Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան կարող են Նիդեռլանդների եւ եվրոպական այլ երկրների ռազմական պաշտպանությունն ակնկալել, երբ ՆԱՏՕ-ին հայտ ներկայացնեն, ասել է Նիդեռլանդների պաշտպանության նախարար Կայսա Օլոնգրենը, փոխանցում է Euractiv-ը։
«Քանի որ Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան ԵՄ անդամ են, անվտանգության եվրոպական երաշխիքներն ամեն դեպքում կգործեն։ Հնարավորություններն ավելի քան բավարար են։ Պարզապես պետք է միասին տեսնենք, թե որն է լավագույնը բոլորի համար, եւ որտեղ կարող ենք ավելին անել»,- ասել է քաղաքական գործիչը։
Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի դեսպանները Բրյուսելում գլխավոր գրասենյակում դաշինքին միանալու հայտերը պաշտոնապես հանձնել են ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգին։
Գլխավոր քարտուղարն ասել է, որ ՆԱՏՕ-ն ողջունում է այդ երկրներից կազմակերպությանն անդամակցելու հայտերի ներկայացումը։ Սթոլթենբերգն ընդգծել է, որ դաշինքը կանի անհրաժեշտ ամեն ինչ՝ այս հարցը հնարավորինս արագ լուծելու համար։
Սթոլթենբերգը նաեւ կոչ է արել բոլոր շահագրգիռ կողմերին Հյուսիսատլանտյան դաշինքին Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի անդամակցության վերաբերյալ որոշում կայացնելիս Անկարայի հետ կարգավորել անվտանգության հետ կապված մտահոգությունները։

Sweden and Finland can count on military protection from the Netherlands and other European countries when they apply to NATO, said Dutch Defense Minister Kajsa Ollongren, Euractiv reports.
Since Sweden and Finland are members of the EU, European security guarantees will apply in any case. There are more than enough possibilities, the politician said.
The ambassadors of Sweden and Finland previously officially handed over to NATO Secretary General Jens Stoltenberg at headquarters in Brussels applications for joining the alliance.
The Secretary General said that NATO welcomes the submission of applications from these countries to join the organization. Stoltenberg stressed that the alliance will do everything necessary to resolve this issue as soon as possible.
Stoltenberg also called on all interested parties, when deciding on the membership of Finland and Sweden in the North Atlantic Alliance, to settle its security concerns with Ankara.