան 31 միլիարդ դոլար է գնահատվում, ներկրողները 6 ամսվա ընթացքում կարող են մոտ 800 միլիոն դոլար խնայել, եթե ապրանքների ներմուծման ծավալը մնա 2021 թվականի մակարդակում։ Բացի այդ, 150 ապրանքատեսակների համար կշարունակի գործել սակագնային արտոնությունը՝ այդ ապրանքներն ազատելով ներմուծման մաքսատուրքից։ Արտոնություններ ստանալու համար անհրաժեշտ է փաստաթղթեր ներկայացնել, որոնք հաստատում են ներմուծվող ապրանքների նպատակային նշանակությունը, հստակեցրել է Իլյիչեւը։
ԵՏՀ Խորհուրդը նաեւ որոշել է կրճատել արտոնյալ ապրանքների մաքսային հսկողության ժամկետը եւ պարզեցնել ներմուծվող ապրանքների ծագման հաստատման ընթացակարգը՝ դրանց ծագման երկրի որոշման ոչ արտոնյալ կանոնների շրջանակում, ասվում է մամուլի հաղորդագրությունում։ ԵԱՏՄ երկրները նաեւ համաձայնություն են ձեռք բերել պարզեցված ազգային կանոններով ավտոմեքենաների արտադրության հնարավորության վերաբերյալ։ ԵԱՏՄ-ի տեխնիկական կանոնակարգից համապատասխան բացառությունները կգործեն մինչեւ 2023 թ. փետրվարի 1-ը, հայտնել են ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարությունից։

Совет Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) принял дополнительный пакет мер, направленный на насыщение единого рынка Евразийского экономического союза (ЕАЭС) социально значимыми товарами, сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу Минэкономразвития РФ.
«Советом комиссии [ЕЭК] принято решение об обнулении ставок ввозных таможенных пошлин по 938 товарным позициям до 30 сентября 2022 года, при этом по отдельным товарным позициям решение об обнулении будет принято коллегией ЕЭК в ближайшее время. Эти меры позволят обеспечить бесперебойные поставки товаров на внутренний рынок [Евразийского экономического] союза», - заявил замминистра экономического развития России Владимир Ильичев.
По его информации, объем импорта по обнуленным позициям оценивается в $31 млрд в год, экономия импортеров за полгода может составить порядка $800 млн в случае сохранения объемов ввоза товаров на уровне 2021 года. Кроме того, для 150 позиций продолжит действовать тарифная льгота, освобождающая данные товары от ввозной таможенной пошлины. Для получения льготы потребуется представить документы, подтверждающие целевое назначение ввозимой продукции, уточнил Ильичев.
Совет ЕЭК также принял решение о сокращении срока таможенного контроля для льготных товаров и упростил процедуру подтверждения происхождения ввозимых товаров в рамках непреференциальных правил определения страны их происхождения, отмечается в пресс-релизе. Страны ЕАЭС также достигли договоренности о возможности производства машин по упрощенным национальным правилам. Соответствующие исключения из действия технического регламента ЕАЭС будут действовать до 1 февраля 2023 года, сказали в МЭР.