Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի պատվիրակությունները կայցելեն Թուրքիա՝ քննարկելու ՆԱՏՕ-ին իրենց անդամակցության գործընթացը, սակայն դա չի փոխի Անկարայի դիրքորոշումը, հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Կգան Թուրքիա։ Կգան մեզ հակառակը համոզելո՞ւ։ Թող չնեղանան, թող իրենց նեղություն չտան։ Թուրքիան «այո» չի ասի մեր երկրի դեմ պատժամիջոցներ կիրառող երկրների անվտանգության կազմակերպությանն անդամակցելուն։ Մենք նույն սխալը չենք կրկնի։ Մենք չենք կարող «այո» ասել։ Այդ դեպքում ՆԱՏՕ-ն չի լինի անվտանգության կազմակերպություն, այլ կդառնա մի վայր, որտեղ կլինեն ահաբեկիչների բազմաթիվ ներկայացուցիչներ։ Մենք չենք կարող «այո» ասել, թող չնեղանան»,- ասել է Էրդողանը։
Նրա խոսքով, Թուրքիան չի կարող հավատալ Ֆինլանդիայի ու Շվեդիայի հավաստիացումներին, եթե նրանք ասեն, որ չեն աջակցելու «ահաբեկիչներին»։ «Ես պետք է ձեզ բացահայտ եւ անկեղծ ասեմ՝ եթե երկու երկրներն էլ (Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան - խմբ.) ասեն, որ մենք դեմ ենք ահաբեկչական կազմակերպություններին, ինչը, ի դեպ, ճիշտ հակառակն է, նրանք հայտարարություններ ունեն, որ ահաբեկիչներին չեն արտահանձնի Թուրքիային։ Մենք չենք կարող նույն սխալը երկու անգամ գործել։ Ավելի վաղ Հունաստանը դուրս էր եկել ՆԱՏՕ-ից, ապա նորից մտավ։ Հիմա իմ ժողովրդին հարց եմ տալիս՝ դաշինքի հիմնական երկրները աջակցո՞ւմ են Հունաստանին։ Աջակցում են։ Այնտեղ բազաներ ստեղծո՞ւմ են։ Ստեղծում են։ Ինչպե՞ս կարող ենք հավատալ նրանց: Շվեդիան ահաբեկչության օջախ է, նրանց խորհրդարանում Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (Թուրքիայում արգելված - խմբ.) ահաբեկիչներ կան։ Ինչպե՞ս հավատալ»,- ասել է Էրդողանը։

Делегации Финляндии и Швеции посетят Турцию с визитом для обсуждения процесса их членства в НАТО, но это не изменит позицию Анкары, заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, передает РИА Новости.
«Приедут в Турцию. Приедут, чтобы убедить нас в обратном? Пусть не обижаются, пусть не утруждают себя. Турция не скажет "да" вхождению в организацию по безопасности тех стран, кто налагает санкции против нашей страны. Мы не повторим одну и ту же ошибку. Мы не можем сказать «да». Тогда НАТО не будет организацией безопасности, а станет местом, где будет много представителей террористов. Мы не можем сказать «да», пусть не обижаются»,, - сказал Эрдоган.
По его словам, Турция не может поверить заверениям Финляндии и Швеции, что они не будут поддерживать «террористов». «Мне надо сказать вам открыто и искренне: если обе страны (Швеция и Финляндия – ред.) скажут, что мы против террористических организаций, что, кстати, совсем наоборот, у них есть заявления, что они не будут выдавать Турции террористов. Мы не можем два раза наступить на одни и те же грабли. Ранее Греция выходила из НАТО, потом снова вошла. Теперь я задаю вопрос своему народу: главные страны альянса оказывают поддержку Греции? Оказывают. Создают там базы? Создают. Как нам им верить? Швеция – очаг терроризма, в парламенте у них террористы Рабочей партии Курдистана (запрещена в Турции - ред.). Как нам им поверить?» - сказал Эрдоган.