Թուրքիան «դուռը չի փակում» ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի անդամակցության համար, սակայն ցանկանում է բանակցել սկանդինավյան երկրների հետ եւ սահմանափակել ահաբեկչական գործողությունները, հատկապես Ստոկհոլմում, շաբաթ օրը հայտարարել է Թուրքիայի նախագահի մամուլի քարտուղար Իբրահիմ Քալինը, հաղորդում է Reuters-ը։
«Մենք դուռը չենք փակում։ Բայց մենք այս հարցը հիմնականում բարձրացնում ենք որպես Թուրքիայի ազգային անվտանգության հարց»,- ասել է Քալինը Reuters-ին տված հարցազրույցում:
Ավելի վաղ Էրդողանը զարմացրել էր ՆԱՏՕ-ի անդամներին եւ անդամության հավակնող երկու սկանդինավյան երկրներին՝ ուրբաթ օրը ասելով, որ Թուրքիան չի կարող աջակցել դաշինքի ընդլայնմանը, քանի որ Ֆինլանդիան եւ Շվեդիան «տուն են բազմաթիվ ահաբեկչական կազմակերպությունների համար»:
Այժմ ԱՄՆ-ը եւ անդամ մյուս երկրները փորձում են ճշտել Անկարայի դիրքորոշումը։
Շվեդիան եւ նրա ամենամոտ ռազմական գործընկեր Ֆինլանդիան մինչեւ հիմա դուրս են մնացել ՆԱՏՕ-ից, որը հիմնադրվել է 1949 թվականին՝ «սառը պատերազմի» ժամանակ Խորհրդային Միությանը դիմակայելու համար: Երկու երկրներն էլ զգուշանում են իրենց խոշոր հարեւանի հետ թշնամանքից, սակայն նրանց անվտանգության մտավախությունները ուժեղացել են Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժումից հետո:
Ակնկալվում է, որ Ստոկհոլմը կհետեւի Հելսինկիի օրինակին եւ կարող է արդեն երկուշաբթի օրը 30 երկրներից բաղկացած ռազմական դաշինքին միանալու հայտ ներկայացնել:
Քալինը հայտարարել է, որ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը «դրամահավաք եւ հավաքագրումներ է անում Եվրոպայում, եւ նրա ներկայությունը ուժեղ, բաց եւ ճանաչված է» հատկապես Շվեդիայում։
«ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունը միշտ գործընթաց է։ Կտեսնենք, թե ինչպես կգնան գործերը: Բայց սա առաջին կետն է, որի վրա մենք ցանկանում ենք հրավիրել բոլոր դաշնակիցների, ինչպես նաեւ Շվեդիայի իշխանությունների ուշադրությունը»,- հավելել է նա։ «Իհարկե, մենք ցանկանում ենք քննարկումներ, բանակցություններ վարել մեր շվեդ գործընկերների հետ»։

Турция «не закрывает дверь» для вступления Швеции и Финляндии в НАТО, но хочет переговоров со скандинавскими странами и ограничения террористической деятельности, особенно в Стокгольме, заявил в субботу пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын, передает Reuters.
«Мы не закрываем дверь. Но мы в основном поднимаем этот вопрос как вопрос национальной безопасности Турции», - сказал Калын в интервью Reuters в Стамбуле.
Ранее Эрдоган удивил членов НАТО и две скандинавские страны, претендующие на членство, заявив в пятницу, что Турция не может поддержать расширение альянса, поскольку Финляндия и Швеция являются «домом для многих террористических организаций».
Теперь Соединенные Штаты и другие страны-члены пытаются прояснить позицию Анкары.
Швеция и ее ближайший военный партнер, Финляндия, до сих пор оставались вне НАТО, который был основан в 1949 году для противодействия Советскому Союзу в холодной войне. Обе страны опасаются враждовать со своим крупным соседом, но их опасения по поводу безопасности усилились после вторжения России в Украину 24 февраля.
Ожидается, что Стокгольм последует примеру Хельсинки и может подать заявку на вступление в военный альянс из 30 стран уже в понедельник.
Калын заявил, что Рабочая партия Курдистана «занимается сбором средств и вербовкой в Европе, и ее присутствие сильно, открыто и признано», в частности, в Швеции».
«То, что необходимо сделать, ясно: они должны прекратить позволять отделениям, деятельности, организациям, лицам и другим видам присутствия РПК... существовать в этих странах», - сказал Калын.
«Членство в НАТО - это всегда процесс. Мы посмотрим, как пойдут дела. Но это первый момент, на который мы хотим обратить внимание всех союзников, а также шведских властей», - добавил он. - Конечно, мы хотим провести дискуссию, переговоры со шведскими коллегами».