Իսպանիայի նախկին թագավոր Խուան Կառլոսը այս շաբաթվա վերջին առաջին անգամ կվերադառնա իր երկիր՝ 2020 թվականի օգոստոսին սկանդալի պատճառով Արաբական Միացյալ Էմիրություններ մեկնելուց հետո, հայտնում է Reuters-ը։
84-ամյա Խուան Կառլոսը մարտին ասել էր, որ ապրում է ԱՄԷ-ում, թեեւ հաճախ է այցելել Իսպանիա այն բանից հետո, երբ իսպանացի եւ շվեյցարացի դատախազները դադարեցրել են ենթադրյալ խարդախության վերաբերյալ հետաքննությունների շարքը:
Ժամանակին ժողովրդավարությանն Իսպանիայի անցման մեջ իր դերի համար հարգված Խուան Կառլոսը հրաժարվել է գահից 2014-ին մի շարք սկանդալներից հետո, որոնց թվում էր Դանիայի քաղաքացի Կորիննա Սայն-Վիտգենշտեյն Սայնի հետ սիրավեպը: Այժմ դա բեռ են համարում նրա որդու՝ թագավոր Ֆելիպեի համար:
Խուան Կառլոսը կարող է դատարանի առաջ կանգնել Մեծ Բրիտանիայում՝ նախկին սիրուհու կողմից իր դեմ հարուցված՝ ոտնձգությունների գործով:
Նախկին արքան այս հանգստյան օրերին կայցելի Գալիսիայի հյուսիսային շրջանի Սանսենսոյի քաղաքապետարան՝ մասնակցելու ռեգատային, պետական հեռուստատեսությանն ասել է Սանսենսոյի քաղաքապետ Թելմո Մարտինը։ «Գրեթե երկու տարվա բացակայությունից հետո մենք հնարավորություն կունենանք ցույց տալ նրան մեր կապվածությունը իրեն»,- ասել է Մարտինը:

Spain former King Juan Carlos will return to his country this weekend for the first time since leaving for the United Arab Emirates in August 2020 because of a scandal, Reuters reported.
Juan Carlos, 84, said in March that he was living in the UAE, though he visited Spain often after Spanish and Swiss prosecutors halted a series of investigations into alleged fraud.
Once revered for his role in Spain's transition to democracy, Juan Carlos abdicated in 2014 after a series of scandals, including his affair with Danish citizen Corinna zu Sayn-Wittgenstein-Sayn.
Juan Carlos could face trial in Britain in a harassment case brought against him by his former mistress.
The former king will visit the municipality of Sanxenxo in the northern region of Galicia this weekend to take part in a regatta, Sanhenjo Mayor Telmo Martin told state broadcaster TVE.