ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է ռուս հայտնի լրագրողներից մեկի սպանությունը նախապատրաստող ահաբեկչական խմբավորման գործունեության կանխման մասին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այսօր առավոտյան Անվտանգության դաշնային ծառայությունը կանխել է ահաբեկչական խմբավորման գործունեությունը, որը ծրագրում էր ռուս հայտնի հեռուստալրագրողներից մեկի վրա հարձակումն ու սպանությունը»,- ասել է պետության ղեկավարը՝ երկուշաբթի ելույթ ունենալով Գլխավոր դատախազության կոլեգիայի ընդլայնված նիստին:
Նա ռուս լրագրողների սպանությունների նախապատրաստումն ահաբեկչություն է անվանել: Նախագահը նշել է, որ արտասահմանյան հատուկ ծառայությունների, այդ թվում՝ ԿՀՎ-ի կուրատորները, ըստ երեւույթին, խորհուրդներ են տալիս Կիեւին ռուս լրագրողների դեմ մահափորձերի վերաբերյալ։
Պուտինի հայտարարության հրապարակումից անմիջապես հետո Ռուսաստանի ԱԴԾ-ն հայտարարեց մի խումբ նեոնացիստների կալանավորման մասին, որոնք ՈւԱԾ-ի հրահանգով նախապատրաստում էին լրագրող Վլադիմիր Սոլովյովի սպանությունը։
«Անվտանգության դաշնային ծառայությունը Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեի հետ համատեղ ձերբակալել է Ռուսաստանում արգելված National Socialism/White Power նեոնացիստական ​​ահաբեկչական կազմակերպության մի խումբ անդամների՝ ՌԴ քաղաքացիների, ովքեր Ուկրաինայի Անվտանգության ծառայության հանձնարարականով ծրագրում էին հասարակական գործիչ, հայտնի լրագրող Վլադիմիր Սոլովյովի սպանությունը»,- նշել են ԱԴԾ-ից: Նրանք խոստովանական ցուցմունքներ են տալիս:

Президент России Владимир Путин сообщил о пресечении деятельности террористической группы, которая готовила убийство одного из известных отечественных журналистов, передает ТАСС
«Сегодня утром органами Федеральной службы безопасности пресечена деятельность террористической группы, которая планировала нападение и убийство одного из известных российских тележурналистов», - сказал глава государства, выступая в понедельник на расширенном заседании коллегии Генпрокуратуры.
Он назвал террором подготовку убийств российских журналистов.
Президент отметил, что кураторы из зарубежных спецслужб, в том числе ЦРУ, видимо, дают советы Киеву о покушениях на российских журналистов.
Сразу после публикации заявления Путина, ФСБ России заявила о задержании группы неонацистов, готовивших по заказу СБУ убийство журналиста Владимира Соловьева.
«Федеральной службой безопасности совместно со Следственным комитетом Российской Федерации задержана группа членов запрещенной в России неонацистской террористической организации National Socialism/White Power ("Национал-социализм/Белая сила, власть") - граждан России, планировавших по заданию Службы безопасности Украины убийство общественного деятеля, известного журналиста Владимира Соловьева», - отметили в ФСБ. Они дают признательные показания.