ԵՄ դիվանագետները դիտարկում են կտրուկ տարբերակ՝ շրջանցելու Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի՝ ռուսական նավթի ներմուծման արգելքին աջակցելու դժկամությունը՝ կասեցնելով ծրագիրը:
Ինչպես գրում է Politico-ն, գաղափարն այն է, որ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ ԵՄ պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթի մյուս տարրերն առաջ կգնան բոլոր 27 անդամ երկրների աջակցությամբ։ Բայց ռուսական նավթի եւ նավթամթերքի ներմուծման ամբողջական արգելքը կարող է հետաձգվել, քանի դեռ աշխատանքը շարունակվում է փոխզիջումային համաձայնագրի վրա, որը Հունգարիան կարող է ընդունել, ասել են ԵՄ դիվանագետները:
Նման ուշացումը մեծ հետընթաց կլինի ԵՄ-ի ջանքերում: Սա, մասնավորապես, հարված կլինի Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենին, որը մայիսի 4-ին առաջարկել է պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթի նախագծի շրջանակներում ամբողջությամբ արգելել ռուսական նավթի բոլոր ներմուծումները։
Այն փաստը, որ դիվանագետները դիտարկում են նման դրամատիկ քայլը, ցույց է տալիս, թե որքան դժվար է ԵՄ-ի համար ուժեղացնել իր տնտեսական հարձակումը Կրեմլի դեմ, եւ որքան ցավալի է հրաժարվել ռուսական էներգետիկ ռեսուրսներից:
Ծով ելք չունեցող երկրների համար, ինչպիսիք են Հունգարիան եւ Սլովակիան, որոնք մեծապես կախված են խողովակաշարով ռուսական նավթի մատակարարումներից, հում նավթի արգելքը ցավալի կլինի: ԵՀ-ն փորձել է փոխզիջման հասնել Օրբանի հետ, սակայն մինչ այժմ նրա կառավարությունն ասում է, որ նրան ավելի շատ ժամանակ եւ, հնարավոր է, ավելի շատ գումար է պետք:

Дипломаты ЕС обдумывают радикальный вариант, чтобы обойти нежелание премьер-министра Венгрии Виктора Орбана поддержать запрет на импорт российской нефти - приостановить план.
Как пишет Politico, идея заключается в том, что другие элементы шестого пакета санкций ЕС против РФ будут продвигать вперед при поддержке всех 27 стран-членов. Но полный запрет на весь импорт российской нефти и нефтепродуктов можно отложить, пока продолжается работа над компромиссной сделкой, которую Венгрия может принять, заявили дипломаты ЕС.
Такая задержка станет серьезной неудачей в усилиях ЕС. В частности, это станет ударом по главе Еврокомиссии Урсуле фон дер Ляйен, предложившей 4 мая полный запрет на весь импорт российской нефти в рамках проекта шестого пакета санкций.
Тот факт, что дипломаты рассматривают такой драматический шаг, показывает, насколько тяжело ЕС эскалировать свое экономическое наступление на Кремль и как болезненно отказываться от российских энергоресурсов
Для стран, не имеющих выхода к морю, таких как Венгрия и Словакия, которые в значительной степени зависят от трубопроводных поставок российской нефти, запрет на сырую нефть будет болезненным. ЕК пыталась прийти к компромиссу с Орбаном, но пока его правительство говорит, что ему нужно больше времени и, возможно, больше денег.