Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը նախազգուշացրել է, որ ռուսական գազի արտահանման անսպասելի դադարեցումը կարող է հանգեցնել նրան, որ Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի եւ Հյուսիսային Աֆրիկայի զարգացող տնտեսությունները վերադառնան ՀՆԱ-ի մինչհամավարակային մակարդակին, հաղորդում է Reuters-ը:
ՎԶԵԲ-ի գործունեության տարածաշրջանի շատ երկրներ, որոնք ընդգրկում են Մոնղոլիայից մինչեւ Սլովենիա եւ Թունիս մոտ 40 երկիր, կախված են ռուսական գազից, եւ մատակարարումների հանկարծակի կրճատումը կնվազեցնի մեկ շնչին ընկնող շահույթը 2,3 տոկոսով այս տարի եւ 2 տոկոսով՝ 2023 թվականին:
«Եվրոպան քննարկում է Ռուսաստանում ածխաջրածինների գնումները դադարեցնելու հարցը»,- ասել է գլխավոր տնտեսագետ Բեատա Յավորչիկը։ «Կա նաեւ հավանականություն, որ Ռուսաստանը կդադարեցնի գազի մատակարարումը»։
Վարկատուի գնահատմամբ՝ տարածաշրջանի տնտեսությունն անցյալ տարի աճել է 6,7 տոկոսով՝ 2020 թվականին 2,5 տոկոսով կրճատվելուց հետո, քանի որ COVID-19-ը ցնցել է համաշխարհային տնտեսությունը եւ ֆինանսական շուկաները։
Սակայն Մոսկվան արդեն դադարեցրել է գազի մատակարարումները Լեհաստանին եւ Բուլղարիային, եւ շուկաները կենտրոնացած են ռուսական նավթի վրա ԵՄ էմբարգոյի, ինչպես նաեւ գազի դիմաց ռուբլով վճարելու ազդեցության վրա, ինչպես պահանջում է Ռուսաստանի Դաշնությունը:
ՎԶԵԲ-ը նախազգուշացրել է, որ գազի մատակարարումների դադարեցումը ամենամեծ հարվածը կհասցնի ԵՄ անդամ երկրների տնտեսություններին, ինչպես Ռուսաստանից գազի զգալի ներմուծմամբ, այնպես էլ իրենց էներգետիկ բալանսով գազից մեծ կախվածությամբ, ինչպես Չեխիան, Հունգարիան եւ Սլովակիան:
Հանկարծակի դադարեցումը ՎԶԵԲ-ի հիմնական սցենարը չէ, որն իր հաշվարկներում ենթադրում է գազի շարունակական մատակարարում: Թեեւ նույնիսկ այդ դեպքում սպասվում է, որ աճը կլինի ավելի դանդաղ, քան վարկատուները կանխատեսում էին մարտին, իսկ աճի կանխատեսումները 1,7 տոկոսից կրճատվել են մինչեւ 1,1 տոկոս։
ՎԶԵԲ-ի տնտեսագետները նաեւ նվազեցրել են 2023 թվականի իրենց կանխատեսումը մինչեւ 4,7 տոկոս։ «Սննդամթերքի եւ էներգակիրների գների վերջին աճը խորացրել է ինֆլյացիոն ճնշումները, որոնք արդեն իսկ բարձր էին համաշխարհային պահանջարկի վերականգնման պատճառով՝ COVID-19-ի սահմանափակումները աստիճանաբար վերացնելուց հետո»,- ասվում է զեկույցում:
Անզսպելի ինֆլյացիան ճնշում է գործադրում ավելի աղքատ երկրների վրա, ինչպիսիք են Հյուսիսային Մակեդոնիան, Մարոկկոն, Եգիպտոսը եւ Հորդանանը, որտեղ սննդամթերքը կազմում է սպառողական գների ինդեքսի ավելի քան 25 տոկոսը։ ՎԶԵԲ-ի գործունեության տարածաշրջաններում միջին ինֆլյացիան 2022 թվականի մարտին հասել է 11,9 տոկոսի՝ մոտենալով վերջին անգամ 2008 թվականի վերջին գրանցված մակարդակին:
Կանխատեսվում է, որ 2022 թվականին Ուկրաինայի ՀՆԱ-ն կկրճատվի 30 տոկոսով՝ 20 տոկոս տարեկան անկման փոխարեն, որը սպասվում էր երկու ամիս առաջ։
Ըստ կանխատեսումների՝ Ռուսաստանի տնտեսությունը կկրճատվի 10 տոկոսով։
«Ինը տարվա աճը կզրոյանա»,- հավելել է Յավորչիկը, ընդգծելով, որ Ռուսաստանի վրա պատժամիջոցների հիմնական ազդեցությունը կերեւա միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարում։
ՎԶԵԲ-ի միջոցների խոշորագույն ստացող-երկիր Թուրքիայում աճը 2022-ին կմնա 2 տոկոսի մակարդակում եւ հաջորդ տարի՝ 3,5 տոկոսի մակարդակում՝ մասամբ պայմանավորված 2023 թվականի հունիսին կայանալիք համազգային ընտրություններից առաջ պետական ծախսերով:

The European Bank for Reconstruction and Development has warned that a sudden halt in Russian gas exports could send developing economies in Europe, Central Asia and North Africa back to pre-pandemic GDP levels, Reuters reported.
Many countries in the EBRD region, which covers about 40 countries stretching from Mongolia to Slovenia and Tunisia, are dependent on Russian gas and a sudden cut in supplies will reduce per capita profits by 2.3% this year and 2% in 2023 .
Europe is discussing the issue of stopping purchases of hydrocarbons in Russia, said chief economist Beata Javorcik.
There is also the possibility that Russia will cut off gas supplies, she said.
The economy across the region grew 6.7% last year, after contracting 2.5% in 2020 as COVID rocked the global economy and financial markets, the lender estimates.
But Moscow has already cut off gas supplies to Poland and Bulgaria, and markets are focused on the impact of the EU embargo on Russian oil, as well as paying for gas in rubles, as demanded by the Russian Federation.
The EBRD has warned that cutting off gas supplies will deal the biggest blow to the economies of EU member countries both with significant gas imports from Russia and heavily dependent on gas in their energy mix, such as the Czech Republic, Hungary and Slovakia.
The sudden stoppage is not the EBRD's base case, which assumes continued gas supplies in its calculations. Even so, though, growth is expected to be more sluggish than the lender's forecast in March, with growth forecasts cut to 1.1% from 1.7%.
EBRD economists also cut their forecast for 2023 to 4.7%. Recent increases in food and energy prices exacerbated inflationary pressures that were already high due to a recovery in global demand as COVID-19 restrictions were gradually lifted, the report said.
Rampant inflation is putting pressure on poorer countries such as North Macedonia, Morocco, Egypt and Jordan, where food makes up more than 25% of the consumer price index. Average inflation in the EBRD's regions of operations reached 11.9% in March 2022, approaching levels last seen at the end of 2008.
Ukraine's GDP is projected to contract by 30% in 2022 instead of the 20% annual decline that was expected two months ago.
According to forecasts, the Russian economy will shrink by 10%.
Nine years of growth will be nullified, Javorcik added, noting that the main impact of sanctions on Russia will be seen in the medium and long term.
Growth in Turkey, the EBRD's largest recipient country, will remain muted at 2% in 2022 and 3.5% next year, due in part to government spending ahead of national elections in June 2023.