Անգլո-հոլանդական Shell ընկերության լցակայանները սկսում են փակվել։ Shell-ը հայտարարել է ռուսական բոլոր ածխաջրածիններից աստիճանաբար հրաժարվելու իր մտադրության մասին եւ համաձայնագիր է կնքել իր իրացման բիզնեսը ԼՈՒԿՕՅԼ-ին վաճառելու մասին, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»։
«Գազալցակայաններում տեղադրվել է ծանուցում մայիսի 15-ից վառելիքի բաշխման սարքերի ժամանակավոր փակման եւ 2022 թվականի մայիսի 20-ից Shell ClubSmart հավատարմության ծրագրի դադարեցման մասին։ Դրա մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել միավորներ կուտակել մինչեւ մայիսի 13-ը ներառյալ, իսկ միավորները կարելի է օգտագործել մինչեւ մայիսի 20-ը։ Մայիսի 20-ից հետո կուտակված միավորները դուրս գրելն անհնար կլինի»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Shell-ը հաստատել է, որ ԼՈՒԿՕՅԼ-ի հետ գործարքի շրջանակում ընդգրկված կայաններում վառելիքի վաճառքն ամբողջությամբ դադարեցվել է, մինչդեռ խանութներն ու սրճարաններն առայժմ շարունակում են աշխատել»։
Ենթադրվում է, որ գազալցակայանների աշխատանքը կդադարեցվի մայիսի կեսերին՝ օպերացիոն համակարգերի վաճառքի եւ տարանցման համար անհրաժեշտ պայմաններ ապահովելու համար։ Միաժամանակ, գործարքի ավարտից հետո մեկ տարվա ընթացքում ԼՈՒԿՕՅԼ-ը պետք է ռեբրենդավորի լցակայանները։
«Այս գործարքի շրջանակներում Shell Oil ՍՊԸ-ի ավելի քան 350 աշխատակիցներ կպահպանեն իրենց աշխատանքային հարաբերությունները նոր սեփականատիրոջ հետ»,- ասել է Հայբերտ Վիգեւենոն՝ Shell-ի downstream հատվածի տնօրենը:

Автозаправочные станции англо-голландской Shell, заявившей о намерении поэтапно отказаться от всех российских углеводородов и заключившей соглашение о продаже сбытового бизнеса "ЛУКОЙЛу", начинают закрываться, сообщает Интерфакс.
«На АЗС размещено уведомление о временном закрытии топливораздаточных колонок с 15 мая и прекращении с 20 мая 2022 года программы лояльности Shell ClubSmart. У ее участников была возможность накапливать баллы до 13 мая включительно, воспользоваться баллами можно до 20 мая. "После 20 мая списать накопленные баллы будет невозможно», - говорится в сообщении.
В Shell  подтвердили, что «на станциях, входящих в периметр сделки с "ЛУКОЙЛом", полностью приостановлена продажа топлива, а магазины и кафе пока продолжают работу».
12 мая "ЛУКОЙЛ" и Shell объявили о подписании соглашения, согласно которому российская НК купит 100% доли в ООО «Шелл нефть». Активы компании включают 411 АЗС, расположенных преимущественно в Центральном и Северо-Западном федеральных округах РФ, а также завод по производству смазочных материалов в Тверской области. Сделка будет завершена после получения согласования Федеральной антимонопольной службы (ФАС).
Предполагалось, что работа АЗС будет приостановлена в середине мая для обеспечения необходимых условий для продажи и транзита операционных систем. При этом в течение года после завершения сделки "ЛУКОЙЛ" должен будет провести ребрендинг АЗС.
«В рамках данной сделки более 350 работников ООО "Шелл нефть" сохранят трудовые отношения с новым собственником», - говорил Хайберт Вигевено, директор сегмента downstream Shell.