Իսպանիայի նախկին թագավոր Խուան Կառլոսը այս շաբաթվա վերջին առաջին անգամ կվերադառնա իր երկիր՝ 2020 թվականի օգոստոսին սկանդալի պատճառով Արաբական Միացյալ Էմիրություններ մեկնելուց հետո, հայտնում է Reuters-ը։
84-ամյա Խուան Կառլոսը մարտին ասել էր, որ ապրում է ԱՄԷ-ում, թեեւ հաճախ է այցելել Իսպանիա այն բանից հետո, երբ իսպանացի եւ շվեյցարացի դատախազները դադարեցրել են ենթադրյալ խարդախության վերաբերյալ հետաքննությունների շարքը:
Ժամանակին ժողովրդավարությանն Իսպանիայի անցման մեջ իր դերի համար հարգված Խուան Կառլոսը հրաժարվել է գահից 2014-ին մի շարք սկանդալներից հետո, որոնց թվում էր Դանիայի քաղաքացի Կորիննա Սայն-Վիտգենշտեյն Սայնի հետ սիրավեպը: Այժմ դա բեռ են համարում նրա որդու՝ թագավոր Ֆելիպեի համար:
Խուան Կառլոսը կարող է դատարանի առաջ կանգնել Մեծ Բրիտանիայում՝ նախկին սիրուհու կողմից իր դեմ հարուցված՝ ոտնձգությունների գործով:
Նախկին արքան այս հանգստյան օրերին կայցելի Գալիսիայի հյուսիսային շրջանի Սանսենսոյի քաղաքապետարան՝ մասնակցելու ռեգատային, պետական հեռուստատեսությանն ասել է Սանսենսոյի քաղաքապետ Թելմո Մարտինը։ «Գրեթե երկու տարվա բացակայությունից հետո մենք հնարավորություն կունենանք ցույց տալ նրան մեր կապվածությունը իրեն»,- ասել է Մարտինը:

Бывший король Испании Хуан Карлос вернется в свою страну в эти выходные впервые после отъезда в Объединенные Арабские Эмираты в августе 2020 года из-за скандала, передает Reuters
84-летний Хуан Карлос сказал в марте, что живет в ОАЭ, хотя часто посещал Испанию после того, как испанская и швейцарская прокуратуры прекратили серию расследований предполагаемого мошенничества.
Когда-то почитаемый за его роль в переходе Испании к демократии, Хуан Карлос отрекся от престола в 2014 году после ряда скандалов, включая его роман с гражданкой Дании Коринной Сайн-Витгенштейн Сайн. Теперь его считают обузой для его сына, короля Фелипе.
Хуан Карлос может предстать перед судом в Великобритании по делу о домогательствах, возбужденному против него его бывшей любовницей.
Бывший король посетит муниципалитет Санхенхо в северном регионе Галисии в эти выходные, чтобы принять участие в регате, сообщил мэр Санхенхо Тельмо Мартин государственной телерадиокомпании TVE. «После почти двух лет отсутствия у нас будет возможность показать ему нашу привязанность к нему», — сказал Мартин.