Շահագրգռված լինելով սահմանազատման և սահմանային անվտանգության ապագա հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքով՝ Հայաստանի Հանրապետությունը կարծում է, որ այդ աշխատանքը պիտի հիմնվի երկու կողմից ընդունված, իրավական ուժ ունեցող քարտեզների վրա: Այս մասին ասվում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միզոյանի  «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին ի պատասխան:
Գործակալությունը հարց էր ուղղել, թե Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն երեկ հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ սահմանների ճշգրտման գործընթացում հիմք կընդունեն 1918 թվականի և մինչև 1991թ. Խորհրդային Միության փլուզումը եղած բոլոր քարտեզները, և որ 1918-20 թվականների որոշ քարտեզներով Երևանը, Սյունիքը իբր Ադրբեջանի կազմում են, ինչպե՞ս կմեկնաբանեն այս հայտարարությունները:
«Մենք քարտեզների ուսումնասիրություններին դեմ չենք: Բայց ինչու՞ սահմանափակվել 20-րդ դարով: Կարելի է սկսել Քրիստոսից առաջ 6-րդ դարում Բաբելոնում ստեղծված, կամ Հերոդոտոսի կողմից Քրիստոսից առաջ 5-րդ դարում ստեղծված, կամ Ստրաբոնի կողմից Քրիստոսից առաջ 1-ին դարում ստեղծված, կամ Կլավդիոս Պտղոմեոսի կողմից արդեն Քրիստոսից հետո 2-րդ դարում ստեղծված,  կամ նույն ժամանակահատվածում Պլինիոս Ավագի կողմից ստեղծված քարտեզներից և շարունակել հետագա ժամանակաշրջանների բազմաթիվ լատինական, բյուզանդական, արաբական և այլ աշխարհագրական նկարագրություններով և քարտեզներով: Հայաստանն ինքն իրեն այդ քարտեզներում չգտնելու մտավախություն չունի:
Այնուամենայնիվ, շահագրգռված լինելով սահմանազատման և սահմանային անվտանգության ապագա հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքով՝ Հայաստանի Հանրապետությունը կարծում է, որ այդ աշխատանքը պիտի հիմնվի երկու կողմից ընդունված, իրավական ուժ ունեցող քարտեզների վրա»,- ասվում է պատասխանում։

Республика Армения, будучи заинтересованной в в эффективной работе комиссии по демаркации и пограничной безопасности, считает, что эта работа должна быть основана на картах, принятых обеими сторонами и имеющими правовую силу. Об этом говорится в ответе главы МИД Армении Арарата Мирзояна информационному агентству «Арменпресс».
Информационное агентство попросило комментарий главы МИД Армении, отметив, что президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил накануне, что в процессе уточнения границ с Арменией они возьмут за основу все карты Советского Союза 1918 года и до 1991 года, и что «в некоторых картах 1918-1920 гг. Ереван и Сюник якобы входят в состав Азербайджана».
«Мы не против картографических исследований. Но зачем ограничиваться ХХ веком? Можно начать с карты, созданной в Вавилоне в 6 веке до н.э., или с карты, созданной Геродотом в 5 веке до н.э., или с карты, созданной Страбоном в 1 веке до н.э., или с карты, созданной Клавдием Птолемеем во 2 веке н.э., или с карты, созданной в тот же период Плинием Старшим и продолжить многочисленными латинскими, византийскими, арабскими и другими географическими описаниями и картами более поздних периодов.
Армения не опасается, что не найдет себя на этих картах.
Однако, будучи заинтересованной в эффективной работе будущей комиссии по демаркации и безопасности границы, Республика Армения считает, что эта работа должна основываться на принятых обеими сторонами картах, имеющих юридическую силу», - говорится в ответе главы МИД Армении.