Էկոնոմիկայի նախարարը հերթական անգամ մանիպուլացնում է հասարակությանը խոսելով աննախադեպ ներդրումների մասին, սակայն փաստացի ներդրումների համախառն կուտակումը նվազել է՝ հաշվի առնելով վերջին տարիների բարձր գնաճը։
Յուրաքանչյուր երկրի զարգացման համար, անշուշտ, հիմնարար նշանակություն ունեններդրումները։ Այս պարագայում դրանց արդյունավետությունը գնահատվում է ոչ միայն դրանց ծավալով, այլ նաև տեղաբաշխվածությամբ, մասնաբաժինը համախառն ներքին արդյունքի մեջ, գնողունակությամբ և այլն։
Ներդրումների համախառն կուտակումն իր մեջ ներառում է մեկ տարվա ընթացքում պետության, համայնքների, կազմակերպությունների և ֆիզիկական անձանց կատարած հիմնական և շրջանառու միջոցների ուղղությամբ ծախսերը։Օրինակ՝ այս ցուցանիշի հաշվարկման մեջ ներառվում են պետության կառուցած ճանապարհների ծախսերը, շարքային քաղաքացու կառուցած բնակարանի արժեքը և այլն։ Բացի փաստացի գրանցված ծախսերից, վիճակագրական կոմիտեն պարբերաբար գնահատում է համախառն կուտակումները, այսինքն՝ որոշակի մեթոդաբանությամբ ավելացնում է դրանք։ Այդ գնահատակները վիճակագրական կոմիտեն երբեք չի հանրայնացնում, ինչը թույլ կտար հասկանալ համախառն կուտակումների կազն ու կառուցվածքը։
Ինչևէ, օրերս ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարեց, որ 2021 թվականին ներդրումների ռեկորդային աճ է գրանցվել, Հայաստանի ներդրումների համախառն կուտակումը կազմել է 1 տրիլիոն 379 մլրդ դրամ, որը մոտ 3 մլրդ դոլար է, նման թիվ Հայաստանի տնտեսության մեջ չի եղել:
Նախ պետք է արձանագրել, որ պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ 2021 թվականին Հայաստանի Հանրապետության համախառն ներքին արդյունքում(ՀՆԱ)համախառն կուտակումը հաշվարկվել է 1 տրիլիոն 370 մլրդ դրամ, որը կազմում է մոտ 2,8 մլրդ դոլար։ Այո, բացարձակ թվով համախառն կուտակման ցուցանիշը ամենաբարձրն է Հայաստանի պատմության մեջ, սակայն դրանց իրական արժեքը համեմատաբար ցածր է, քանի որ եթե վերջին տարիների ընթացքում կուտակային գնաճը հաշվի առնենք, ապա կուտակման այն նույն ցուցանիշը կնվազի մոտ 10 տոկոսով։ Հետևաբար, 2021 թվականին կատարված ներդրումների մի մասը խժռել է գնաճը։ Օրինակ՝ շինանյութի երկնիշ գնաճի պայմանում մարդն ավելի շատ գումար է ծախսել շինարարության վրա, սական նույն տունն է կառուցել։
Հարկ է նշել նաև, որ 2021 թվականին համախառն կուտակումը աճել է 9,1 տոկոսով՝ 2019-2020 թվականների անկման պայմաններում։ 2017-2018 թվականներին համախառն կուտակումն աճել է համապատասխանաբար 10,3 և 34,5 տոկոսով, ավելի շատ քան 2021-ին։ Հետևաբար աննախադեպ աճի մասին պնդումներն իրականության հետ կապ չունեն։
Ներդրումների աննախադեպ աճի բացակայության մասին է խոսում նաև այն փաստը, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ում համախառն կուտակման մասնաբաժինը կազմել է 19,6 տոկոս, որը զիջում է 2012, 2013, 2014, 2015 և 2018 թվականների նույն ցուցանիշին։
Խիստ մտահոգիչ է մնում մասնավոր ներդրումների կազմն ու կառուցվածքը։ Մասնավորապես՝ 2021 թվականի ընթացքում իրականացված օտարերկրյա ներդրումների մեծ մասը բաժին է ընկել մետաղական հանքաքարի արդյունահանմանը և էներգետիկ համակարգին։ Ուշագրավ է, որ օտարերկրյա ուղղակիներդրումների մոտ 70 տոկոսը հոսել է Ռուաստանի Դաշնությունից, որի տնտեսությունը ներկայումս լրջագույն մարտահրավերների առջև է կանգնած։ Հետևաբար, հավանակությունը շատ քիչ է, որ 2022 թվականին ռուսական ընկերությունները կշարունակեն ակտիվ ներդրումներ իրականացնել Հայաստանի տնտեսության մեջ։

Министр экономики Армении в очередной раз манипулирует обществом, говоря о беспрецедентных инвестициях, но валовое накопление фактических инвестиций уменьшилось, учитывая высокую инфляцию последних лет.
Для развития любой страны, безусловно, инвестиции имеют фундаментальное значение. В этом случае их эффективность оценивается не только по их объему, но и распределению, покупательной способности и т. д.
Валовое накопление инвестиций включает в себя расходы в направлении основных и оборотных средств, осуществленных государством, общинами, организациями и физическими лицами в течение одного года. Например, сюда входят расходы на дороги, построенные государством, стоимость жилья, построенного рядовым гражданином, и т.д.
Помимо фактически зарегистрированных расходов, Статистический комитет периодически оценивает валовые накопления, т. е. увеличивает их по определенной методике. Эти оценки Статкомитетом никогда не обнародуются, что позволило бы понять состав и структуру валовых накоплений.
Как бы то ни было, но на днях министр экономики Армении Ваган Керобян сообщил о том, что в 2021 году зарегистрирован рекордный рост инвестиций, валовое накопление инвестиций РА составило 1 трлн. 379 млрд. драмов, что составляет около 3 млрд. долларов, такой цифры в экономике страны еще не было.
Прежде всего надо констатировать, что, согласно официальной статистике, в 2021 году валовое накопление в ВВП РА было оценено в 1 трлн. 370 млрд. драмов, что составляет около 2,8 млрд долларов. Да, по абсолютному числу, показатель валового накопления, действительно, самый высокий в истории Армении, но их реальная стоимость сравнительно низкая, т.к. если учесть накопительную инфляцию в течение последних лет, то тот же показатель накопления упадет примерно на 10%. Следовательно, часть инвестиций, сделанных в 2021 году, «сожрала» инфляция. Например, в условиях двузначной инфляции по части строительных материалов человек потратил на строительство больше денег, но при этом построил тот же дом.
Следует также отметить, что в 2021 г. валовое накопление увеличилось на 9,1%, в условиях его падения в 2019-2020 гг. В 2017-2018 гг. валовое накопление увеличилось на 10,3% и 34,5% соответственно, больше, чем в 2021-ом. Потому утверждения о беспрецедентном росте не имеют ничего общего с реальностью.
Об отсутствии беспрецедентного роста инвестиций свидетельствует и тот факт, что доля валового накопления в ВВП Армении составила 19,6%, что ниже аналогичного показателя 2012, 2013, 2014, 2015 и 2018 годов.
По-прежнему вызывает беспокойство и состав, структура частных инвестиций. В частности, большая часть иностранных инвестиций, осуществленных в течение 2021 года, пришлась на добычу металлических руд и энергосистему. Примечательно, что около 70% прямых иностранных инвестиций поступило из Российской Федерации, экономика которой в настоящее время сталкивается с серьезными вызовами. Поэтому маловероятно, что в 2022 году российские компании продолжат активные инвестиции в экономику Армении.