Բաքուն, հավանաբար, կարծում է, որ Մոսկվան կպարտվի Ուկրաինայում, որից հետո կարող են ճամբարներ ստեղծվել, իսկ Ադրբեջանը այս պահին իրեն չի տեսնում Ռուսաստանի հետ նույն ճամբարում։
Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։ «Մոսկվայի հասցեին բազմաթիվ քննադատություններ են հնչում ադրբեջանցի տարբեր պաշտոնյաների կողմից։ Բանն անգամ հասավ նրան, որ Ալիեւն ուղիղ տեքստով մեղադրեց Ռուսաստանին Ուկրաինայի դեմ ագրեսիա իրականացնելու համար՝ կոչ անելով ուկրաինացիներին օրինակ վերցնել իրենցից, չհամակերպվել ու պայքարել»,- նշեց նա։ Կիվիրյանն ասաց, որ դրան զուգահեռ Ադրբեջանը Ուկրաինային օգնություն է տրամադրել, այդ թվում՝ զենքի տեսքով, ըստ որոշ տեղեկությունների՝ նույնիսկ Բայրաքթարների խմբաքանակ։
«Կարելի է հիշել նաեւ Քարագլուխի դեպքերը, որտեղ թիրախը ռուս խաղաղապահներն էին՝ նրանց առաքելությունը վարկաբեկելու նպատակով։ Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բազմաթիվ խնդիրները խորանում են, եւ պարզ է, որ Մոսկվան չի կարող այս ամենն անպատասխան թողնել։ Երեկ Մոսկվան Փաշինյանի բերանով ազդանշաններ ուղարկեց Բաքվին»,- հավելեց փորձագետը։

Баку, вероятно, думает, что Москва проиграет в Украине, после чего могут возникнуть лагеря, и Азербайджан на данный момент не видит себя в одном лагере с Россией.
Об этом в интервью Новости Армении – NEWS.am заявил политический аналитик Аргишти Кивирян. «Звучит различная критика в адрес Москвы со стороны различных азербайджанских чиновников. Дело дошло даже до того, что Алиев прямым текстом обвинил Россию в совершении агрессии против Украины, призвав украинцев взять с них пример, не мириться и бороться», – отметил он. Кивирян сообщил, что параллельно с этим Азербайджан поставил Украине помощь, в том числе в виде оружия, по некоторым данным даже партию Байрактаров.
«Можно вспомнить также события в Караглухе, где мишенью были российские миротворцы с целью дискредитировать их миссию. Многочисленные проблемы между Россией и Азербайджаном углубляются, и понятно, что Москва не может оставить все это без ответа. Вчера Москва устами Пашиняна послала Баку сигналы», – добавил эксперт.