Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը նախազգուշացրել է, որ ռուսական գազի արտահանման անսպասելի դադարեցումը կարող է հանգեցնել նրան, որ Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի եւ Հյուսիսային Աֆրիկայի զարգացող տնտեսությունները վերադառնան ՀՆԱ-ի մինչհամավարակային մակարդակին, հաղորդում է Reuters-ը:
ՎԶԵԲ-ի գործունեության տարածաշրջանի շատ երկրներ, որոնք ընդգրկում են Մոնղոլիայից մինչեւ Սլովենիա եւ Թունիս մոտ 40 երկիր, կախված են ռուսական գազից, եւ մատակարարումների հանկարծակի կրճատումը կնվազեցնի մեկ շնչին ընկնող շահույթը 2,3 տոկոսով այս տարի եւ 2 տոկոսով՝ 2023 թվականին:
«Եվրոպան քննարկում է Ռուսաստանում ածխաջրածինների գնումները դադարեցնելու հարցը»,- ասել է գլխավոր տնտեսագետ Բեատա Յավորչիկը։ «Կա նաեւ հավանականություն, որ Ռուսաստանը կդադարեցնի գազի մատակարարումը»։
Վարկատուի գնահատմամբ՝ տարածաշրջանի տնտեսությունն անցյալ տարի աճել է 6,7 տոկոսով՝ 2020 թվականին 2,5 տոկոսով կրճատվելուց հետո, քանի որ COVID-19-ը ցնցել է համաշխարհային տնտեսությունը եւ ֆինանսական շուկաները։
Սակայն Մոսկվան արդեն դադարեցրել է գազի մատակարարումները Լեհաստանին եւ Բուլղարիային, եւ շուկաները կենտրոնացած են ռուսական նավթի վրա ԵՄ էմբարգոյի, ինչպես նաեւ գազի դիմաց ռուբլով վճարելու ազդեցության վրա, ինչպես պահանջում է Ռուսաստանի Դաշնությունը:
ՎԶԵԲ-ը նախազգուշացրել է, որ գազի մատակարարումների դադարեցումը ամենամեծ հարվածը կհասցնի ԵՄ անդամ երկրների տնտեսություններին, ինչպես Ռուսաստանից գազի զգալի ներմուծմամբ, այնպես էլ իրենց էներգետիկ բալանսով գազից մեծ կախվածությամբ, ինչպես Չեխիան, Հունգարիան եւ Սլովակիան:
Հանկարծակի դադարեցումը ՎԶԵԲ-ի հիմնական սցենարը չէ, որն իր հաշվարկներում ենթադրում է գազի շարունակական մատակարարում: Թեեւ նույնիսկ այդ դեպքում սպասվում է, որ աճը կլինի ավելի դանդաղ, քան վարկատուները կանխատեսում էին մարտին, իսկ աճի կանխատեսումները 1,7 տոկոսից կրճատվել են մինչեւ 1,1 տոկոս։
ՎԶԵԲ-ի տնտեսագետները նաեւ նվազեցրել են 2023 թվականի իրենց կանխատեսումը մինչեւ 4,7 տոկոս։ «Սննդամթերքի եւ էներգակիրների գների վերջին աճը խորացրել է ինֆլյացիոն ճնշումները, որոնք արդեն իսկ բարձր էին համաշխարհային պահանջարկի վերականգնման պատճառով՝ COVID-19-ի սահմանափակումները աստիճանաբար վերացնելուց հետո»,- ասվում է զեկույցում:
Անզսպելի ինֆլյացիան ճնշում է գործադրում ավելի աղքատ երկրների վրա, ինչպիսիք են Հյուսիսային Մակեդոնիան, Մարոկկոն, Եգիպտոսը եւ Հորդանանը, որտեղ սննդամթերքը կազմում է սպառողական գների ինդեքսի ավելի քան 25 տոկոսը։ ՎԶԵԲ-ի գործունեության տարածաշրջաններում միջին ինֆլյացիան 2022 թվականի մարտին հասել է 11,9 տոկոսի՝ մոտենալով վերջին անգամ 2008 թվականի վերջին գրանցված մակարդակին:
Կանխատեսվում է, որ 2022 թվականին Ուկրաինայի ՀՆԱ-ն կկրճատվի 30 տոկոսով՝ 20 տոկոս տարեկան անկման փոխարեն, որը սպասվում էր երկու ամիս առաջ։
Ըստ կանխատեսումների՝ Ռուսաստանի տնտեսությունը կկրճատվի 10 տոկոսով։
«Ինը տարվա աճը կզրոյանա»,- հավելել է Յավորչիկը, ընդգծելով, որ Ռուսաստանի վրա պատժամիջոցների հիմնական ազդեցությունը կերեւա միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարում։
ՎԶԵԲ-ի միջոցների խոշորագույն ստացող-երկիր Թուրքիայում աճը 2022-ին կմնա 2 տոկոսի մակարդակում եւ հաջորդ տարի՝ 3,5 տոկոսի մակարդակում՝ մասամբ պայմանավորված 2023 թվականի հունիսին կայանալիք համազգային ընտրություններից առաջ պետական ծախսերով:

Европейский банк реконструкции и развития предупредил о том, что резкое прекращение экспорта российского газа может привести к тому, что экономики развивающихся стран Европы, Центральной Азии и Северной Африки вернутся к допандемическому уровню ВВП, передает Reuters.
Многие страны в регионе операций ЕБРР, который охватывает около 40 стран, простирающихся от Монголии до Словении и Туниса, зависят от российского газа, и внезапное прекращение поставок снизит прибыль на душу населения на 2,3% в этом году и на 2% в 2023 году.
«Европа обсуждает вопрос о прекращении закупок углеводородов в России», — сообщила главный экономист Беата Яворчик. «Есть также вероятность того, что Россия прекратит поставки газа».
По оценкам кредитора, экономика во всем регионе выросла на 6,7% в прошлом году после сокращения на 2,5% в 2020 году, когда COVID потряс мировую экономику и финансовые рынки.
Но Москва уже перекрыла поставки газа в Польшу и Болгарию, и рынки сосредоточены на влиянии эмбарго ЕС на российскую нефть, а также на оплате газа в рублях, как требует РФ.
ЕБРР предупредил, что прекращение поставок газа нанесет самый большой удар по экономикам стран-членов ЕС как со значительным импортом газа из России, так и с большой зависимостью от газа в их энергетическом балансе, таких как Чешская Республика, Венгрия и Словакия.
Внезапная приостановка не является базовым сценарием ЕБРР, который в своих расчетах предполагает продолжение поставок газа. Хотя даже в этом случае ожидается, что рост будет более вялым, чем предполагалось кредитором в марте, при этом прогнозы роста снижены до 1,1% с 1,7%.
Экономисты ЕБРР также снизили свой прогноз на 2023 год до 4,7%. «Недавний рост цен на продукты питания и энергоносители усугубил инфляционное давление, которое и без того было высоким из-за восстановления мирового спроса по мере постепенного снятия ограничений из-за COVID-19», — говорится в отчете.
Безудержная инфляция оказывает давление на более бедные страны, такие как Северная Македония, Марокко, Египет и Иордания, где продукты питания составляют более 25% индекса потребительских цен. Средняя инфляция в регионах операций ЕБРР достигла 11,9% в марте 2022 года, приближаясь к уровням, наблюдавшимся в последний раз в конце 2008 года.
Прогнозируется, что ВВП Украины сократится на 30% в 2022 году вместо ежегодного снижения на 20%, которое ожидалось два месяца назад.
По прогнозам экономика России сократится на 10%.
«Девять лет роста будут сведены на нет», — добавила Яворчик, подчеркнув, что основное влияние санкций на Россию будет видно в среднесрочной и долгосрочной перспективе.
Рост в Турции, крупнейшей стране-получателе средств ЕБРР, будет оставаться «приглушенным» на уровне 2% в 2022 году и 3,5% в следующем году, частично из-за государственных расходов в преддверии национальных выборов в июне 2023 года.