Այսօր Հայաստանն ու Ադրբեջանն առաջին հերթին պետք է դժգոհ լինեն իրենք իրենցից, այլ` ոչ թե մեղավորներ փնտրեն միջնորդների մեջ, կամ մեղադրեն միմյանց: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Կովկասի բաժնի վարիչ Ֆելիքս Ստանեւսկին` ընդգծելով, որ հակամարտությունները լուծում են ոչ թե միջնորդները, այլ` հակամարտության կողմերը:
«Հիմնական խնդիրն այն է, որ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում հասարակական կարծիքը պատրաստ չէ փոխզիջման: Չկա փոխզիջման անհրաժեշտության գիտակցում: Երկու պետություններում էլ կան քարոզչական ուժեր, որոնք հանդես են գալիս չափազանց կոշտ դիրքերից: Դա խանգարում է բանակցային գործընթացի առաջխաղացմանը», - նշեց փորձագետը:
«Թղթի վրա արդեն գոյություն ունեն կարգավորման հիմքերը, հարցերի սկզբունքային հերթականության համաձայնեցումը: Ակվիլայում եւ դրանից հետո արված լավատեսական հայտարարությունները դատարկախոսություն չէին: Դրանք վկայում էին, որ բանակցություններում կա առաջընթաց», - վստահություն հայտնեց Ստանեւսկին:
Մեկնաբանելով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ստրասբուրգյան հայտարարությունը, թե «մենք մեր ժողովրդին պատրաստում ենք խաղաղության, իսկ Ադրբեջանը` պատերազմի»` Ստանեւսկին նկատեց, որ դա ճիշտ տեսակետ է, եթե նայենք հայկական կողմից:
«Բայց կա նաեւ Ադրբեջանի տեսակետը, որը շատ հաճախ դիմում է պատերազմի սպառնալիքի: Սակայն անհրաժեշտ է հասկանալ. Ադրբեջանի ղեկավարությո՞ւնն է հասարակական կարծիքը ուղղում ռազմական գործողությունների վերսկսմանը, թե՞ հասարակական կարծիքն է դրդում երկրի առաջին դեմքերին ելույթ ունենալ այդպիսի հայտարարություններով»,- եզրափակեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Կովկասի բաժնի վարիչը:

Сегодня Армения и Азербайджан должны в первую очередь предъявить претензии к себе самим, а не искать виновных среди посредников или обвинять друг друга. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил заведующий отделом Кавказа Института стран СНГ Феликс Станевский, подчеркнув, что любые конфликты решаются не посредниками, а самими сторонами конфликта.
«Основная проблема кроется в том, что общественное мнение в Армении и Азербайджане не готово идти на компромисс. Нет понимания необходимости компромисса. В обоих государствах есть пропагандистские силы, которые выступают с очень жестких позиций», - отметил эксперт, добавив, что это мешает продвижению переговорного процесса.
«В дипломатическом плане, что касается самого согласования принципиального порядка вопросов, основ урегулирования - ведь на бумаге все это существует. Те оптимистичные высказывания, которые мы слышали в л`Аквилле и позже, не были пустыми, они свидетельствовали о том, что продвижение в переговорах есть», - выразил уверенность Станевский.
Комментируя речь президента Армении Сержа Саргсяна в Страсбурге, когда глава государства сказал, что «Мы готовим наш народ к миру, а Азербайджан готовит свой народ к войне», Станевский отметил, что это совершенно верная точка зрения, если посмотреть с армянской стороны. «Но есть еще и точка зрения Азербайджана, который, к сожалению, очень часто, даже слишком часто прибегает к угрозам начать войну. Но здесь надо бы задуматься – это руководство Азербайджана направляет общественное мнение в сторону начала военных действий, или общественное мнение заставляет первых лиц этой страны выступать с подобными заявлениями?», - заключил заведующий отделом Кавказа Института стран СНГ.