Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով Երեւանում առավոտյան սկսած անհնազանդության ակցիաների ընթացքում բերման է ենթարկվել 364 քաղաքացի։
Ոստիկանությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ քաղաքացիները բերման են ենթարկվել վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 182 հոդվածով նախատեսված արարքի համար (ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելը):
Նշենք, որ «Դիմադրություն» շարժումը  վաղ առավոտից վերսկսել է անհնազանդության ակցիաները՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով։  Երեւանի տարբեր հատվածներում նրանք փողոցներ են փակել։

Since the morning of May 18, 364 participants in peaceful protests have been apprehended in Yerevan for disobedience to the demand of a policeman.
Since Wednesday, peaceful actions of civil disobedience continued in Yerevan demanding the resignation of the team led by Nikol Pashinyan.
Members of the resistance movement in different parts of the Armenian capital block the streets. The police are trying to restore traffic.
Actions of disobedience have been taking place in Armenia since May 2. The day before, 417 citizens were apprehended.