Գերմանիան նախատեսում է լրացուցիչ 430 միլիոն եվրո տրամադրել՝ որպես օգնություն աշխարհում քաղցի դեմ պայքարին, ասել են զարգացման նախարարությունում։
Մոտ 238 միլիոն եվրո կհատկացվի կայուն գյուղատնտեսության եւ կրթության զարգացման աջակցությանը, եւս 192 միլիոն եվրո կտրամադրվի «Աշխարհն առանց քաղցի» եւ «Համաշխարհային պարենային ծրագիր» նախաձեռնություններին, նշվել է նախարարության հաղորդագրությունում։
Պատերազմն Ուկրաինայում հանգեցրել է ցորենի, ձեթի, վառելիքի եւ պարարտանյութերի համաշխարհային գների կտրուկ աճի, ՄԱԿ-ի գործակալությունները նախազգուշացնում են, որ գների բարձրացումը կխորացնի պարենային ճգնաժամն Աֆրիկայում։

Germany plans to provide an additional 430 million euros in aid to fight world hunger, the development ministry said.
About 238 million euros will go to support the development of sustainable agriculture and education, while another 192 million euros will be allocated to the World Without Hunger initiative and the World Food Programme, the ministry said in a statement.
The war in Ukraine has led to a sharp increase in world prices for grain, vegetable oil, fuel and fertilizer, UN agencies warn that higher prices will exacerbate the food crisis in Africa.