Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարները մայիսի 20-ին տեսակապի միջոցով հանդիպմանը նախատեսում են հաստատել Գինեգործության զարգացման ոլորտում համագործակցության հայեցակարգը եւ մի շարք այլ փաստաթղթեր։ Այս մասին ասվում է միջոցառման համար ՌԴ կառավարության նախապատրաստած նյութերում։
«Գյուղատնտեսության ոլորտում նախատեսվում է մի շարք փաստաթղթերի ընդունում»,- ասել են ՌԴ կառավարությունից։ «Նիստում նախատեսվում է հաստատել Խաղողագործության եւ գինեգործության զարգացման ոլորտում համագործակցության հայեցակարգը եւ դրա իրականացման գործողությունների ծրագիրը։
Նշվում է, որ այս փաստաթղթերն ուղղված են ոլորտի ներդրումային գրավչության բարձրացմանը, խաղողի տնկարկների տարածքի ավելացմանը, սելեկցիոն-տնկարանային ցանցի ընդլայնմանը եւ գինու զբոսաշրջության խթանմանը։
Բացի այդ, ենթադրվում է համաձայնագիր ստորագրել կենսաբանական նյութի փոխանակման վերաբերյալ։ Այն նախատեսում է կենդանիների հատկապես վտանգավոր հիվանդությունների լաբորատոր ախտորոշումը բարելավելու եւ Համագործակցության երկրների տարածքներում դրանց տարածումը կանխարգելելու միջոցառումներ։
Կառավարությունների ղեկավարները նաեւ նախատեսում են դիտարկել մինչեւ 2026 թվականն ընկած ժամանակահատվածում համատեղ գործողությունների շարք՝ գյուղատնտեսական կենդանիների վերարտադրության մեջ գենետիկական նյութի կենսաանվտանգությունն ապահովելու համար։ Փաստաթուղթը մշակվել է Կենդանիների եւ կերերի համար դեղամիջոցների որակի եւ ստանդարտացման համառուսաստանյան պետական կենտրոնի կողմից, այն կոչված է նվազեցնել վարակիչ հիվանդությունների պաթոգենների փոխանցման ռիսկը:
Կառավարությունների ղեկավարների քննարկմանը կդրվի նաեւ մինչեւ 2030 թվականն ընկած ժամանակահատվածում տեղեկատվական անվտանգության ռազմավարության իրականացման առաջնահերթ միջոցառումների պլանի նախագիծը։ Ինչպես պարզաբանել են ՌԴ նախարարների կաբինետում, փաստաթուղթն ուղղված է տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում օպերատիվ համագործակցության համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծմանը՝ հաշվի առնելով ժամանակակից մարտահրավերներն ու սպառնալիքները։
Գիտահետազոտական ոլորտում նախատեսվում է դիտարկել հեռանկարային հիմնարար հետազոտական նախագծերի ցանկը, որոնք կոչված են ամրապնդել Համագործակցության երկրների ընդհանուր գիտական տարածքը եւ արդիականացնել այդ հետազոտություններն իրականացնող կազմակերպությունների նյութատեխնիկական բազան:
Բացի այդ, հանդիպման ընթացքում կքննարկվի 1995 թվականի նոյեմբերի 3-ի ԱՊՀ անդամ պետությունների միասնական գիտատեխնոլոգիական տարածքի ստեղծման մասին համաձայնագրում փոփոխություններ կատարող արձանագրությունը։ Դա անհրաժեշտ է իրավական նորմերը թարմացնելու համար՝ հաշվի առնելով համաշխարհային տեխնոլոգիական շուկայի կառուցվածքի փոփոխությունները։
Սպասվում են նաեւ մի շարք կադրային որոշումներ՝ ԱՊՀ վիճակագրական կոմիտեի նախագահի եւ Համագործակցության հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավարի առաջին տեղակալի նշանակման մասին։

Главы правительств стран, входящих в Содружество Независимых Государств (СНГ), на встрече по видеосвязи 20 мая планируют утвердить Концепцию сотрудничества по развитию виноделия и ряд других документов. Об этом говорится в материалах аппарата российского кабмина, подготовленных к мероприятию.
«Ожидается принятие ряда документов в сельскохозяйственной сфере, - указали в правительстве РФ. - На заседании планируется утвердить Концепцию сотрудничества по развитию виноградарства и виноделия и план мероприятий по ее реализации».
Отмечается, что эти документы нацелены на повышение инвестиционной привлекательности данной отрасли, увеличение площадей виноградных насаждений, расширение сети селекционно-питомниководческих центров и продвижение винного туризма.
Кроме того, предполагается подписать соглашение по обмену биологическим материалом. Оно предусматривает меры по совершенствованию лабораторной диагностики особо опасных болезней животных и предупреждению их распространения на территориях стран содружества.
Главы правительств планируют также рассмотреть комплекс совместных действий на период до 2026 года по обеспечению биобезопасности генетического материала при воспроизводстве сельскохозяйственных животных. Документ разработан Всероссийским государственным центром качества и стандартизации лекарственных средств для животных и кормов, он призван снизить риск передачи возбудителей инфекционных болезней.
На рассмотрение глав правительств также выносится проект плана первоочередных мероприятий по реализации стратегии обеспечения информационной безопасности на период до 2030 года. Как пояснили в российском кабмине, документ нацелен на создание необходимых условий для оперативного взаимодействия в области информационной безопасности с учетом современных вызовов и угроз.
В научно-исследовательской сфере предполагается рассмотреть перечень перспективных проектов фундаментальных исследований, призванный укрепить общее научное пространство стран Содружества и обеспечить модернизацию материально-технической базы организаций, проводящих эти изыскания.
Помимо этого, на заседании будет обсуждаться протокол, который вносит изменения в соглашение о создании общего научно-технологического пространства государств-участников СНГ от 3 ноября 1995 года. Это необходимо для актуализации правовых норм с учетом изменений в структуре мирового рынка технологий.
Ожидается также принятие ряда кадровых решений - о назначении председателя Статистического комитета СНГ и первого замруководителя антитеррористического центра содружества.