Հռոմը վճռականորեն աջակցում է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի հայտին եւ պատրաստ է արագացնել ներքին ընթացակարգերը, որպեսզի երկու երկրները հնարավորինս շուտ միանան դաշինքին: Այս մասին հայտարարել է Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին, հայտնում է Reuters-ը։
«ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտը հստակ պատասխան է Ուկրաինա ռուսական ներխուժմանը եւ այն սպառնալիքին, որը այն ներկայացնում է Եվրոպայում խաղաղության, մեր հավաքական անվտանգության համար»,- Հռոմում Ֆինլանդիայի վարչապետ Սաննա Մարինի հետ հանդիպումից հետո լրագրողներին ասել է Դրագին:
Չորեքշաբթի օրը Ֆինլանդիան եւ Շվեդիան ՆԱՏՕ-ի դաշինքին միանալու պաշտոնական հայտ են ներկայացրել։
Մարինն ասել է լրագրողներին, որ անդամակցության արագ վավերացումը «այս փուլում Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի անվտանգության լավագույն երաշխիքը կլինի»:
Այժմ, երբ հայտերը պաշտոնապես ներկայացվել են, սկանդինավյան երկրները եւ նրանց աջակիցները ամիսներ շարունակ անորոշության մեջ կլինեն, քանի որ նրանց հայտերի դեմ ցանկացած դիմադրություն պետք է հաղթահարվի, եւ ՆԱՏՕ-ի բոլոր 30 անդամները պետք է հաստատեն ընդլայնումը:
Իտալիան նույնպես պարտավորվել է աջակցել Ֆինլանդիային այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ կլինի, որպեսզի նա դառնա դաշինքի անդամ:
«Ինչպես ՆԱՏՕ-ի եւ ԵՄ-ի շատ այլ երկրներ, մենք կմասնակցենք անցումային շրջանում Ֆինլանդիայի անվտանգության ապահովմանը, թե ինչ կբերի դա իր հետ, մենք տեղում կտեսնենք»,- ասել է Դրագին՝ հավելելով, որ Եվրոպան ՆԱՏՕ-ի համակարգը լրացնող պաշտպանական համակարգ պետք է կառուցի։

Rome strongly supports Finland's and Sweden's bid to join NATO and is ready to expedite internal procedures for the two countries to join the alliance as soon as possible, Italian Prime Minister Mario Draghi said, Reuters reported.
The NATO membership bid is a clear response to the Russian invasion of Ukraine and the threat it poses to peace in Europe, to our collective security, Draghi told reporters after meeting Finnish Prime Minister Sanna Marin in Rome.
On Wednesday, Finland and Sweden officially applied to join the NATO alliance.
Marin told reporters that a speedy membership ratification would be the best security guarantee for Finland and Sweden at this stage.
Now that the bids have been officially filed, the Scandinavian countries and their backers will face months of uncertainty as any resistance to their bids must be overcome and all 30 NATO members must approve expansion.
Italy also pledged to support Finland for the time necessary for her to become a member of the alliance.