Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին շաբաթ օրը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ում պետք է կոնսենսուս լինի դաշինքին Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի միանալու համար, սակայն նրանց միավորումը պետք է արագ լինի, հայտնում է Reuters-ը։
«Կարեւոր է, որ մենք կոնսենսուս ունենանք»,- ասել է նա լրագրողներին Գերմանիայի հյուսիսում G7-ի ԱԳ նախարարների հանդիպման շրջանակներում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Թուրքիան կարող է արգելափակել նրանց մուտքը:
«Մենք ցանկանում ենք, որ Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի միացումը լինի ոչ միայն հնարավոր, այլեւ արագ, ինչը հիմնարար է ներկա պայմաններում, քանի որ Ֆինլանդիան եւ Շվեդիան անվտանգության երաշխիքներ են փնտրում»,- ընդգծել է Կանադայի արտգործնախարարը։

Министр иностранных дел Канады Мелани Джоли заявила в субботу, что в НАТО должен быть достигнут консенсус в отношении вступления Швеции и Финляндии в альянс, но их присоединение должно быть быстрым, сообщает Reuters.
«Важно, чтобы у нас был консенсус», - сказала она журналистам в кулуарах встречи министров иностранных дел стран «большой семерки» на севере Германии, отвечая на вопрос о том, что может ли Турция заблокировать их вступление.
«Мы хотим, чтобы присоединение Финляндии и Швеции было не только возможным, но и быстрым, что является основополагающим в данных обстоятельствах, поскольку Финляндия и Швеция ищут гарантии безопасности», подчеркнула глава МИД Канады.