Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն կրկին հայտարարել է, որ ՄԱԿ-ի համակարգն ի զորու չէ լուծել համաշխարհային խնդիրները։
«ՄԱԿ-ի համակարգն ի զորու չէ լուծել համաշխարհային խնդիրները։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին երեք ամիս պահանջվեց, որպեսզի համավարակի հարցով համատեղ որոշում կայացնի»,-նրա խոսքը մեջբերում է TRT հեռուստաալիքը։
Նա նաեւ տեսակետ է հայտնել, որի համաձայն՝ Ռուսաստանն ու Ուկրաինան ընդունում են Անկարայի միջնորդական դերը, քանի որ վերջինս «արդար է գործում»։
Վերջին մի քանի տարում Թուրքիայի իշխանություններն ակտիվ հանդես են գալիս ՄԱԿ-ի համակարգի բարեփոխման օգտին։ Վերջին շրջանում նման կոչերը հաճախացել են։

Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в воскресенье вновь выразил мнение, что система ООН не способствует решению проблем на планете.
«Система ООН не способна решать проблемы, у Совета Безопасности ООН ушло три месяца на то, чтобы принять совместное решение по пандемии [заболевания, вызываемого коронавирусом]», - сказал он, выступая в Синопе. Слова Чавушоглу приводит телеканал TRT.
Министр также изложил точку зрения, согласно которой Россия и Украина принимают посредническую роль Анкары, поскольку она «действует справедливо».
Турецкие власти на протяжении многих лет активно ратуют за реформирование системы ООН. Подобные призывы участились в последнее время из-за ситуации в Украине.