Աշխարհի առաջատար տնտեսությունների G7 խումբը շաբաթ օրը նախազգուշացրել է, որ «Ուկրաինայում պատերազմը խթանում է համաշխարհային պարենային եւ էներգետիկ ճգնաժամ, որը սպառնում է աղքատ երկրներին, եւ հրատապ գործողություններ են անհրաժեշտ հացահատիկի պահեստարանները բացելու համար, քանի որ Ռուսաստանը թույլ չի տալիս, որ Ուկրաինայից ցորեն դուրս գա», հաղորդում է AP-ն։
Գերմանիայի Բալթյան ափին եռօրյա հանդիպումից հետո հրապարակված հայտարարության մեջ G7-ի երկրները նաեւ կոչ են արել Չինաստանին չօգնել Ռուսաստանին, այդ թվում՝ միջազգային պատժամիջոցները խարխլելու կամ Ուկրաինայում Մոսկվայի գործողությունները արդարացնելու միջոցով:
«Ռուսաստանի ագրեսիվ պատերազմը հանգեցրել է նորագույն պատմության մեջ ամենալուրջ պարենային եւ էներգետիկ ճգնաժամերից մեկին, որն այժմ սպառնում է աշխարհի ամենախոցելի բնակչությանը»,- հայտարարել է G7-ը:
«Մենք լի ենք վճռականությամբ, որպեսզի արագացնենք համակարգված բազմակողմ արձագանքը՝ համաշխարհային պարենային անվտանգությունը պահպանելու եւ այս հարցում մեր ամենախոցելի գործընկերներին աջակցելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
G7-ը Պեկինին խնդրել է «աջակցել Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը եւ անկախությանը եւ չօգնել Ռուսաստանին իր ագրեսիվ պատերազմում»։
G7-ը, որի մեջ մտնում են Մեծ Բրիտանիան, Կանադան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Ճապոնիան եւ ԱՄՆ-ը, նաեւ կոչ է արել Չինաստանին «ձեռնպահ մնալ տեղեկատվության մանիպուլյացիայից, ապատեղեկատվությունից եւ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիվ պատերազմը օրինականացնելու այլ միջոցներից»:

Группа семи ведущих экономик мира предупредила в субботу, что «война в Украине разжигает глобальный продовольственный и энергетический кризис, который угрожает бедным странам, и необходимы срочные меры для разблокирования хранилищ зерна, которым Россия препятствует вывозу из Украины», сообщает AP.
В заявлении, опубликованном по окончании трехдневной встречи на Балтийском побережье Германии, страны «Большой семерки» также призвали Китай не помогать России, в том числе путем подрыва международных санкций или оправдания действий Москвы в Украине.
«Агрессивная война России привела к одному из самых серьезных продовольственных и энергетических кризисов в новейшей истории, который теперь угрожает наиболее уязвимым слоям населения по всему миру», - заявила «большая семерка».
«Мы полны решимости ускорить скоординированный многосторонний ответ для сохранения глобальной продовольственной безопасности и поддерживаем наших наиболее уязвимых партнеров в этом отношении», - отмечается также в заявлении.
Группа семи попросила Пекин «поддержать суверенитет и независимость Украины и не помогать России в ее агрессивной войне».
«Большая семерка», в которую входят Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и США, также призвала Китай «воздержаться от участия в манипулировании информацией, дезинформации и других средств для легитимизации агрессивной войны России против Украины».