Այսօր Հայաստանն ու Ադրբեջանն առաջին հերթին պետք է դժգոհ լինեն իրենք իրենցից, այլ` ոչ թե մեղավորներ փնտրեն միջնորդների մեջ, կամ մեղադրեն միմյանց: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Կովկասի բաժնի վարիչ Ֆելիքս Ստանեւսկին` ընդգծելով, որ հակամարտությունները լուծում են ոչ թե միջնորդները, այլ` հակամարտության կողմերը:
«Հիմնական խնդիրն այն է, որ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում հասարակական կարծիքը պատրաստ չէ փոխզիջման: Չկա փոխզիջման անհրաժեշտության գիտակցում: Երկու պետություններում էլ կան քարոզչական ուժեր, որոնք հանդես են գալիս չափազանց կոշտ դիրքերից: Դա խանգարում է բանակցային գործընթացի առաջխաղացմանը», - նշեց փորձագետը:
«Թղթի վրա արդեն գոյություն ունեն կարգավորման հիմքերը, հարցերի սկզբունքային հերթականության համաձայնեցումը: Ակվիլայում եւ դրանից հետո արված լավատեսական հայտարարությունները դատարկախոսություն չէին: Դրանք վկայում էին, որ բանակցություններում կա առաջընթաց», - վստահություն հայտնեց Ստանեւսկին:
Մեկնաբանելով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ստրասբուրգյան հայտարարությունը, թե «մենք մեր ժողովրդին պատրաստում ենք խաղաղության, իսկ Ադրբեջանը` պատերազմի»` Ստանեւսկին նկատեց, որ դա ճիշտ տեսակետ է, եթե նայենք հայկական կողմից:
«Բայց կա նաեւ Ադրբեջանի տեսակետը, որը շատ հաճախ դիմում է պատերազմի սպառնալիքի: Սակայն անհրաժեշտ է հասկանալ. Ադրբեջանի ղեկավարությո՞ւնն է հասարակական կարծիքը ուղղում ռազմական գործողությունների վերսկսմանը, թե՞ հասարակական կարծիքն է դրդում երկրի առաջին դեմքերին ելույթ ունենալ այդպիսի հայտարարություններով»,- եզրափակեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Կովկասի բաժնի վարիչը:

YEREVAN. – Armenia and Azerbaijan first of all should complain on themselves instead of accusing mediators or blaming each other, senior research fellow in the Caucasus Department at the Institute of CIS Countries Felix Stanevsky told Armenian News-NEWS.am.
“The main obstacle is that neither in Armenia nor in Azerbaijan public opinion is ready for compromise. There is no comprehension of necessity for mutual compromise. Both states have political parties that hold rigid positions. This keeps back the negotiation process to progress,” the expert stated.
Steps of resolution process are on the paper as well as the agreement for the sequence of the principal issues. Generally, statements prove that negotiations have made progress, Stanevsky believes.
Commenting on the statement made by the Armenian President Serzh Sargsyan in Strasbourg, that “Armenians are ready for peace, while Azerbaijan prepares its people for war” the expert thinks it is correct only from Armenian viewpoint. However, there is also Azerbaijani viewpoint that very often refers to the threat of war. Here one should understand whether Azerbaijani authorities lead public opinion to launch war or the contrary, concluded the expert.