Ճապոնիայի կառավարությունը հարգանքով է վերաբերվում ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Շվեդիայի որոշմանը։ Այս մասին երեքշաբթի ավանդական մամուլի ասուլիսում հայտարարել է կառավարության գլխավոր քարտուղար Հիրոկաձու Մացունոն։
«Ճապոնիայի կառավարությունը հասկանում եւ հարգում է Շվեդիայի դիրքորոշումը, որն Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժման պատճառով վատթարացող անվտանգային իրավիճակի համատեքստում որոշում է կայացրել վերանայել չեզոքության իր քաղաքականությունն ու ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտ ներկայացնել»,- նշել է նա։ Միեւնույն ժամանակ, Մացունոն կանխատեսումներ չի արել, թե ինչպես ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի անդամակցությունը կանդրադառնա տարածաշրջանում իրադարձությունների հետագա զարգացման վրա, բայց հերթական անգամ ընդգծել է, որ իրավիճակն Ուկրաինայի շուրջ ազդում է ոչ միայն Եվրոպայի, այլեւ Ասիայի վրա։ «Մենք անընդունելի ենք համարում ստատուս-քվոյի միակողմանի ուժային փոփոխության ցանկացած փորձ աշխարհի ցանկացած կետում»,- ավելացրել է նա։
Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ Ճապոնիան կշարունակի «վճռականորեն դատապարտել» Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողությունները եւ սերտորեն կհամագործակցի այն պետությունների հետ, որոնց հետ Տոկիոն կիսում է բազային արժեքները։ Երկուշաբթի Մացունոն, պատասխանելով լրագրողների համապատասխան հարցին, ընդգծել է, որ Ճապոնիայի կառավարությունը գիտակցում է, թե ինչն է ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի անդամակցելու ցանկության պատճառ դարձել։
Պաշտոնական որոշումն այն մասին, որ Շվեդիան Հյուսիսատլանտյան դաշինքին անդամակցության հայտ կներկայացնի, ընդունվել է երկուշաբթի թագավորության կառավարության կողմից։ Շվեդիայի վարչապետ Մագդալենա Անդերսոնի խոսքով՝ հայտը առաջիկայում կներկայացվի Ֆինլանդիայի հետ միասին։

Правительство Японии с уважением относится к решению Швеции вступить в НАТО. Об этом во вторник на регулярной пресс-конференции заявил генеральный секретарь кабинета министров Японии Хирокадзу Мацуно.
«Правительство Японии вполне понимает и уважает позицию Швеции, которая на фоне ухудшающейся ситуации с безопасностью из-за вторжения России в Украину приняла решение пересмотреть свою традиционную политику нейтралитета и подать заявку на вступление в НАТО», - отметил он. В то же время Мацуно воздержался от прогнозов по поводу того, как вступление Швеции в НАТО скажется на дальнейшем развитии событий в регионе, но в очередной раз подчеркнул, что ситуация вокруг Украины оказывает влияние не только на Европу, но и на Азию. «Мы считаем неприемлемыми любые попытки одностороннего силового изменения статус-кво в любой точке мира», - добавил он.
Генсек японского правительства подчеркнул, что Япония продолжит «решительно осуждать» действия России на Украине и будет тесно сотрудничать с государствами, с которыми Токио разделяет базовые ценности. В понедельник Мацуно, отвечая на соответствующий вопрос журналистов, подчеркнул, что японское правительство осознает, что послужило причиной желания Финляндии и Швеции вступить в НАТО.
Официальное решение о том, что Швеция подаст заявку на членство в Североатлантическом альянсе, было принято в понедельник правительством королевства. По словам шведского премьера Магдалены Андерссон, заявка будет подаваться вместе с Финляндией в ближайшее время.