Իտալական կղզում ռուս ձեռներեցների համար աշխատող հարյուրավոր իտալացիներ առանց աշխատանքի են մնացել այն բանից հետո, երբ Եվրամիությունը պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի դեմ, գրում է The Washington Post-ը։
«Սարդինիան, որը գտնվում է Միջերկրական ծովում, հայտնի վայր է մեծահարուստ ռուսների համար, որոնք շքեղ առանձնատներ են կառուցել ափին եւ իրենց սուպերզբոսանավերը կայանել են նավահանգստում:
Քանի որ ԵՄ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել ռուս օլիգարխների նկատմամբ եւ սառեցրել է նրանց ակտիվները, նրանց մոտ աշխատող որոշ մարդիկ կորցրել են իրենց աշխատանքը, մյուսները հեռացվել են առանց վարձատրության, The Post-ին ասել է արհմիության ղեկավար Միրկո Իդիլին:
«Այս օլիգարխներից շատերն այստեղ դեռ ընկալվում են որպես մագնատներ, որպես բարերարներ»,- ասել է նա։ The Post-ը հայտնել է, որ օլիգարխները երբեմն աշխատողներին հնգանիշ կամ վեցանիշ թեյավճարներ էին տալիս:
Թերթի տվյալներով՝ Իտալիայի կառավարությունը կալանք է դրել Սարդինիայի հյուսիս-արեւելքում Զմրուխտյա ափի 10 մղոն երկայնքով գտնվող ութ տների վրա։
Իտալիայի իշխանությունները Սարդինիայում բռնագրավել են 114 միլիոն դոլար արժողությամբ անշարժ գույք, որը պատկանում է «Ֆորմուլա 1»-ի ռուս ավտոարշավորդ Նիկիտա Մազեպինին եւ նրա հորը, ինչպես նաեւ միլիարդատեր Ալիշեր Ուսմանովի մոտ 18 միլիոն դոլար արժողությամբ վիլլան, հայտնում է Reuters-ը։
Սարդինիայի նախկին նահանգապետ Մաուրո Պիլին The Post-ին ասել է, որ կղզին կախված էր ռուսական հարստությունից, բայց «հենց դուք ծորակը փակեք, վնաս կպատճառվի»:
Սա եւս մեկ օրինակ է, թե ինչպես են ռուս օլիգարխների մոտ աշխատող մարդիկ տուժում պատժամիջոցներից։ Հաղորդվում է, որ մարտին Ուսմանովի 600 միլիոն դոլար արժողությամբ սուպերզբոսանավի անձնակազմը հեռացվել է աշխատանքից:
The New York Times-ի փոխանցմամբ՝ Գերմանիայում Ուսմանովի վիլլաները վերանորոգող բանվորները չեն կարողացել աշխատավարձ ստանալ՝ պատժամիջոցների պատճառով։

Сотни сотрудников, работающих на российских предпринимателей на итальянском острове, остались без работы после того, как Европейский союз ввел санкции против России, пишет сообщает The Washington Post.
«Сардиния, расположенная в Средиземном море, является популярным местом среди богатых россиян, которые построили роскошную недвижимость на побережье и пришвартовали свои суперяхты в ее пристани.
Поскольку ЕС ввел санкции против российских олигархов и заморозил их активы, некоторые люди, работавшие на них, потеряли работу, другие сотрудники были уволены без выплаты заработной платы, заявил The Post лидер профсоюза Мирко Идили.
«Многих из этих олигархов до сих пор воспринимают здесь как магнатов, как благотворителей», — сказал он». По сообщению The Post, олигархи иногда давали персоналу пяти- или шестизначные чаевые.
По данным газеты, правительство Италии наложило арест на восем домов на 10-мильном участке Изумрудного побережья на северо-востоке Сардинии.
Итальянские власти конфисковали недвижимость на Сардинии стоимостью 114 миллионов долларов, принадлежащую российскому гонщику Формулы-1 Никите Мазепину и его отцу, а также виллу миллиардера Алишера Усманова стоимостью почти 18 миллионов долларов, сообщает Reuters.
Мауро Пили, бывший губернатор Сардинии, сказал The Post, что остров зависел от российского богатства, но «как только вы закроете кран, будет нанесен ущерб».
Это еще один пример того, как люди, работающие на российских олигархов, страдают от санкций. Сообщалось, что в марте экипаж Усманова на его суперяхте стоимостью 600 миллионов долларов был уволен.
По сообщению The New York Times, рабочие, ремонтировавшие виллы Усманова в Германии, не смогли получить зарплату из-за санкций.