Ռուսաստանի Պետդուման կքննարկի Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությանն ու Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանն անդամակցելու մասին պայմանագրերը չեղյալ հայտարարելու վերաբերյալ արտաքին գործերի նախարարության առաջարկները։ Այս մասին հայտնում է պաշտոնական «Պառլամենտական թերթը»՝ հղում անելով Դումայի փոխխոսնակ Պյոտր Տոլստոյին։
Նա միջազգային կազմակերպություններին Ռուսաստանի մասնակցությունն անվանել է «ոչ բարեբեր փորձ»։ «Ռուսաստանը դուրս է եկել Եվրոպայի խորհրդից, այժմ հերթում դուրս գալն է Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունից եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունից, որոնք արդեն անտեսել են իրենց պարտավորությունները մեր երկրի հանդեպ»,- ասել է «Եդինայա Ռոսիա»-ի անդամը։
Տոլստոյի խոսքով՝ Մոսկվան պետք է վերանայի պայմանագրերը, որոնք ոչ թե օգուտ են բերում, այլ ուղղակիորեն վնասում են երկրին։
Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությանը Ռուսաստանի անդամակցության շուրջ բանակցությունները տեւել են 18 տարի՝ 1993-2011 թվականները։ Կազմակերպության նպատակը համաշխարհային տնտեսությունը եւ առեւտուրը զարգացնելն է՝ պետական խոչընդոտների նվազեցման միջոցով։

The State Duma of Russia will consider the proposals of the Ministry of Foreign Affairs on the denunciation of the treaties on membership in the World Trade Organization and the World Health Organization, the official "Parliamentary newspaper" reported referring to Vice-Speaker of the Duma Pyotr Tolstoy.
He called Russia's participation in international organizations "a graceless experience."
“Russia withdrew from the Council of Europe, now the next step is to withdraw from the WTO and the WHO, which have already neglected their obligations towards our country,” United Russia said.
According to Tolstoy, Moscow needs to revise treaties that do not benefit, but directly harm the country.
Talks on Russia's accession to the WTO lasted 18 years, from 1993 to 2011. The organization aims to develop the world economy and trade through the reduction of government barriers.