Ապրիլի 8-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Ղրիմի Հանրապետության պատվիրակությանը։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր օրհնությունն ու բարեմաղթանքները բերեց պատվիրակության անդամներին՝ աղոթելով տարածաշրջանում խաղաղության վերահաստատման և մարդկության կյանքում համերաշխության և փոխգործակցության ոգու զորացման համար։
Հանդիպման ընթացքում Նորին Սրբությունն անդրադարձ կատարեց Ղրիմի պատմության մեջ հայ համայնքի ունեցած կարևոր դերակատարությանն ու ներդրմանը և համայնքի ներկայիս ազգային-հոգևոր աշխույժ կյանքին։ Այս առիթով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր գնահատանքը հայտնեց Ղրիմի իշխանություններին հայկական համայնքի նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի, ինչպես նաև եկեղեցաշինությանը ցուցաբերվող զորակցության համար։

Catholicos of All Armenians Karekin II on Friday received, at the Mother See of Holy Etchmiadzin, a delegation from Crimea.
The Catholicos of All Armenians brought his blessings and expressed his best wishes to the members of this delegation, and prayed for the re-establishment of peace in the region and the strengthening of the spirit of human solidarity and cooperation.
During the meeting, Karekin II spoke about the important role and contribution of the local Armenian community in the history of Crimea, and the current national and spiritual life of this community. On this occasion, the Catholicos of All Armenians expressed his appreciation to the Crimean authorities for their caring attitude towards the local Armenian community, as well as their support for church-building.