Գերմանիան ծրագրում է մինչեւ տարեվերջ դադարեցնել ռուսական նավթի ներկրումը, նույնիսկ եթե ԵՄ-ին չհաջողվի պայմանավորվել համաեվրոպական արգելքի շուրջ՝ պատժամիջոցների հաջորդ փաթեթի շրջանակներում, հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով պաշտոնյաներին։
Այլընտրանքային մատակարարների հետ գործարքներ կնքելու ջանքերը շարունակվում են, եւ կառավարությունը վստահ է, որ կարող է լուծել լոգիստիկ մնացած խնդիրները առաջիկա 6-7 ամիսների ընթացքում, ասել են աղբյուրները:
ԵՄ դիվանագետներն առաջարկել են հետաձգել նավթի փուլային արգելքը այն բանից հետո, երբ Հունգարիան դեմ է արտահայտվել դրան՝ ասելով, որ այդ քայլը չափազանց մեծ վնաս կհասցնի իր տնտեսությանը:
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի կառավարությունը մտադիր է առաջ մղել իր ազգային ծրագիրը՝ Ռուսաստանի դեմ Եվրոպայի պատժամիջոցների շրջանակներում, ասում են պաշտոնյաները։ Կառավարությունը չի նշել, թե որ երկրները կլրացնեն պակասը:
Էկոնոմիկայի նախարարության տվյալներով՝ Ռուսաստանի մասնաբաժինը գերմանական նավթի սպառման մեջ արդեն իջել է մինչեւ 12 տոկոս՝ ուկրաինական պատերազմից առաջ մոտ 35 տոկոսից։
Շվեդտեի նավթավերամշակման գործարանը, որը վառելիք է մատակարարում Բեռլինի միջազգային օդանավակայանին, մայրաքաղաքի եւ մոտակա Բրանդենբուրգ նահանգի լցակայանների մեծամասնությանը, ստիպված կլինի այլընտրանքային մատակարարումներ ապահովել գերմանական բալթյան Ռոստոկ նավահանգստի միջոցով:
Գերմանական իշխանությունները պարզել են, որ Ռոստոկը եւ Շվեդտեն կապող հին խողովակաշարը կարող է օգտագործվել, սակայն դրա համեմատաբար փոքր չափը նշանակում է, որ այն այս պահին կարող է ծածկել նավթավերամշակման գործարանի ընդհանուր հզորության մոտ 60 տոկոսը: Իշխանություններն աշխատում են խողովակաշարի պոմպի ճնշումը բարձրացնելու եւ ենթակառուցվածքն արդիականացնելու ուղղությամբ, որպեսզի ավելի շատ նավթ հոսի Շվեդտե:
Դիտարկվում է նաեւ Բեռլինի օդանավակայանի վառելիքի կարիքները հոգալու հնարավորությունը մեկ այլ նավթավերամշակման գործարանի հաշվին, հնարավոր է Բավարիայում։

Germany plans to stop importing Russian oil by the end of the year, even if the EU fails to agree on a pan-European ban as part of the next round of sanctions, Bloomberg reports citing officials.
Efforts to strike deals with alternative suppliers are ongoing and the government is confident it can resolve the remaining logistics issues within the next six to seven months, the sources said.
EU diplomats have proposed delaying a phased oil ban after Hungary opposed it, saying the move would hurt its economy too much.
German Chancellor Olaf Scholz's government intends to advance its national plan as part of Europe's sanctions against Russia, officials say. The government did not say which countries would make up the shortfall.
According to the Economy Ministry, Russia's share of German oil consumption has already fallen to 12% from about 35% before the war in Ukraine.
The remaining challenges include obtaining enough alternative oil for a key East German refinery that is heavily dependent on Russian oil through the Druzhba pipeline and is operated by Rosneft PJSC.
The refinery in Schwedt, which supplies fuel to Berlin International Airport, most filling stations in the capital and the nearby state of Brandenburg, will have to provide alternative supplies through the German Baltic port of Rostock.
German authorities have determined that the old pipeline connecting Rostock and Schwedt can be used, officials said, but its relatively small size means it can only cover about 60% of the refinery's total capacity at the moment. The authorities are working to pressurize the pump in the pipeline and upgrade the infrastructure so that more oil can flow into Schwedt.
The possibility of covering the needs of the Berlin airport in fuel at the expense of another oil refinery, possibly in Bavaria, is also being considered.